Vitana už počtvrté zahájila grilovací sezonu stylově – kuchařskou show zaměřenou právě na oblíbenou letní kratochvíli. Nožů se chopili herečka a kuchařka Markéta Hrubešová s grillmasterem Ivanem Vodochodským. Ti také připravili několik originálních receptů.
Zatímco Ivan Vodochodský seznámil diváky s metodou sous-vide, Markéta Hrubešová se ujala přípravy zeleninových salátů, které vytvořily se šťavnatými steaky lahodnou kompozici. Zároveň byly představeny nové směsi pro dochucení salátů a grilovaného masa. A jak vlastně Češi grilují? Zhruba třetina lidí „hodí“ na gril kuřecí maso, o něco méně lidí si pochutná na vepřovém. Nezapomínají ani na tradiční špekáčky, které stále patří mezi tři nejoblíbenější suroviny.
V posledních letech stoupá obliba opékání masa na otevřených ohništích, přičemž většina lidí griluje na vlastní zahradě nebo terase. Své místo si dobývají i veřejná griloviště, využívá je více než než deset procent lidí.
A přestože při společenském grilování preferují spíše osvědčenou klasiku, v soukromí rádi zkoušejí nové recepty. „Grilované pokrmy si zpestří různými steakovými omáčkami, nakládanými okurkami, cibulkou či si k masu přidají kukuřici. Rozhodně nezapomínají ani na tradiční kečup,“ řekla Markéta Sukdoláková, junior Product Manager společnosti Vitana. Protože salát je nezbytnou součástí každé pořádné grilovačky, přichází společnost s novu řadou výrobků na dochucení salátů. Jedná se jak o tekuté zálivky, které je možné ihned použít, tak o směsi semínek či krutonů nebo o kořenicí směsi na zálivky určené ke smíchání s olivovým olejem či jogurtem.
Recepty:
IVAN VODOCHODSKÝ RADÍ, JAK PŘIPRAVIT DOMÁCÍ SOUS-VIDE
Udržet maso během grilování šťavnaté je kumšt. Ivan Vodochodský proto letos představil trend sous-vide, což je kuchařská metoda přípravy masa ve vakuu, při níž se využívá vzduchotěsný obal ve vodní lázni s řízenou teplotou. Takto vakuované maso se pošíruje po různě dlouhou dobu. Většinou jde o několik hodin – někdy až 72 – při přesně vypočítané teplotě, která je nižší než bod varu. Nejčastěji při teplotě v rozmezí 55 – 60 °C. Záměrem je zachovat přirozenou chuť, šťávu a texturu kvalitní potraviny.
Hlavní výhody sous-vide je uchování původních vlastností potravin – nemění se vzhled, barva, vůně ani obsah živin. Dalším benefitem je snadné plánování, suroviny totiž můžete mít předem připravené k další úpravě. A k neméně podstatným plusům patří úspora na surovině, protože takto připravené maso má jen minimální váhový úbytek
VEPŘOVÝ BOK SOUS VIDE NA GRILU
Ingredience:
- 1 kg vepřového boku
Na marinádu:
- 2 lžíce rýžového octa
- 2 lžíce rýžového vína Shaoxing
- 2 lžíce Sójová omáčka bez lepku
- 2 lžíce Sójová omáčka sladká
- 2 lžíce medu
- 30 g nakrájeného oloupaného zázvoru
- 1 nakrájenou jarní cibulku
- 2 nasekané stroužky česneku
- Chilli kousky
- Chilli omáčka
- Badyán celý
- Skořice celá
- Anýz celý
Postup:
Suroviny na marinádu smícháme. Vepřový bok nakrájíme na větší kostky, vložíme do sáčku a zalijeme marinádou. Zavakuujeme a vaříme ve vodní lázni při teplotě 75 stupňů Celsia asi 4 hodiny. Uvařený bůček otřeme od marinády, osušíme a na grilu grilujeme kůží dolů, dokud se kůže nevypeče do křupava.
KUŘECÍ PRSA MEDITERIAN NA GRILU
Ingredience:
- 2 kuřecí prsa
- 4 lžíce másla
- 2 menší zelené cibule
- 2 snítky rozmarýnu
- 2 snítky tymiánu
- 2 stroužky česneku
- 2 lžíce olivového oleje
- Gurmánské ITALSKÉ KOŘENÍ
- VITANA MLÝNKY sůl a pepř podle chuti
Postup:
Kuřecí prsa okořeníme Gurmánskou italskou směsí, vložíme do sáčku, přidáme ostatní ingredience, máslo a zavakuujeme. Vložíme do vodní lázně, nastavíme teplotu na 63,5°C a vaříme 1 hodinu. Uvařená prsa vyjmeme ze sáčku, osušíme, a opečeme na grilu. Šťávu ze sáčku varem zredukujeme a zjemníme ztuhlým máslem.
ASIJSKÝ OKURKOVÝ SALÁT (vhodný k bůčku)
Ingredience:
2 salátové okurky, 100 g semínka Směs se sezamovým semínkem, sůl
Zálivka:
- 2 lžíce rýžového octa, 2 lžíce sójové omáčky, 1 ½ lžíce sezamového oleje, 1 ½ lžíce cukru,
- 1 stroužek česneku, 1 lžička chilli vloček
Okurky nakrájejte na tenká kolečka a dejte do velké mísy. Osolte a promíchejte. Nechte stát asi 10 – 15 min., aby okurky pustily vodu. Tu pak slijte. Všechny ingredience na zálivku smíchejte dohromady a přidejte česnek nakrájený nadrobno a dosolte podle chuti. Polovinu zálivky vmíchejte do okurek a dobře promíchejte. Zbytek nalijte na salát a posypte sezamovými semínky. Ihned podávejte.
TIP:
Do salátu mžete přidat na nudličky nakrájenou mrkev, červenou cibuli, salát Little Gem nebo jarní cibulku.
TATARÁK Z CHŘESTU (vhodný ke kuřeti)
Ingredience:
1 svazek zeleného chřestu, 1 avokádo, 2 rajčata, 1 šalotka, ½ citrónu, 2 lžičky kapar, 4 lžíce olivového oleje, 2 lžíce octa z bílého vína, pažitka, sůl, Vitana Krutonky Rajčata a bazalka
Postup:
Chřest očistěte a odlomte dřevnaté konce. Vložte na 2 min. do vroucí osolené vody. Ihned zchlaďte.
Dejte okapat na cedník. Ve velké míse smíchejte olej, ocet a sůl. Šalotku nakrájejte nadrobno. Avokádo podélně rozřízněte, vyjměte pecku a nakrájejte na kostičky. Zakápněte citrónem, aby nezhnědlo. Rajčata nakrájejte na osminky, zbavte dužiny a pokrájejte na kostičky. Kapary nechte okapat a překrájejte.
Vše dejte do mísy. Nakonec přidejte chřest nakrájený na kolečka a pažitku. Opatrně promíchejte. Posypte krutony. Salát můžete nechat chvilku proležet, aby se spojily chutě.