V Česku trpí šedým zákalem až půl milionu lidí. U pacientů starších 60 let toto onemocnění ohrožuje dokonce každého druhého. Ve věku 75 až 85 let má šedý zákal 90 % lidí. Ročně se v u nás provede sto tisíc zákroků k jeho odstranění. Navíc odborníci stále přicházejí s novými technologiemi, které dělají zákroky bezpečnější a komfortnější.
Podle dat Světové zdravotnické organizace proběhne na světě ročně zhruba 17 milionů operací šedého zákalu. „Počet pacientů postižených šedým zákalem pomalu narůstá s tím, jak stárne světová populace. Nárůst zaznamenává ale také počet operací. Například v České republice se v roce 1989 provedlo 11 tisíc operací, v roce 2013 už to bylo 80 tisíc zákroků a v loňském roce počet operací překročil hranici sta tisíc. S rostoucím počtem operací je nutné zdokonalovat i operační metody. Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku, která
zhoršuje kvalitu vidění, a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se ještě v nedávné době používal ultrazvuk. Od roku 2012 se šedý zákal v Česku operuje laserem,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Operace jsou dnes i díky laseru velmi bezpečné a bezbolestné. „Nejmodernějším způsobem provedení operace šedého zákalu je v současné době zákrok s využitím femtosekundového laseru. Nevýhodou těchto laserů je však vysoká pořizovací cena a drahý provoz. I lasery procházejí neustálým vývojem. Cílem jsou rychlejší a bezpečnější zákroky, které pacientům dopřejí dostatečný komfort a kvalitu vidění,“ uvedl Pavel Stodůlka.
Americká společnost Excel Lens ve spolupráci s českým lékařem nyní vyvinula unikátní laser pro operace šedého zákalu, který odstraňuje některé nevýhody femtosekundových laserů. „Kompaktní Capsulaser se používá na začátku operace šedého zákalu při přípravě k odstranění zkalené čočky. Nový laser provádí tuto část operace nejrychleji na světě – pouze za jednu sekundu. Kromě toho je mnohem menší a provozně levnější než femtosekundové lasery. Laser byl vyvinut výhradně pro operace šedého zákalu a umožňuje precizně a šetrně provádět klíčový krok operace, který má zásadní vliv na kvalitu a dlouhodobou stabilitu výsledku,“ řekl Pavel Stodůlka, který se na vývoji nového laseru podílel.
Nový laser bude 10. až 14. září představen na odborném kongresu v Kodani. Součástí čtyřdenní akce bude i vyhlášení nejlepších videí z operací v jednotlivých kategoriích a celkový vítěz. Právě za odborné video „New Laser Approach For Capsulotomy“ získá Pavel Stodůlka ocenění od Evropské společnosti kataraktových a refrakčních chirurgů. „Hranice očního lékařství a operačních technologií se neustále posouvají. Oční chirurgie je dokonce jedním z nejrychleji se rozvíjejících oborů na světě. A Česká republika patří k velmocím oční chirurgie. Nový laser používáme na našich klinikách jako jedni z prvních na světě,“ uzavřel Pavel Stodůlka.