Alergiemi ze vzduchu trpí zhruba každý třetí Evropan

Dostatečné větrání budov je důležitou součástí péče o nemovitosti i zdraví celé rodiny. V období, kdy se vzduchem začínají šířit pyly, ale přivádí do domu také nechtěné alergeny.

S alergiemi se podle aktuální statistik potýká zhruba třetina obyvatel Evropské unie. Spousta domácností se kvůli těmto potížím bojí větrat během jarních a letních měsíců. Řešení, které přináší úlevu alergikům a astmatikům, nabízí větrání s rekuperací. Ta zajišťuje celoroční přísun filtrovaného čerstvého vzduchu bez pylů, polétavého i zvířecího prachu.

Sezónní alergeny a pyly každoročně ovlivní fyzickou pohodu desítek tisíc lidí. Podle statistik organizace European Allergy and Asthma Interest Group, která pod záštitou Evropské komise zkoumá vliv těchto látek na lidské zdraví, trpí alergickými reakcemi asi 150 milionů obyvatel unijní sedmadvacítky. V praxi to znamená, že s potížemi spojenými s vlivy jarního počasí se potýká přibližně každý třetí Evropan. Mezi nejčastější příznaky, s nimiž se v tomto období potýkají, patří svědění těla, vodnatá rýma nebo kýchání.

Evropu navíc letos v dubnu zasáhly dvě vlny vysoké koncentrace saharského písku v ovzduší, které měly na počasí obrovský vliv. V důsledku tohoto jevu se v tuzemsku zvýšil počet lidí, kteří zaznamenali respirační obtíže. Jemná zrnka do Evropy dovál jižní vítr z Maroka a severního Alžíru, kde se objevily silné písečné bouře. Kvůli písku měla obloha oranžový nádech a jeho stopy bylo možné najít na parapetech nebo balkonech.

Aktuálně nejefektivnějším řešením smogových situací a sezonních alergií je podle většiny odborníků rekuperace, která zajišťuje budovám přísun kvalitního a zdravého vzduchu. Často se totiž stává, že se členové domácnosti v jarních měsících bojí větrat, aby si pyly a mikročástice nepustily do interiéru. „Minimalizací větrání si ale akorát zhoršují kvalitu vnitřního prostředí a zároveň se více vystavují působení organických těkavých látek. V běžné domácnosti se jich vyskytuje zhruba padesátka,“ popsal produktový manažer pro rekuperace a klimatizace Karel Kincl ze společnosti Enbra, která působí v oblasti technického zařízení budov.

Zpětné získávání tepla

Rekuperace je proces zpětného získávání tepla, který se využívá v systémech větrání objektů. Teplý, odpadní vzduch z budovy proudí do rekuperačního výměníku, kde díky teplosměnné ploše ohřívá druhý proud vzduchu, který míří zvenku dovnitř. „Čerstvý vzduch přiváděný do domu tak nemá chladnou venkovní teplotu, ale je ovlivněn příjemnou teplotou interiéru. Po ohřátí pokračuje do obytných místností, které větrá,“ vysvětluje větrání s rekuperací Kincl.

Rekuperační jednotky jsou vybaveny integrovanými filtry, které alergici a astmatici ocení zejména v jarních a letních měsících. Pyly z rostlin ani poletavý prach, který trápí zejména velká města, se přes výměník do interiéru nedostanou, a tak zůstanou chráněné i dýchací cesty.

Rekuperační jednotky nabízí vysokou účinnost

Účinnost rekuperačních výměníků, které se nejčastěji vyrábějí z hliníku nebo plastu, je vysoká a pohybuje se okolo 90 %. Při venkovní teplotě -5 °C a domácí teplotě 20 °C se tak čerstvý vzduch přiváděný do budovy ohřeje až na 18 °C. Čím vyšší je účinnost rekuperace, tím více tepla se z odpadního tepla využije.

Nespornou výhodou větrání s rekuperací je také úspora energií. Podle některých expertů se při zpětném získávání tepla snižují náklady na vytápění až o 40 %. A zároveň je v obytných místnostech dostatek čistého vzduchu po celý rok. „Rekuperaci lze totiž využít i v létě, kdy do budovy proudí naopak ochlazený venkovní vzduch. Díky efektivnímu větrání se zároveň daří snížit koncentraci radonu, která je v českých, potažmo slovenských domech a bytech jedna z nejvyšších v Evropě,“ popsal Karel Kincl.

Do novostavby i rekonstruovaných domů

Rekuperační systémy jsou nejčastěji využívány v novostavbách a pasivních domech, kde se s jejich integrací do celkového návrhu budovy počítá od samého začátku. Konkrétní umístění jednotek, rozvodů a ventilačních otvorů je navrhováno tak, aby byl co nejvíce využit potenciál zpětného získávání tepla. „Rekuperace je vhodná do všech nemovitostí, ať už jde o rodinné domy nebo byty. Její realizace je ve flexibilním provedení možná také při rekonstrukci starších objektů, a to bez nutnosti větších stavebních úprav,“ vysvětluje možnosti umístění rekuperačních jednotek Karel Kincl ze společnosti Enbra.

Jednoduchá instalace

Instalace lokální rekuperace je jednoduchá, přičemž jedna jednotka zajišťuje výměnu vzduchu v jedné obytné místnosti. Některé lokální jednotky lze použít pro instalaci na balkonech tak, aby byly zásahy do budovy minimální. Centrální rekuperační jednotka zajišťuje výměnu a filtraci vzduchu v celém domě, který propojuje pomocí rozvodů. Projekt, návrh a finální zapojení systému by měl provést odborník s osvědčením od výrobce. Odborné provedení zajistí nejen správnou funkci a umístění jednotky, ale také nárok na případnou reklamaci.

 

Nela Kleinová

Foto: Jittawit.21

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.