Vyšetření prsou u žen nemusí probíhat pouze při pravidelných gynekologických prohlídkách. Je dobré, aby se žena uměla vyšetřit i sama doma.

Pravidelné samovyšetření prsou by měla umět zvládnout každá žena, nejlépe od dvaceti let svého věku. Ideální doba je ihned po menstruaci, to jsou prsa nejlépe prohmatná a nejméně bolestivá. Pokud je žena již po přechodu, měla by si určit jeden den v měsíci, např. každého prvního v měsíci, a v tuto dobu vždy samovyšetření provádět.


Nejprve se zkontrolujeme pouhým pohledem v zrcadle. Ruce dáme v bok a sledujeme kůži prsu, jestli se neobjevuje nějaké vyklenutí nebo vklenutí kůže. Zaměřujeme se také na bradavky, zda nedošlo k jejich vtáhnutí či šupinatění.
Při samotném fyzickém, pohmatovém vyšetření je nejlepší volit polohu vleže. Prsa prohmatáváme vždy protilehlou rukou. Krouživým pohybem (používáme bříška tři prstů) začínáme od horního zevního kvadrantu prsa. V těchto místech je nejvíce mléčné žlázy, takže můžeme cítit případné nerovnosti či uzlíky. Pokud jsou tyto nerovnosti každý měsíc stejné a na omak měkké, nemusíme se strachovat. Samozřejmě je ale důležité vše zkonzultovat se svým lékařem.
Poté postupujeme krouživým pohybem do dolního zevního, vnitřního dolního a horního vnitřního kvadrantu prsa.
Nezapomeneme si vyšetřit i bradavky – i kolem nich či pod nimi může být bulka. Bradavky bychom měly zmáčknout, zda z nich nevytéká krev nebo zelená tekutina.
Kromě prsou si nezapomínejme vyšetřit i tzv. spádové uzliny. V sedě si dáme jednu ruku v bok a druhou si prohmatáme oblast nad a pod klíční kostí, v podpaží a hledáme tvrdou uzlinu.
Cílem samovyšetření prsů je hledání – vyloučení tvrdé bulky, jak v prsech, tak v podpaží a kolem klíčních kostí. Hledáme vždy něco nového, nějakou změnu proti minulému vyšetření.
Vždy při nejistém nálezu je důležité poradit se se svým lékařem.
Více o samovyšetření prsa a video ukázka zde:
https://www.perfectclinic.cz/videa/samovysetreni-prsou/

Karcinom prsu u mužů

I muži mohou onemocnět rakovinou prsu, jedná se ale o diagnózu vzácnou. Ročně je hlášeno okolo 40 případů tohoto onemocnění u mužů k cca 5800 případů rakoviny prsu u žen. Rakovina prsu u mužů se projevuje bulkou pod bradavkou nebo u dvorce. Dochází ke vtažení nebo deformaci bradavky. Muži často přichází již s pokročilým prsním nádorem ve formě kožního vředu. Rakovina u mužů se léčí stejně jako u žen operací s následnou onkologickou léčbou. Muži s rakovinou prsu by měli být geneticky vyšetřeni, říká mamoložka MUDr. Renata Kalajová z Perfect Clinic.

Genetické dispozice

Muži se na rozdíl od žen nemusí preventivně pravidelně samovyšetřovat. Je ale důležité, pokud je BRCA pozitivní jejich matka, nechat se také geneticky vyšetřit, protože BRCA gen, který může za vznik rakoviny prsu nejen u žen, ale i mužů, je dědičný z 50% bez rozdílu pohlaví.

Jak se nejlépe samovyšetřit během těhotenství?

Samovyšetřování v těhotenství a při kojení probíhá stejné jako mimo těhotenství. Žena v době mimo těhotenství by se měla samovyšetřit 1x za měsíc, vždy po skončení menstruace. V období těhotenství a kojení tak činí vždy na začátku měsíce, aby měla pevný opěrný bod, protože nemenstruuje. Prsa jsou v těhotenství pohmatově hůře vyšetřitelná pro zvětšení jejich objemu a bolestivost při hormonálních změnách. Při kojení by se měla žena samovyšetřit také 1x za měsíc na začátku měsíce nebo po menstruaci po nakojení dítěte.

Riziko vzniku rakoviny prsu je v období těhotenství a kojení 1:3000

V období těhotenství a kojení je riziko vzniku rakoviny prsu 1:3000, tedy 1 případ rakoviny na 3 tisíce porodů. Je-li potvrzena rakovina prsu v 1. trimestru těhotenství, může jít žena na interrupci a může se standardně léčit, čili následuje operace prsu a chemoterapie. Pokud onemocní rakovinou prsu v druhém nebo třetím trimestru, interrupci již nelze provést, žena musí dítě donosit a porodit. Onkologové v tomto období dávají ženám chemoterapii, pak následuje indukovaný porod a operace prsu. Chemoterapie ve 2. a 3. trimestru dítěti neublíží, protože je již vyvinuté, tlumočí názor onkologů mamoložka MUDr. Renata Kalajová z Perfect Clinic a dodává, že děti takto narozené jsou nadále lékařsky sledované.

Těhotenství po rakovině prsu

Těhotenství je možné už po 2 letech po ukončení onkologické léčby rakoviny prsu. Samozřejmě nikde nesmí být známky recidivy onemocnění. Onkolog povoluje tuto lhůtu 2 let zvláště u starších žen po 35. roce proto, aby měly čas otěhotnět.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *