Máte podezření na Alzheimera? Nechte si otestovat paměť

Alzheimerova nemoc je nejčastější příčinou demence, která vede ke ztrátě soběstačnosti pacienta. Ačkoli je zatím nevyléčitelná, její včasná diagnostika zásadně zpomaluje postup nemoci a udržuje kvalitu života.

Testováním poruch paměti se již dva roky zabývají odborně vyškolení lékárníci BENU lékáren. Před rokem navíc řetězec lékáren otevřel první Alzheimer konzultační centrum pro testování poruch paměti na pražském Andělu. O testování paměti je mezi pacienty velký zájem, proto BENU rozšířilo dostupnost testování a otevřelo další dvě centra v Praze a Ostravě. Za rok fungování center si přišlo otestovat paměť více než 1 100 pacientů, pětině z nich lékárníci doporučili další vyšetření u lékaře, u ostatních testy neindikovaly potíže s pamětí. Nyní BENU otevírá další tři Alzheimer konzultační centra v Plzni, Hradci Králové a Brně,

testování tak bude nabízet v šesti centrech a pěti městech po celé republice. Do budoucna chce působnost center rozšířit do všech krajských měst.

Na světě trpí Alzheimerovou nemocí 50 milionů lidí, z toho přibližně dvě třetiny tvoří ženy. Jedná se o 7. nejčastější příčinu úmrtí, nemoc postihuje především pacienty ve věku 75–89 let, avšak každý desátý nemocný je mladší 65 let. Přestože Alzheimerova nemoc bývá nejčastější příčinou demence, pouze 20-30 % pacientů s demencí má správnou diagnózu.[1] V ČR je dle odhadů 167 000 diagnostikovaných pacientů, což je přibližný počet obyvatel Plzně. Do roku 2050 se podle odhadů počet pacientů zdvojnásobí.

Včasná diagnóza je klíčová

Skutečný počet lidí žijících s demencí je výrazně vyšší, než uvádí data. Důvodem je poddiagnostikovanost. Nedávná analýza ÚZIS ukazuje, že zhruba 70 % lidí se sice diagnózy dočká, pravděpodobně však až v pokročilé fázi nemoci, kdy je těžké člověku pomoci  dostupnou léčbou, zpomalit její průběh a zachovat jeho soběstačnost. Podle prof. MUDr. Aleše Bartoše, Ph.D., vedoucího lékaře z Centra pro výzkum, diagnostiku a léčbu Alzheimerovy nemoci, je nejdůležitějším bodem v léčbě právě včasné zachycení onemocnění: „Je třeba si uvědomit, že tato zákeřná nemoc se může týkat každého z nás, ať přímo, či nepřímo přes příbuzné nebo přátele. Včasné odhalení nemoci je přitom velice důležité pro další vývoj pacienta. Čím dříve o ní víme, tím lépe dokážeme zpomalit rozvoj nemoci. Poruchy paměti navíc nemusí souviset jen s Alzheimerovou nemocí, ale i s jinými poškozeními mozku, která vyžadují odlišnou léčbu.“

Testování paměti v lékárnách

Prof. Aleš Bartoš a jeho tým z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Univerzity Karlovy 3. lékařské fakulty a Národního ústavu duševního zdraví jsou autory všech testů, které lékárníci v Alzheimer konzultačních centrech a vybraných lékárnách BENU používají. „Díky spolupráci s lékárnami BENU se podstatně rozšířila nabídka nezávazného vyšetření paměti i jeho lokální dostupnost. S narůstajícím počtem center roste i počet vyšetřených pacientů, což má velký význam pro časný záchyt poruch paměti. Velkým plusem je prostředí lékárny, na které jsou pacienti zvyklí a působí na ně civilnějším a přirozenějším dojmem než ordinace lékaře, a tak si zde spíše nechají paměť vyšetřit,” vysvětluje prof. Bartoš a dodává: „Lékárníci jsou profesionálové zvyklí na denní komunikaci se seniory. Díky tomu se pacienti při testování cítí uvolněněji a není pro ně tak stresující.”

Prakticky hned po otevření centra na pražském Andělu v říjnu loňského roku se termíny pro testování začaly plnit. „Celkově jsme od otevření center otestovali více než 1 100 pacientů. Na základě výsledků testování naši lékárníci doporučili každému pátému z nich návštěvu praktického lékaře k dalším vyšetřením. Nejčastěji k nám chodí pacienti starší 65 let, mnohdy v doprovodu svých dětí. Téměř tři čtvrtiny zájemců o testování tvoří ženy,“ uvedla PharmDr. Michala Belasová, vedoucí odborných projektů lékáren BENU. Vzhledem k velkému zájmu tak BENU pokračuje v otevírání dalších center. Od letošního září jsou zájemcům k dispozici centra v Praze (Anděl a Opatov), Ostravě Hrabové a nově v Brně, v Hradci Králové a v Plzni. Česká republika je aktuálně jediná země Evropské unie, v níž lze tento test provést i v lékárnách. Lékárníci jsou pro testování speciálně proškoleni v rámci grantových kurzů České lékárnické komory.

Rychlé a bezpečné testování

Nechat si vyšetřit paměť nebo paměť svých blízkých osob lze velice jednoduše. Stačí si telefonicky, online na webu, přes mobilní aplikaci nebo osobně rezervovat termín s lékárníkem v jednom z Alzheimer konzultačních center, nebo ve vybraných lékárnách BENU, které poradenství poskytují. PharmDr. Michala Belasová vysvětluje průběh lékárnické konzultace: „Konzultace jsou určeny pro osoby starší 55 let a trvají přibližně 50 minut. Celý proces není náročný ani invazivní, proto se není čeho obávat. Vše probíhá v soukromí, mimo ruch lékárny, ve speciální oddělené místnosti. Certifikovaný lékárník s pacientem postupně projde dva krátké testy paměti ALBA a POBAV. Poté interpretuje jejich výsledky a sepíše zprávu pro lékaře.“ Michala Belasová zároveň dodává: „Zdraví a bezpečí našich pacientů je pro nás prioritou i při konzultacích. Proto každého z nich vybavíme ústní rouškou s technologií Nanosilver, kterou lze po vyprání opakovaně používat. Konzultační místnost je vybavena bariérou z plexiskla a lékárník i osoba po celou dobu nosí roušku či štít.“ Náklady na testování plně hradí BENU bez nároku na příspěvek od pojišťovny. Pacienti se zákaznickou kartou BENU PLUS mají testování zdarma, pro ostatní je zpoplatněna 350 korunami.

Marta Molínová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.