Vyvážená strava a správná hladina vitamínů v těle. I tak lze bojovat proti virům a onemocnění

Epidemiologická situace ovlivnila způsob života každého z nás. Jaké potraviny by neměly v každé domácnosti pro prevenci onemocnění chybět a kdo se stará o stravování pacientů během hospitalizace?

„Je žádoucí preventivně posilovat imunitní systém pomocí vyváženého jídelníčku a při již vzniklém onemocnění se stravovat stejně jako při chřipce,“ sdělila hned na úvod Kateřina Pelíšková, DiS., nutriční terapeutka Nemocnice AGEL Podhorská. Základem je kvalitní pitný režim tvořený obyčejnou vodou nebo přírodními minerálkami a při propuknutí nemoci pak nastává také ideální čas pro bylinkové čaje (šalvěj, máta, meduňka, zázvor).

Během období koronaviru ale také s nástupem zimy značně ubyla doba, kterou lidé tráví venku a získávají tak potřebný vitamín D, který přirozeně nabízí sluneční záření a jehož stálým nedostatkem trpí velká část populace. Na základě doporučení praktického či odborného lékaře nebo i na vlastní žádost samoplátce provádí vyšetření hladiny vitamínu D laboratoř Nemocnice AGEL Podhorská. „Také mléko a mléčné produkty zásobují tělo nezbytným vitaminem D, který pomáhá tělu zbavit se případné infekce a zakysané mléčné výrobky jsou navíc zásobárnou probiotik, která vyladí střeva do rovnováhy, a pomohou tak imunitnímu systému lépe bojovat proti infekci,“ uvedla Kateřina Pelíšková s tím, že nesmíme zapomínat ani na ostatní vitamíny. „Vitamín C je mnohem lepší do těla dodat prostřednictvím čerstvého ovoce než džusů, které jsou mnohdy plné cukru.“

Ve vyváženém jídelníčku obecně nesmí chybět ovoce a zelenina. Nejvhodnější je jejich konzumace v podobě mixovaného nápoje smoothie například se špetkou kurkumy. „Přirozeně protivirový účinek mají i kapky z grapefruitových jader, eukalyptu, hřebíčku či skořice. Stačí nakapat pár kapek do vody a vypít. Kapky rovněž poslouží jako éterický olej s dezinfekčním účinkem do aromalampy a nakapané na hadřík či papírový kapesníček nebo houbičku se dají použít k dezinfekci míst, kterých se dotýkáte. Pár jich nakapejte také na svůj kartáček na zuby,“ radí dále specialistka z Nemocnice AGEL Podhorská a doplňuje tím, že vyvážená strava je jen jednou částí správné životosprávy a pro posílení a udržení zdraví je neméně důležitý odpočinek, spánek, tělesná i duševní aktivita a v současné epidemiologické situaci také dodržování hygienických opatření.

Marta Molínová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.