Tipy, jak udržet psa po zimě fit

Zima může být pro psy náročné období, zejména pokud jde o udržení kondice a zdraví. Přinášíme několik tipů, které vašemu pejskovi pomohou zůstat fit a připraví ho na jarní dovádění.

Jak připravit po dlouhé zimě chlupáče tak, aby nestrádal a byl na jaře plný energie? V článku přinášíme několik konkrétních tipů.

Pohyb je základ

Zkrácení procházek je v zimě mnohdy namístě, ale je důležité zajistit, aby měl váš pes stále dostatek pohybu. Někdy je lepší jít dvakrát na kratší procházku než na jednu dlouhou. Zvážit můžete i návštěvu venkovního výběhu nebo indoor psího parku, kde váš pes může běhat a hrát si s ostatními psy. Pozor na sezení, například když jdete nakupovat, rozhodně by na vás neměl pes vsedě čekat delší dobu před obchodem a prochladnout. Snadno by pak mohl nastydnout. Takže v chladnějším počasí krátce, ale intenzivně! Pohyb je potřeba k udržení formy psa a koneckonců i samotného páníčka.

Strava plná vitamínů

V zimním období se někdy pejsek lehce zakulatí, protože potřebuje tukové zásoby. S blížícím se jarem je dobré sledovat, zda pes nepřibírá na váze více, než je zdrávo. Přeci jen méně pohybu, kratší procházky a chlad mohou způsobit, že se chlupáč začne zakulacovat víc než dost. V případě, že se vám zdá pejsek silnější než obvykle, je na zvážení, zda přejít na speciální psí krmivo s nižším obsahem tuku, aby se váš pes dostal zpět do kondice. Dlouhá zima je vyčerpávající i pro zvířecí organismus a je třeba ho podpořit vitamínovými doplňky. Důležité vitamíny, které by neměly ve stravě psa chybět:

Vitamín D – Tento vitamín pomáhá psům udržovat zdravé kosti a zuby a také podporuje imunitní systém. Vitamín D se přirozeně syntetizuje v kůži psa při pobytu na sluníčku, ale v zimních měsících je množství slunečních paprsků omezeno, takže může být užitečné doplnit stravu o potraviny s vysokým obsahem vitamínu D, jako jsou losos, sardinky nebo játra.

Vitamín C – Tento vitamín pomáhá posilovat imunitní systém psa a zlepšuje jeho odolnost proti infekcím. Zdroje vitamínu C jsou například broskev, červená paprika nebo špenát.

Zinek – Tento minerál je důležitý pro zdraví srsti a pokožky psa. Nedostatek zinku může vést k suché, lámavé srsti a podrážděné pokožce. Zdroje zinku jsou například hovězí maso, kuřecí játra nebo ořechy.

Omega-3 mastné kyseliny – Tyto mastné kyseliny jsou důležité pro zdraví srsti a kůže psa a také podporují zdraví kloubů a kardiovaskulárního systému. Zdroje omega-3 mastných kyselin jsou například losos, tuňák nebo řepkový olej.

Péče o srst

Důkladná péče o srst je v zimě důležitá. Pravidelné kartáčování pomůže udržet srst zdravou a lesklou, ale také pomůže odstranit sůl a špínu, která se může v srsti zadržovat. „Posoleným chodníkům je lepší se vyhýbat. Pokud to nejde, pak je ideální po procházce pejskovi opláchnout packy. Má-li pejsek nějaké, i drobné, zranění na pacce, pak použít na ven botičky,“ radí Zuzana Sequensová z e-shopu Spokojenypes.cz. Občas je nutné odstranit srst mezi polštářky tlapek, protože na ní hrudkuje sníh a znemožňuje a znepříjemňuje psovi pohyb. Koupání psa, když se vrátí z procházky, se v zimě příliš nedoporučuje.

 

Nela Kleinová

Zdroj foto: Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.