Cukrovka je daň za náš pohodlný životní styl. Pojďme to změnit!

V sobotu 14. dubna 2018 si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě monitoring nemoci a její včasné odhalení hraje zásadní roli, protože se díky tomu dá předejít řadě závažnějších zdravotních komplikací. S prevencí cukrovky vám fundovaně poradí i v lékárně. Ve specializovaných lékárnách můžete dokonce absolvovat i preventivní screening nemoci.

 Špatné stravování, sedavý způsob života, nedostatek pohybu a v důsledku toho nadváha či obezita. Současný nezdravý způsob života s sebou přináší řadu závažných onemocnění s cukrovkou v čele. Aktuálně u nás žije zhruba 860 tisíc diabetiků, přičemž asi 20 tisíc nových pacientů každým rokem přibývá a zhruba 22 tisíc následkem této nemoci umírá. Statistiky by nemusely být tak hrozivé, ovšem za předpokladu, že Češi budou ke svému zdraví přistupovat s větší zodpovědností. Pomocnou ruku jim podávají lékárny, které už druhým rokem nabízí možnost preventivního screeningu diabetu.

Cukrovka (diabetes mellitus) je chronické onemocnění, způsobené neschopností organismu správně hospodařit s cukrem (glukózou). V důsledku toho nejenže zvyšuje hladinu glukózy v krvi, ale zasahuje i do přeměny ostatních živin (tuků, bílkovin) a ovlivňuje tím celý organismus. Cukrovku zapříčiňuje nedostatek inzulínu, látky, která se normálně tvoří ve slinivce břišní. Pokud je inzulínu absolutní nedostatek, jde o diabetes 1. typu. V případě relativního nedostatku inzulínu, kdy je jeho účinnost v organismu snížena, se jedná o diabetes 2. typu.

V České republice v současnosti trpí cukrovkou přibližně 8 % obyvatel, přičemž zhruba 90 až 95 % z nich tvoří diabetici 2. typu. Jinými slovy Češi nejčastěji bojují s typem diabetu, který lze ovlivnit a také mu předejít zdravým životním stylem, správným stravováním, pravidelným pohybem a udržováním vhodné tělesné hmotnosti. Zcela zásadní je však včasné odhalení nemoci, díky kterému lze zabránit vážným komplikacím. Na tzv. screening diabetu se dnes proto specializují také lékárny, které zájemcům poradí, jak provádět samotestování, co dělat v rámci prevence a případně i s efektivní léčbou.

„Onemocnění cukrovkou 2. typu ve velké míře závisí na samotných pacientech a na jejich přístupu. Pokud dodržují všechna doporučení a převezmou zodpovědnost za své zdraví, mohou žít spokojený plnohodnotný život. Chceme jim být v tomto ohledu nápomocni, proto v rámci kurzu Screening diabetu a péče o diabetického pacienta již druhým rokem školíme jednotlivé lékárníky, aby byli schopni lidem poradit a poskytnout rozšířené odborné konzultace ohledně diabetu,“ říká PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. Specializované poradenství v současnosti poskytuje už více než 90 lékáren v České republice a jejich počet bude do budoucna stále narůstat.

Správné a dostatečné informace jsou prvním předpokladem úspěšné léčby. Díky nim se pacient seznámí s veškerými úskalími tohoto onemocnění a uvědomí si, že je k němu potřeba přistupovat aktivně. Léčba vyžaduje pravidelnost, řád a osvojení si všech souvisejících návyků. Ačkoliv je cukrovka nevyléčitelná, dá se udržovat v mezích, které zásadně neovlivňují kvalitu života pacienta a jeho životní styl. Pacient může svým aktivním přístupem zamezit pozdním komplikacím, jako je selhání ledvin, oslepnutí, ischemická choroba srdeční, mozková příhoda či amputace končetin.

Seznam specializovaných lékáren je k dispozici zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *