Důsledkem dlouhého pobytu na slunci může dojít k přehřátí a přetížení organismu. Každého, kdo nebude dodržovat během letních vysokých teplot základní pravidla, mohou potkat nepříjemné potíže v podobě úpalu, úžehu, mdlob anebo tepelného vyčerpání.
Jak jednotlivé zdravotní obtíže rozeznat, a jak si od nich ulevit, radí PharmDr. Ivana Lánová, lékárnice a odborná konzultantka lékáren BENU.
Úpal nebo úžeh. Jak je od sebe rozeznat?
Rozdíl mezi úpalem a úžehem mnozí lidé neznají a často si tyto pojmy pletou. „V obou případech se jedná o poškození organismu, ke kterému dochází většinou v létě,“ říká Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU a dále vysvětluje: „Úpal je kolaps z horka, úžeh ze slunce. Pokud se jedná o kombinace pobytu v horkém, nevětraném prostředí s vysokou vlhkostí a nedostatkem tekutin, jedná se o úpal. Pokud je příčinou pobyt na přímém slunci, jde o sluneční úžeh.“
Příčiny mohou být vně i uvnitř
Vnitřními příčinami mohou být například zvýšená tvorba tepla a nedostatečná tvorba potu potřebná pro správnou termoregulaci vlivem dehydratace a ztráty solí. Mezi vnější příčiny patří vysoká okolní teplota, nadměrná vlhkost a těsné nevětrané místnosti. Většinou se ale jedná o jejich kombinaci. Úžeh je pak navíc spojován i se spálením pokožky od sluníčka a k jeho projevům může dojít až za několik hodin po zasažení sluncem.
Nejčastější příznaky
úpal: úžeh:
- horečka malátnost
- suchá a horká kůže poruchy koncentrace
- bolesti hlavy bolesti hlavy
- závratě závratě
- zmatenost nevolnost, zvracení
- svalové křeče svalové křeče
- zrychlený dech a tep ztuhnutí šíje
- únava bezvědomí
Předejděte hrozbám. Dodržujte preventivní opatření
Abyste předešli úpalu či úžehu, je potřeba dodržovat základní preventivní opatření. Jedná se o dostatečný přísun tekutin, omezení pobytu na přímém slunci, střídavém ochlazování, nošení pokrývky hlavy a zvlhčování vlasů.V případě, že už potíže máte, je potřeba ihned zakročit. „První pomoc spočívá v zamezení dalšího přehřívání a přenesení postiženého na chladnější místo. Důležité je okamžitě začít s ochlazováním tak, že se podávají chladné nápoje a aplikují studené zábaly. V případě úžehu se doporučuje přikládat obklady přímo na hlavu,“ objasňuje Ivana Lánová.
Mdloby nebo tepelné vyčerpání. Co je jejich příčinou?
Mdloby bývají spojené s dlouhým stáním na slunci spolu s působením vysokých teplot. Poznáme je tak, že se krev hromadí v dolní části organismu a mozek se hůře prokrvuje. Tepelné vyčerpání bývá způsobeno i větší ztrátou tekutin. „Mezi základní znaky mdlob i tepelného vyčerpání řadíme bledost, studený pot, zrychlený tep, nevolnost, malátnost a závrať. V případě tepelného vyčerpání může být postižený navíc zmatený, podrážděný nebo deliriózní (blouznivý),“ vysvětluje lékárnice. Při těžké tělesné námaze se v důsledku úbytku tekutin a minerálů mohou objevit i svalové záškuby a křeče, které jsou bolestivé.
Základem je dostatek tekutin
„Stejně jako u předchozích hrozeb, i v tomto případě přísun tekutin, ochlazování a vyhýbání se dlouhému pobytu na přímém slunci zabrání mdlobám či tepelnému vyčerpání,“ radí Ivana Lánová. V každém případě platí, že zásadní je rehydratace organismu tekutinami podávanými v malých dávkách.
Marta Molínová