Češi mají doma staré mrazáky, za které si zbytečně připlácí

Ze všech spotřebičů jsou lednice a mrazáky těmi, které mění Češi za nové „nejpomaleji”. Zařízení starší 5 let mělo v roce 2021 přes 60 % obyvatel. V absolutních číslech jsou samostatné mrazáky v rámci českých domácností těmi největšími žrouty energie.

Kombinovanou chladničku s mrazákem má doma téměř každý Čech. Vyplývá to z nejaktuálnějších dat Českého statistického úřadu. Podle nich vlastnilo spotřebič 93,8 % tuzemských domácností. Přes 60 % domácností má pak spotřebič starší pěti let. Lednice i mrazáky přitom patří mezi vybavení, která čím jsou starší, tím neekonomičtější jsou a nejvíce zatěžují domácnosti postižené energetickou chudobou.

Během roku Češi zařízení nevypínají a nechávají je zapnuté po celých 12 měsíců. Jedinou výjimkou jsou samostatné spotřebiče (mrazák a lednice zvlášť), které bývají zapnuté v průměru 11,3 měsíců. Většina Čechů tak chladničku nechává v provozu, i když jede na dovolenou.

Lednice totiž v době dovolené většinou zůstává prázdná. I přes to může mít tendenci častěji spouštět kompresor pro udržení stabilní teploty. Nová zařízení mají v těchto situacích možnost přepnout do režimu Holiday. Po spuštění se vypíná chladící část a v provozu zůstává pouze mraznička.

Nešvary stárnoucích spotřebičů i špatná manipulace

Starší vybavení navíc nedisponuje moderními technologiemi, které zabraňují namražování. Vytvářející se vrstvu ledu, která při namražování vzniká, je proto nutné odstraňovat až dvakrát ročně. Přibývající námraza totiž tvoří izolaci a tu musí spotřebič „prochladit”. Tím se zvyšuje spotřeba energie a omezuje výkon přístroje.

Řešením se proto stala zařízení NoFrost, která netvoří kapičky a pouze využívají studeného vzduchu. Novější technologií je pak NeoFrost. Spotřebič cirkuluje vzduch pro lednici a mrazák zvlášť, takže nedojde k oschnutí potravin v chladničce vlivem suchého vzduchu proudícího z mrazáku.

Lednice ale vzduch musí také načerpávat a vyfukovat. Proto musí kolem ní proudit, aby správně fungovala. Doporučuje se, aby měla chladnička po stranách prostor 1 až 2 cm. Vzadu, kde spotřebič odvádí teplo, by to mělo být 5 cm, ideálně 10 cm.

Zařízení navíc nepomáhá, když je umístěné v blízkosti zdroje tepla. Mezi ty řadíme sporáky či topení. K přehřívání může ale také dojít, pokud je chladnička nebo mrazák umístěna naproti oknu, do kterého jde přímý sluneční svit. Spotřebič pak musí k chlazení vynaložit mnohem více energie.

Faktory stáří, nepřetržitého provozu, umístění i námrazy se podepisují na celkové spotřebě energie. Dokazují to i poznatky získané během pilotní části projektu Kruh záchrany, ve kterém společnost Beko spolupracuje s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Projekt pomáhá domácnostem zasaženým energetickou chudobou. Zprvu sociální pracovníci zmapují aktuální situaci v dané domácnosti, změří aktuální odběr elektřiny jednotlivých elektrospotřebičů a následně společnost Beko navrhne úsporné řešení s novými darovanými zařízeními.

Například mrazák rodiny ve Štětí měl roční spotřebu 1194,72 kWh. Při vynásobení cenou 7,84 Kč za 1 kWh vychází roční provoz na 9366,6 Kč. Původní kombinovaná lednice z další rodiny, do které spotřebiče Beko putovaly, ročně spotřebovala za svou činnost 492 kWh. To činí v přepočtu 3857,28 Kč. Nová kombinovaná chladnička Beko RCNE366E70ZXBRN třídy B průměrně spotřebuje 133 kWh. Chod úsporněho spotřebiče tak vychází při stejných cenách za 1 kWh na 1042,72 Kč ročně. Do domácností Beko dodává vybavení i z nižších energetických tříd. „Rozdíly ve spotřebě mezi třídou A a například D jsou dnes díky moderním technologiím už pouze v desítkách korun měsíčně. Přitom v kategorii chladniček a mrazniček se energetická třída propisuje do pořizovací ceny zásadním způsobem. Rozdíl může být až v řádech nižších desítek tisíc. Pokud zákazníci hledají vhodné řešení a takzvaný rozumný nákup, určitě se nemusí bát ani nižších energetických tříd,“ říká Jan Krejčíř, ředitel marketingu společnosti Beko.

Zdroje:

  • Spotřeba paliv a energií v domácnostech Energo – 2021. Praha: Český statistický úřad, 2022, s. 37.
  • Poznatky z explorativního výzkum v rámci projektu Prevence energetické chudoby prostřednictvím sociálních inovací.
  • Spotřeba paliv a energií v domácnostech Energo – 2021. Praha: Český statistický úřad, 2022, s. 37.
  • Tamtéž, s. 38.
  • Tamtéž, s. 38.
  • Tamtéž, s. 40.

 

Nela Kleinová

Foto: Getty Images Pro

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.