I pejsci mohou nastydnout. Nejčastější psí nemoci a jejich léčba

Nachlazení a různé nemoci se nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je pejsek nemocný, a jak mu pomoci? 

Běžné psí nemoci a nachlazení nemusí být v zimě strašákem. Je ale dobré o nich vědět a připravit se na ně. Jakými neduhy pejsci v zimě nejčastěji trpí?

Běžné nastydnutí

V zimě se může lehce stát, že pejsek prochladne. Na vině může být dlouhá procházka bez ochranných oblečků v mrznoucím počasí, především u plemen chovaných v domácnostech a pejsků, kteří nemají vycvičenou termoregulaci pravidelných venčením. Pokud zvíře nastydne, obvykle se z nachlazení vyléčí během jednoho týdne. Stejně jako u lidí se doporučuje zvýšit příjem vitamínů, tekutin a podpořit imunitu zvířete. Na místě je i klidový režim.

Psincový kašel

Mezi nejčastější nachlazení patří tzv. psincový kašel. Jedná se o infekční zánět horních cest dýchacích a průdušnice. Projevuje se typickým ostrým kašlem, který vyprovokuje stlačení hrtanu. Někdy se pejsek může při kašli i dávit. Obvykle zvířata při kašli trpí i nechutenstvím a bývají apatická. Při léčbě kašle je nejčastěji doporučován jitrocelový sirup, který je běžně k dostání v lékárnách. „Pokud je psincový kašel podchycený ihned v začátcích, často tento sirup sám postačí a není potřeba dalších léků. Odpovídající terapii by měl vždy stanovit veterinář. Jakékoli podávání humánních přípravků zvířatům může být velice nebezpečné,“ varuje Zuzana Sequensová, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz. Existují také veterináři, kteří dokážou poradit s bylinnou léčbou či dokonce léčbou homeopatiky.

I zde platí, že je potřeba zvýšit psovi příjem vitamínů, ať už ve formě čerstvé zeleniny, nebo podávání speciálních doplňků stravy. Na trhu nalezneme spoustu přípravků, které pomohou v léčbě kašle. Psincový kašel se často vyskytuje tam, kde je velké množství psů pohromadě, tedy v útulcích nebo na cvičištích. Vzhledem k tomu, že se jedná o silně nakažlivé infekční onemocnění, nelze psa zcela účinně chránit. Pokud váš pejsek trpí kašlem, je dobré vynechat družbu s ostatními psími kamarády, ať se taky nenakazí, a svého chlupáče držet v klidu, ať je brzo fit.

Psí chřipka neboli parainfluenza

Psí chřipka, odborně nazývaná jako parainfluenza, se šíří vzduchem a je velice nakažlivá. Proto by o její existenci měli vědět hlavně majitelé společenských domácích mazlíčků, kteří si rádi hrají s ostatními pejsky. V přítomnosti ostatních pejsků se mohou totiž lehce nakazit. Průběh chřipky bývá většinou u pejsků dobře zvládnutelný. Pozor u štěňat a starých psů, kdy mohou nastat komplikace, například zánět mandlí či dlouhý vyčerpávající záchvat kašle. Formy chřipky jsou tři – mírná, těžká a atypická:

  • Nejtypičtější je u chřipky mírný průběh. Pejska trápí suchý a dávivý kašel, který někdy vede až ke zvracení a následnému nechutenství. Tak jako člověk nakažený chřipkou, i pes může být unavený, ospalý a malátný. Chřipku psů doprovází vodnatý až hnisavý výtok z očí a nosu a v prvních dnech také zvýšená teplota.
  • Při těžší formě choroba může přejít v zápal plic. Tehdy už samozřejmě nastává větší nebezpečí. Pejsci pak výrazně ztrácí na hmotnosti.
  • Atypická chřipka psů byla zaznamenána až v roce 1980 a vážně postihuje zadní končetiny, kdy může dojít až k ochrnutí.

Léčba chřipky spočívá v udržení pejska v klidovém režimu. „K dodržení klidového režimu pomohou například čmuchací koberečky nebo interaktivní hry,“ radí Zuzana Sequensová, produktová specialistka e-shopu SpokojenyPes.cz. Nevystavovat ho velké námaze ani vzrušení, které může vyvolat záchvat kašle. Dbejte o to, aby měl pestrou stravu, a hlavně dostatek tekutin. Prospívá mu také vlhčí vzduch. V případě, že se pejsek nelepší, určitě je dobré zajít k veterináři.

Co byste měli také vědět

  • Normální teplota u psa měřena v konečníku se pohybuje od 37,5 do 39 °C.
  • Teplota bývá často zvýšená vlivem stresu nebo po zátěži, proto je ideální vždy teplotu měřit v klidu.
  • Běžné virové infekce psů a koček se na člověka nepřenáší a ne vždy se pejsek při setkání s virem nakazí.

Nela Kleinová

Zdroj foto: slashpr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.