Kosmetika pod stromečkem? Pozor na alergické reakce

Kosmetika patří mezi nejčastější vánoční dárky. Při jejím výběru byste si ale měli dát pozor, některá totiž může vyvolat nepříjemné alergické reakce.

Většina lidí je věrná jedné kosmetické značce i několik let, experimentovat s kosmetickými dárky se tak příliš nevyplácí. Nejen že obdarovaného nemusí potěšit, nová, nevyzkoušená značka kosmetiky může způsobit i zdravotní komplikace.

„Zejména v okolí očí je pleť velmi citlivá a častým střídáním kosmetiky kůže trpí. Velmi citlivé je i samotné oko – v případě nákupu řasenek nebo očních stínů je proto dobré zjistit, jakou značku už obdarovaný používá, a držet se jí. Nevyzkoušené kosmetické přípravky totiž mohou nejen zatěžovat pleť, ale i obsahovat různé alergeny, které mohou vyvolat nepříjemné zdravotní komplikace v podobě zarudnutí očí, nadměrného slzení nebo otoků,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Téměř dvě třetiny lidí vybírají dárky spontánně během nákupu. Při výběru kosmetiky se ale spontánnost nevyplácí. Kosmetika totiž dokáže vyvolat mimořádně nepříjemné alergické reakce. Alergie na kosmetiku, zejména na vonné složky, rostlinné extrakty či konzervační látky, se objevují u stále většího počtu lidí. „Některá dekorativní líčidla mohou vyvolat alergické reakce, otoky očí, zvýšit citlivost nebo začervenání očí. Tyto reakce ale nemusí nutně vyvolat jen levná kosmetika. Pokud se po nějakém kosmetickém přípravku objeví známky podráždění očí, je nutné přestat ho ihned používat. V případě alergické reakce je dobré oči okamžitě vypláchnout vodou, případně vykapat umělými slzami. Pokud podráždění neustupuje, je třeba navštívit očního lékaře,“ doporučil Pavel Stodůlka.

Zhruba dvě třetiny Čechů koupí alespoň jeden vánoční dárek v e-shopu. Před nákupem kosmetiky on-line však odborníci varují. „Pokud se člověk rozhodne pro nákup kosmetiky přes internet, měl by být obezřetný a nakupovat pouze u certifikovaných prodejců. Vyhne se tak nepoctivým obchodníkům, kteří mohou nabízet napodobeniny značkové kosmetiky. Padělky mají často velice důvěryhodné provedení, a že jde o nekvalitní napodobeninu, pozná člověk často až během použití. Neoriginální kosmetika přitom může mít odlišné složení a obsahovat alergeny, které v té originální obsaženy vůbec nejsou,“ varoval Pavel Stodůlka.

Nela Kleinová

Zdroj foto: Vera_Simon, Getty Images

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.