Proč někomu proudí krev v tepnách pod nebezpečným tlakem? Na tuto otázku může být celá řada odpovědí.
A abychom si mohli alespoň některé z nich zodpovědět, musíme se zaměřit na příčiny tlaku, který normální, bezpečné hodnoty překračuje. Z hlediska příčin se vysoký krevní tlak neboli hypertenze dělí do dvou skupin:
1) Hypertenze primární
Konkrétní příčina primární hypertenze není známá. Odborníci se však shodují, že
se na jejím vzniku podílí celá skupina tzv. civilizačních faktorů. Nevíte, co si pod tímto pojmem představit? Jsou to zkrátka nešvary, které nám přinesla moderní doba. Za všechny můžeme jmenovat nadváhu, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, stres, kouření, nadměrnou konzumaci kávy, alkoholu a tuků v potravě. Zapomenout však nesmíme ani na dědičné dispozice. Touto formou vysokého krevního tlaku trpí 95 % pacientů.
2) Hypertenze sekundární
Na rozdíl od hypertenze primární má hypertenze sekundární jasné příčiny. Je totiž důsledkem konkrétní nemoci nebo poruchy v těle. Zpravidla se objeví tehdy, kdy jsou poškozeny důležité orgány nebo tkáně, jako jsou ledviny, mozek, slinivka, žlázy s vnitřní sekrecí (štítná žláza, nadledvinky, hypofýza), dále aorta a ostatní velké cévy. Do této skupiny řadíme také tzv. těhotenskou hypertenzi, která vzniká právě jako důsledek těhotenství. Sekundární hypertenzí trpí jen 5 % pacientů.
Vysoký krevní tlak mohou vyvolat i některé potraviny
Skladba potravin je pro naše zdraví velmi důležitá. Některé potraviny nám mohou i škodit. Negativní vliv na tlak mají potraviny, které obsahují velké množství kuchyňské soli. Sodík, který sůl obsahuje, totiž v těle zadržuje vodu, a tím zvyšuje krevní tlak v cévách. Jedná se zejména o uzeniny, paštiky, uzené a solené ryby, slané sýry, tavené sýry, konzervovanou zeleninu či zeleninu ve slaném nálevu, chipsy, solené oříšky, slané pečivo, instantní jídla a polévky či slané kořenící směsi.
Pro pacienta s vysokým krevním tlakem jsou dále nebezpečné potraviny obsahující lékořici a nevhodný je rovněž „všelék“ ženšen.
Kromě potravin bychom si měli dávat pozor také na pití některých minerálních vod, které rovněž obsahují sodík. Nejméně sodíku obsahují vody kojenecké a stolní. Vysoký podíl sodíku můžeme nalézt ve vodách minerálních.
Vysoký tlak a léky
Také některé léky mohou způsobit vysoký krevní tlak. Mezi ně patří například i nesteroidní antirevmatika – většina léků proti bolesti. Dále například kortikoidy, anabolické hormony, u citlivých žen hormonální antikoncepce, některé léky proti depresi, některé nosní a oční kapky a určité léky používané na rozšíření průdušek.
Máte-li vysoký krevní tlak a jdete-li do lékárny pro jakékoli léky, vždy v lékárně informujte vydávajícího pracovníka o svém zdravotním stavu, případně o lécích, které na vysoký tlak užíváte. V lékárně vám po takovéto konzultaci doporučí pro vás nejvhodnější přípravek.
Co jste možná nevěděli
• Vysoký krevní tlak se objevuje nejčastěji u lidí po 60. roku života, ale může se vyskytnout i u mladší věkové kategorie.
• Hypertenze je „tiché“ onemocnění. Běžně nepociťujete žádné komplikace ani obtíže.
• Riziko srdeční choroby se zvyšuje, pokud vaši rodiče nebo prarodiče trpěli srdeční chorobou před 45. rokem života (u mužů) a 55. rokem (u žen).
• Změnou životního stylu můžete nad svým onemocněním získat kontrolu.
• Váš lékárník vám pomůže a zodpoví otázky, jak brát léky na vysoký krevní tlak pravidelně a jak si dávkování zapamatovat.
OTÁZKY A ODPOVĚDI
Přestanu někdy brát léky na vysoký krevní tlak?
U některých lidí, kteří změní svůj životní styl např. snížením váhy, cvičením, změnou stravování, může dojít ke snížení množství léků na vysoký krevní tlak anebo k zastavení užívání těchto léků. Většina pacientů ale potřebuje udržovat krevní tlak léky neustále.
Co se stane, když se rozhodnu, že už dál nebudu brát léky na vysoký krevní tlak?
Můžete se dostat do rizika vážnějších a dlouhodobých onemocnění, jako např. srdeční infarkt, srdeční selhání, cévní mozková příhoda, problémy s ledvinami. Měl(a) byste pokračovat v užívání, dokud vám lékař nedoporučí jinak.
PharmDr. Jindřich Šmíd