Mýty našich babiček o nošení bot

Mnoho z dnešních seniorů ještě v dětství běhalo venku převážně bosky. I proto možná chůzi vnímají jako samozřejmou součást života a chodí rádi i ve vysokém věku. Jen během života načerpali různé mýty o tom, jaké boty mají na svých nohách nosit. 

Mezi jeden z mýtů, na kterých trvá mnoho dnešních babiček je, že bota musí mít tvarovanou stélku s podporou klenby. Abyste neměli ploché nohy. Klenbu ale podpoří jen správně udělaná stélka, jinak noha zleniví a přestane správně pracovat.

Spousta starších lidí také věří, a někteří ortopedi je v tom i utvrzují, že vbočený palec neboli hallux valgus prostě patří ke stáří. K jeho vzniku ale často přispívá právě nošení příliš úzkých a špičatých bot. Dalším mýtem je, že bota musí mít alespoň nějaký podpatek, jinak budou nohy bolet. Ano, nohy bolí, když jste byli léta zvyklí nosit boty s podpatkem a pak si vezmete ty s plochou podrážkou. Ale proč? Protože bez podpatku se zapojují jiné svaly, než jsme byli doposud zvyklí, a to může působit bolesti.

Nohy potřebují prostor

Spousta problémů s nohama vzniká tím, že nosíme boty, které neodpovídají tvaru a velikosti našeho chodidla. Barefoot obuv nohám naopak poskytuje prostor pro prsty, je anatomicky tvarovaná, s tenkou podrážkou bez podpatku. Noha pak díky tomu může plnit svoji přirozenou funkci. K čemu může vést nošení úzkých bot do špičky vysvětluje fyzioterapeutka, podoložka a podiatrička Edita Prošková, spolupracovnice firmy naBOSo: „Noha má velkou schopnost se přizpůsobit. Ale v úzké botě dochází k útlaku matatarzálních kůstek a jakmile tu nožku stlačíme, začíná se propadat klenba.“

Barefoot a operace halluxů

Vbočené palce se často odstraňují operací, která však neřeší podstatu problému. Pokud se chcete operaci i dlouhé regeneraci po ní vyhnout, zkuste vyměnit boty. Fyzioterapeutka Lucie Kinclová potvrzuje, že se setkala s případy, kdy se pacientům díky správnému tvaru špičky problém s vbočenými palci výrazně zlepšil. „Konečně má palec v botě dostatek místa pro to, aby se opřel a noha se z něj mohla odrazit. Určitě ale doporučuji při přechodu na barefoot obuv u těchto diagnóz kombinaci s kvalitně vedeným cvičením a třeba tejpováním.“

Na změnu není nikdy pozdě

Pamatujete si ještě ten pocit, když jste jako děti chodili bosí? Nechcete svým nohám dopřát zase trochu svobody? I ve vyšším věku mají naše nohy úžasnou schopnost regenerace. Jen už to dá trochu víc práce. Potvrzuje to Edita Prošková: „Nějaká náprava je možná v každém věku. Srovnaly se nohy i mému skoro osmdesátiletému dědovi. Teď se mu chodí líp, takže nikdy není pozdě na to, to začít řešit. Jen čím později se začne, tím déle náprava trvá.“

Určitě to znáte, dokud člověk může chodit, je aktivní a život si dokáže užít. Jakmile nohy „zlobí“, tak jde nálada rapidně dolů. O nohy je proto potřeba pečovat, třeba i tím, že jim dopřejete boty, které si zaslouží. 

 

Nela Kleinová

Zdroj foto: Getty Images