Nejčastější zdravotní nástrahy Vánoc

Vánoce mají být svátky klidu a odpočinku, zkazit je ale mohou zdravotní komplikace. Jaké jsou nejčastější zdravotní nástrahy Vánoc a jak se jim vyvarovat?

Mezi nejčastější problémy patří například rozhozené trávení, popáleniny, kocovina nebo viróza. Předvánoční období může často provázet i stres z příprav. Čeho se raději vyvarovat, poradí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Psychická pohoda je důležitá nejen o Vánocích

Předvánoční období často provází stres, který může mít dosti negativní vliv na psychickou pohodu. Může se vyskytnout i úzkost, strach či lehká forma deprese, například u lidí, kteří tráví vánoční svátky sami. „V případě psychické nepohody je důležitý odpočinek a dostatek kvalitního spánku. Nehoňte se za množstvím dárků, ale buďte se svými blízkými a užijte si tento duchovní svátek. Pokud vás i přesto tíží psychické problémy, navštivte svého lékaře, než se k tomu dostanete, můžete se alespoň poradit s lékárníkem o výběru vhodného volně prodejného přípravku, třeba s obsahem levandulové silice, určeného k pomoci od přechodných úzkostných nálad, nebo bylinného roztoku s obsahem látek, kterým se přisuzují pozitivní účinky proti pocitům úzkosti, strachu, smutku, neklidu či předrážděnosti. O případném užívání jakýchkoliv takových přípravků však vždy řekněte lékaři,“ radí PharmDr. Ivana Lánová. „Je ale skutečně potřeba rozlišit, zda se jedná o dočasný a krátkodobý stav, či zda tyto stavy eskalují a mají tendenci se zhoršovat. Psychické problémy se mohou projevovat nekvalitním spánkem, únavou nebo zhoršenou soustředěností. V takovém případě je nezbytná návštěva lékaře.“

První pomoc při přejedení a rozhozeném trávení

Dobré jídlo patří nejen ke štědrovečernímu stolu. Sváteční hostina však často nemá se zdravou stravou mnoho společného – pokrmy bývají tučné a těžko stravitelné. Nechtěně si tak můžeme zkazit sváteční den rozhozeným trávením. „Mezi nejčastější příznaky rozhozeného trávení patří nadýmaní, pálení žáhy, pocit plnosti, může se ale objevit i průjem, plynatost a zácpa. I proto je dobré mít v domácí lékárničce první pomoc, která nám ušetří zbytečné trápení. Na průjem i na plynatost mohou pomoci přípravky s obsahem aktivního uhlí,“ doporučuje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU. „Pokud vás trápí nadýmání, můžete zvolit přípravky se simetikonem. Při pálení žáhy doporučuji volně prodejná antacita, která působí přímo v jícnu a žaludku a pomáhají neutralizovat nadbytečnou kyselinu. Trávicí enzymy, které zlepšují rozklad potravy, pak mohou být výhodné při pocitu plnosti,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová. Nejlepším lékem je však prevence, tedy střídmost v jídle, pravidelné pauzy během hodování a v neposlední řadě i pravidelný pitný režim. „Když si chceme dopřát tučnější porce, měli bychom se také dostatečně hýbat. Procházka na čerstvém vzduchu nám udělá dobře i v mrazivých dnech, stačí se vhodně obléct.“

Pozor na olej i prskavky

Ke zkomplikování pohodově prožitých vánočních svátků může také stačit i jen chvíle nepozornosti při smažení řízků, při manipulaci s plechem s právě upečeným cukrovím, nebo třeba při pálení vonných františků a prskavek. Popálenina je obvykle bolestivé a nepříjemné zranění kůže, které se může hojit i týdny. Léčba tedy vyžaduje trpělivost. Popáleniny rozdělujeme na 4 druhy stupně dle míry jejich závažnosti. Zpravidla platí, že první dva stupně popálenin si můžeme ošetřit sami. U závažnějších popálenin je pak nutné okamžitě navštívit lékaře. „První pomoc proti popáleninám je jednoduchá – popálené místo se musí ihned zchladit pod proudem studené vody, nedoporučuje se naopak ledování. V případě, že se na popálené kůži objeví puchýře, neměli bychom je propichovat. Ošetřit je můžeme třeba nějakou z hydrokoloidních náplastí, které pomáhají vstřebávat hnis a urychlovat proces hojení,“ popisuje PharmDr. Ivana Lánová. „Péče o popáleniny by měla být pečlivá. Lékárničku si můžete vybavit i gelem na popáleniny, mastným tylem a obinadlem. Jak ale již bylo řečeno, u těžších popálenin je vždy na místě ihned vyhledat lékařskou pomoc,“ dodává.

