Zdravá střevní mikroflóra má stěžejní význam pro naše zdraví. Skládá se z několika stovek druhů mikroorganismů, které v ideálním případě žijí ve střevech v rovnovážném stavu. Tuto harmonii může narušit například nevhodná strava či antibiotika. Pomoci ji znovu obnovit nám mohou právě probiotika.
Pokud je narušení střevní mikroflóry jednorázové, stačí na jeho úpravu většinou krátkodobé užívání přípravků s obsahem zdraví prospěšných bakterií. Vhodné je užívat probiotika například při každém podání antibiotik, po dietní chybě provázené nadýmáním a plynatostí nebo při cestování do zahraničí.
"Délka podávání probiotik však zpravidla není časově omezena. V případě pozitivního efektu na zažívání doporučuji užívat je dlouhodobě,“ dodává doktorka Lenka Čadová,
vedoucí oddělení vývoje společnosti Valosun, která má s výrobou probiotik mnohaleté zkušenosti.
Probiotik je na trhu velká řada a je proto třeba věnovat jejich výběru velkou pozornost. Důležité je vědět, pro koho jsou vlastně určena. Od toho se totiž odvíjí i jejich složení. Některé výrobky mohou rodiče dětem podávat již od narození, jiné jsou vhodné od tří měsíců, ale na doporučení lékaře je lze využít i dříve. Další jsou pak určena výhradně pro dospělé a některá pro starší padesáti let.
„Složení střevní mikroflóry se totiž s věkem mění. Trávicí trakt lidského plodu je prakticky sterilní a k jeho kolonizaci dochází během porodu a několika dní po narození. Střevní mikroflóra zdravého dítěte dosahuje stejného složení jako u dospělých mezi 1. a 4. rokem života a nadále zůstává u zdravých lidí prakticky neměnná. Výjimkou jsou prospěšné bifidobakterie, jejichž množství s přibývajícím věkem klesá. V důsledku toho dochází u seniorů k poruchám trávení, nedostatečnému vstřebávání živin z potravy, snížení pohybů střeva, oslabení imunity,“ vysvětluje Lenka Čadová.
Dobré je hledat na obalu výrobku i slůvko prebiotika. Často jde o těžko stravitelné nebo nestravitelné cukry, které se v tlustém střevě stávají substrátem pro „přátelské“ bifidobakterie. Pomáhají tak trávicí trakt rychleji a efektivněji těmito bakteriemi osidlovat.
A rada na závěr. Probiotika je vhodné kupovat výhradně v kamenných lékárnách, kde je jistota, že nejsou nejen prošlá, ale i byla uchována přesně podle doporučení výrobců. Probiotika špatnou úschovou totiž mohou velmi rychle ztratit svou účinnost.