Nové akvárium se věší na zeď jako živý obraz. Má i wifi

Rok a půl trval vývoj nové verze světově unikátního závěsného akvária. Česká společnost Akvaria.cz jej připravila v sedmi designech a k němu na výběr sady vzájemně se snášejících obyvatel. Odpadá tak možnost chovatelských chyb, kterých se laici obávají.

Nové akvárium natureWall Pro má s původním natureWall prakticky společnou jen část názvu. Kromě ryb a vody je v něm také spousta nejmodernějších technologií, včetně wifi,“ říká Tomáš Macháček, šéf společnosti Akvária.cz. „Díky tomu stačí se fyzicky dotknout nádrže jen jednou za měsíc, a pokud budete chtít, tak ani to ne. Budete se jen dívat na život pod hladinou a podle nálady měnit barvu podsvícení,“ shrnuje Tomáš Macháček výhody, které laik ocení nejvíc. I novému modelu samozřejmě zůstalo to původní a nejzajímavější – věší se na stěnu místo obrazu. Je zároveň uzavřené, takže není potřeba se obávat nějakého vyšplouchnutí vody, nebo zvýšení vlhkosti v místnosti.

Závěsné akvárium natureWall Pro přichází na trh po osmi letech od uvedení původního modelu natureWall. Na rozdíl od něj má tak například nejen automatické krmení, ale už i automatické dávkování hnojiva pro rostliny. Tam, kde je to potřeba, se do vody automaticky přidává i CO2 z integrované tlakové nádoby.  Akvárium má LED osvětlení, které je řízené mobilní aplikací a nabízí možnost nastavení režimu stmívání, rozednívání, nočního světla, přechodu mraků a tak dále.

„NatureWall má černý, nebo bílý rám v klavírním lesku.  Pak je na výběr ze sedmi vnitřních aranžmá, včetně rostlin. K tomu si ještě vyberete osazenstvo – nabízíme celkem devět sad vodních živočichů, kteří se vzájemně dobře snášejí. K nim dodáváme i odpovídající směs krmiva a hnojivo, které jsme si pro tato akvária sami vyvinuli“ popisuje šéf společnosti Tomáš Macháček. Z designového pohledu je u nové generace také nasvícené pozadí „SkyPanel“, který simuluje modrou oblohu a akváriu tak dodává až neskutečnou hloubku.

Na výběr jsou atraktivní aranže pojmenované: Kamenná zahrada, Zelené ostrovy, Asijská malba, Údolí draků, Holandský styl, Mars a Korálový útes. Vybrat si tak může opravdu každý právě to provedení, které je nejbližší jeho naturelu.  Sady rybiček a dalších živočichů jsou sestavené nejen tak, aby spolu bez problémů kooexistovaly, ale také tak, aby barevně ladily.

„Tento způsob prodeje, který akvaristiku zásadně zpřístupňuje i úplným laikům, je celosvětově zcela unikátní. Všude se totiž prodává tak, že koupíte prázdné akvárium, do něj si nějak dáte kameny, kořeny a nějakou rostlinu a vpustíte ryby, s jejich výběrem vám v obchodě poradil prodavač. Většinou nepříliš odborně, protože o nich ve skutečnosti v podstatě nic neví a ani vědět nemůže, protože prim v petshopech dnes hraje prodej psího krmiva a rybičky jsou pouze doplňkovým sortimentem,“ vysvětluje Tomáš Macháček. „Výsledek se vám pak někdy líbí, někdy ne. A ryby a rostliny někdy prospívají a jindy ne. Začátečníkům většinou ne. S natureWall Pro se to už stát nemůže,“ připomíná Macháček. Důvod je právě v tom, že si kupujete konkrétní akvárium s konkrétní technologii, navrženou pro zvolené rostliny a ryby.

Akvária.cz každému zákazníkovi (nejen těm, kteří si koupí její natureWall Pro) umožňuje vkládat praktické informace do firemního servisního software. Každý v něm má zřízené něco jako velmi podrobnou servisní knížku, včetně fotografií. Kdykoli je tak možné zpětně analyzovat podmínky v akváriu – například naměřené teploty, nebo hodnoty minerálních látek ve vodě či vývoj zabarvení vody, poznámky servisního technika, vzhled jednotlivých ryb, zkrátka všechny informace potřebné ke skutečně špičkové péči. Tu akváriu za měsíční paušál poskytuje servisní technik, takže se majitel nemusí zabývat výměnou vody a dalšími činnostmi a může si cele užívat radosti pozorování. Jestliže se naopak chce o rybičky majitel akvária starat sám, dostává od firmy kvalifikované rady.

„Servisní software je další komunikační kanál mezi námi a našimi klienty. My máme přehled o okamžitém stavu a klienti mají dohled nad tím, co přesně technik v akváriu udělal a všem nám to zjednodušuje život. Ještě aby ne, za roky vývoje jsme do softwaru investovali na tři čtvrtě milionu korun,“ říká s úsměvem Tomáš Macháček.

Akvárium natureWall Pro má v názvu slovo nature proto, aby bylo zřejmé, že jde o přírodní (nature) nádrž. Jde o směr založený japonským akvaristou Takashi Amanem. Jeho cílem je přenést pod vodní hladinu co nejvěrněji suchozemskou přírodní scenérii. Jako první tento styl do Česka přivezl – již před sedmi lety – Tomáš Macháček, zakladatel společnosti Akvaria.cz. Největší přírodní akvárium na světě je čtyřicetimetrová nádrž v lisabonském oceanáriu.