Klid je více než úklid

Ani úrazy se bohužel nevyhýbají vánočním svátkům. Někdy jsou spojeny s předvánočním úklidem, kdy ve snaze mít vše čisté a naklizené nedbáme možných rizik. Ta jsou často spojena s mytím oken, kdy lidé pracují „ve výškách“ – na židlích a štaflích. „Při mytí oken je nutné stát na stabilních základech a lidé, kteří mají problémy s rovnováhou či krevním tlakem, by tyto činnosti měli omezit, nebo se jich zcela vyvarovat. Zlomeniny rozhodně za čistá okna a záclony nestojí. Také jednostranné namáhání a zvýšená fyzická činnost spojená s úklidem mohou způsobit bolesti svalů, kloubů a především zad. Na tyto bolesti můžeme zvolit nejrůznější masti a krémy s obsahem ibuprofenu, diklofenaku, nimesulidu či různé prohřívací náplasti, které pomocí tepla přispívají k uvolnění namožených svalů,“ doporučuje Ivana Lánová.

Bez smrkání k vánočnímu stolu

I případná viróza nás může o svátcích pořádně potrápit. Obvykle se projevuje nachlazením, které často doprovázejí rýma či bolest v krku. Jedním z nejzávažnějších „běžných“ onemocnění způsobených viry pak je chřipka, při které si pacient může stěžovat na bolest hlavy, celkovou schvácenost a horečku. „K potlačení příznaků rýmy pomohou běžně dostupné a volně prodejně přípravky k uvolnění nosní sliznice, třeba ve formě spreje nebo kapek. Na bolest v krku jsou vhodná kloktadla nebo pastilky s antiseptickými látkami. S výběrem vhodného přípravku vám pomohou lékárníci. U chřipky podáváme léky tlumící celkové příznaky, jako jsou antitusika, mukolytika a antipyretika – léky proti horečce. Pokud léčiva obsahují látku paracetamol, neměla by se nikdy užívat v kombinaci s alkoholem,“ popisuje PharmDr. Ivana Lánová z lékáren BENU. Kromě léčby jsou důležité i klid na lůžku, dostatek tekutin, případně i vitaminu. Pokud léčba nezabere a příznaky se zhorší, určitě neváhejte s návštěvou lékaře.

Nový rok bez kocoviny

Vánoce, a především oslavy Silvestra a příchodu nového roku, bývají spojeny s konzumací alkoholu. Jeho nadměrné požití pak může způsobit tzv. kocovinu, projevující se nevolností, zvracením, bolestí hlavy, zvýšeným pocitem žízně i citlivostí na světlo a hluk. To vše bývá především způsobeno tím, že je tělo dehydrované, musí si poradit s odbouráváním alkoholu a nemá tak čas na přeměnu cukru, který jako zdroj energie potřebujeme. Jak si s neblahými následky pití alkoholu poradit? „Je především třeba hodně pít a zavodnit organismus. Vhodné k tomu mohou být slazené bylinné čaje, zázvorový čaj s medem a citronem nebo minerální vody. Sáhnout můžete i po rehydratačních roztocích, které nejen pomohou zavodnit, ale také dodat potřebné minerály. Při léčbě kocoviny spojené s bolestí hlavy rozhodně zapomeňte na léky obsahující paracetamol. Ten se totiž stejně jako alkohol odbourává přes játra, čímž se jejich zátěž výrazně zvyšuje, a to může skončit i fatálně. Na bolest hlavy zvolte jinou účinnou látku,“ radí Ivana Lánová a dodává: „Když už se chystáme pít alkohol, mělo by to být s mírou, ne na lačný žaludek a vždy spolu se současným pitím nealkoholických nápojů.“

Nela Kleinová

Zdroj foto: BENU lékárny