Oční onemocnění ohrožují stále více stárnoucí populaci

Více než milion Čechů trápí zákeřné oční choroby

Jedním z nejdůležitějších smyslů je zrak a měli bychom se o něj náležitě starat. Především ve starším věku od 50 let je důležité pečovat o naše oči, chodit na pravidelné prohlídky, abychom preventivně zabránili vzniku zákeřných očních onemocnění, která trápí českou populací čím dál tím více. Nebezpečné oční choroby u nás trápí více vice než jeden milión lidí. Jedním z největších zdravotních problémů je pak šedý, zelený zákal nebo VPMD.


Šedý zákal ohrožuje až 50 % populace po 65. roku
Šedý zákal neboli katarakta je nejčastější příčinou slepoty a je charakterizován ztrátou světelné prostupnosti čočky, tedy jejím zakalením. Ve věku 65 let je určitý stupeň zakalení čočky prokazatelný až u 50 % populace a nad 75 let je pak šedým zákalem postiženo až 70 % obyvatel. Příčin vzniku je více, nejčastější je nicméně tzv. šedý zákal v pozdním věku (senilní katarakta). „Ten je způsoben chemickými změnami bílkovin přítomných v čočce a následnou tvorbou pigmentů, nebo zvýšenou hydratací čočky. Časnější stádia šedého zákalu pak mohou být spojena s některými systémovými chorobami, zejména cukrovkou, méně často pak např. s atopickou dermatitidou. Léčba šedého zákalu je pouze chirurgická a spočívá v odstranění zakalené čočky a jejím nahrazením čočkou umělou,“ říká MUDr. Miroslav Veith z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Pozor na nenápadný zelený zákal
Zelený zákal neboli glaukom je druhou nejčastější příčinou slepoty. Postihuje cca 2 % populace nad 40 let a s přibývajícím věkem jeho výskyt narůstá. Jedná se o poškození zraku, jehož podstatou je poškození očního nervu. K tomu dochází většinou (ale ne nutně) v důsledku zvýšeného nitroočního tlaku (NOT). Pokud není tento tlak pod kontrolou, pokračuje zelený zákal postupně a nezvratně zužováním zorného pole, které může vést až ke slepotě. Na rozdíl od jiných onemocnění očí není u glaukomu primárně zhoršeno centrální, nýbrž periferní vidění. Glaukom probíhá obvykle dlouho bez zjevných příznaků, což může vést k pozdnímu stanovení diagnózy ve fázi nevratné ztráty zrakových funkcí. Naopak při akutní formě glaukomu může dojít ke slepotě v průběhu několika dní či dokonce hodin. Přesná příčina vzniku zeleného zákalu není většinou známa, stejně tak není dodnes do detailu popsán mechanismus poškození zrakového nervu zvýšeným nitroočním tlakem.
Léčba glaukomu je u většiny pacientů konzervativní a spočívá v podávání očních kapek, které buď snižují tvorbu nitrooční tekutiny, nebo zvyšují její odtok (případně kombinace obou účinků). U některých pacientů je pak nezbytná léčba chirurgická.
Nebezpečné VPMD ohrožuje především ženy
Velmi časté, a přitom veřejnosti nepříliš známé oční onemocnění, je VPMD (Věkem podmíněná makulární degenerace). Tou jen v České republice trpí až 500 tisíc Čechů. A v západním světě tato choroba postihla až 30 miliónů lidí. Jedná se o oční onemocnění, které postihuje centrální část sítnice. To je ta část oka, která nám umožňuje sledovat detaily a je zodpovědná za „přímé“ vidění, které je pro nás nezbytné při rozpoznávání obličejů nebo vykonávání každodenních aktivit jakými jsou čtení, psaní, práce na počítači, řízení auta nebo dívání se na hodinky. „Nemoc se zpočátku projevuje nenápadnými symptomy jako špatné vidění za tmy nebo mírné zhoršení viditelnosti barev. Především lidé s brýlemi často tyto příznaky lehce přehlédnou. Včasné identifikaci nemoci také brání fakt, že VPMD zpravidla postihne nejdřív jedno oko. Nejčastěji tato nemoc postihuje ženy nad 50 let,“
„Existují dva typy VPMD – tzv. vlhká a suchá forma. Suchá forma je nejčastější typ onemocnění, kterým trpí přibližně 85 % pacientů. Vlhká forma VPMD není tak častá, ale o to je nebezpečnější, protože stojí za většinou případů trvalé ztráty zraku,“ říká MUDr. Miroslav Veith.
Prevencí je v případě VPMD zdravý životní styl (dostatek pohybu, kvalitní strava, ochrana proti ultrafialovému záření, nekuřáctví) a kompenzace systémových onemocnění jako je krevní tlak, cukrovka. Dále pravidelné preventivní prohlídky po 45. roce u očního lékaře, dostatečný příjem antioxidantů ve stravě či ve formě umělých preparátů.

Diabetici pozor na DME
Lidé, kteří trpí cukrovkou, by měli také sledovat svůj zrak, protože až 30 % lidí s diabetem trápí nebezpečná oční nemoc DME (diabetický makulární edém). Jedná se o postižení centrální části sítnice zodpovědné za ostré vidění. Lidé s DME mají rozostřený obraz do dálky i do blízka a zamlžené vidění. V pozdní a neléčené fázi hrozí úplná ztráta zraku. „Pacienti trpící cukrovkou by měli opravdu důsledně docházet na preventivní každoroční vyšetření ke svému očnímu lékaři. Jedině včasná diagnóza DME a následná včasná terapie dokáže zrakovou ostrost stabilizovat i zlepšit a předejít zbytečným pozdějším komplikacím. Ke snížení rizika DME je zcela zásadní správná kompenzace cukrovky a přidružených chorob. Pomáhá také dodržování zdravého životního stylu, pravidelný pohyb a zdravá strava s dostatkem vitamínů,“ radí MUDr. Miroslav Veith.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.