Oční poradna: Co dělat, když oko zrudne?

Zarudnutí očí má mnoho příčin – většinou se jedná o podráždění, které během pár dní samo odezní. Může jít ale i o signál vážnějšího onemocnění oka, kdy je třeba navštívit očního lékaře. 

Zarudnutí očí bývá poměrně běžné. Častěji se s ním potýkají alergici, kuřáci, lidé pracující v klimatizovaných kancelářích nebo nositelé kontaktních čoček. Zarudnutí očí je způsobeno zvýšeným prokrvením cév spojivky, případně může být oko červené z důvodu prasknutí těchto cév. „Příčinou je narušení povrchu spojivky nebo rohovky nejčastěji zánětem. Ten může být jak infekční, tedy zapříčiněný viry, bakteriemi či plísněmi, tak i neinfekční, například v důsledku alergie.

Zarudnutí oka se často objevuje i při syndromu suchého oka, který je typický pro lidi pracující často na počítači. Dalšími příčinami zarudlého oka je mechanické poškození oka při úrazech, podráždění očí kouřem, prachem nebo chemikáliemi. Červené oko je přítomné i při glaukomovém záchvatu, kdy je zvýšen nitrooční tlak. K prasknutí cévek spojivky může docházet u pacientů, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem nebo užívají léky na ředění krve. U lidí, kteří mají cévy náchylnější k prasknutí, mohou cévky popraskat i při silnějším zakašlání nebo kýchnutí. U dětí mohou být zarudlé oči projevem nekorigované nebo špatně korigované refrakční vady,“ vyjmenoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Při zčervenání bělma není důvod panikařit, zpravidla samo odezní. V některých případech ale může doprovázet jiné, závažnější onemocnění. „Zarudnutí očí signalizuje problém samotného oka – nejčastěji zánět, který ale může být i projevem jiného onemocnění organismu, například autoimunitního onemocnění, jako je revmatoidní artritida, Bechtěrevova choroba, lupus nebo onemocnění štítné žlázy. Dále může červené oko signalizovat zvýšení nitroočního tlaku u zeleného zákalu. Pouhé podráždění oka obvykle vymizí za jeden až dva dny. Hojení lze podpořit například kapáním umělých slz. Očního lékaře je vhodné navštívit, pokud se stav ani po dvou až třech dnech nezlepšuje, případně se zhoršuje nebo jsou přítomny další příznaky – sekrece z oka, bolest, svědění, řezání očí nebo světloplachost,“ popsala Zuzana Koželová, lékařka oční kliniky Gemini.

Jako první pomoc je možné sáhnout po volně prodejných očních kapkách. „Pokud si je člověk vědom, že se mu do oka dostal prach či nečistoty, doporučuje se jej vypláchnout čistou vodou a kapat volně prodejné oční kapky proti zánětům. Pokud zarudnutí vzniklo bez zjevné příčiny, pak lze kapat protizánětlivé kapky do očí, případně umělé slzy. Pokud jsou přítomny další příznaky, je vhodné navštívit očního lékaře,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

Marta Molínová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.