Naše hormony ovlivňuje také znečištěné životní prostředí či nevhodné výrobky denní potřeby. Jak se můžeme chránit?

Současná klimatická krize a konzumní styl života přináší zvyšování hladin oceánů či znečištění ovzduší i přírody. To bohužel ovlivňuje i přímo naše tělo, může totiž působit na naše hormony.

Co je to endokrinní systém a k čemu slouží
„Endokrinní systém je taková naše řídicí jednotka složená ze všech hormonů v našem těle. Ty si uvědomujeme hlavně v souvislosti s premenstruačním syndromem, kdy ovlivňují naši náladu nebo energii. Ve skutečnosti však hormony pracují neustále a řídí vše, co se v našem těle děje. Regulují hladinu stresu, krevní tlak nebo se starají o zažívání,“ říká MUDr. Jiří Emmer.


Když se systém naruší
Endokrinní systém funguje dobře, dokud je v rovnováze. Jakmile jeho rovnováhu něco naruší, odrazí se to na našem celkovém zdraví. Rakovina, problémy s plodností nebo imunitním systémem, to vše je spojené s tzv. endokrinními disruptory. To jsou chemicky aktivní látky, které mohou hormonální systém nabourat. A co hůř, najdete je všude kolem nás a je v podstatě nemožné se jim vyhnout. Můžete ale znát ty nejrizikovější oblasti a přemýšlet, jak se jim vyhnout nebo je nahradit.
„Některé disruptory, ftaláty a parabeny, jsou i v jednorázových menstruačních pomůckách, běžných vložkách či tamponech. To je další důvod, proč je vyměnit za ekologické varianty. Příkladem mohou být vložky a tampony vyrobené z bio bavlny. Ty jsou zcela bez parfemace, jsou běleny bez použití chlóru, a navíc jsou i biodegradabilní. Z tamponů se neuvolňují vlákna, protože bavlna má oproti běžně používané viskóze dlouhá vlákna a ta v tamponu dobře drží. Pomůcky z bio bavlny dobře absorbují, jsou měkké a prodyšné a během dnů menstruace vás spolehlivě ochrání,“ doporučuje Ilona Bittnerová, zakladatelka specializovaného e-shopu Maluna.

BPA free
Spojení “BPA free” nebo “bez BPA” jste možná již zaregistrovaly, co ale přesně znamená? Bisphenol A je chemikálie používaná k tvrdnutí plastů a zároveň jeden z nejhorších disruptorů. Studie totiž ukázaly, že se v těle chová velmi podobně jako náš vlastní hormon estrogen. Proto když se do našeho těla dostane zvenčí, náš endokrinní systém je zmatený. Výzkumy vlivu BPA na naše zdraví stále pokračují, už teď ale ukazují na spojitost s rakovinou prsu, problémy s plodností nebo cukrovkou. Co dělat lépe? Vyměňte plastové lahve nebo krabičky na jídlo za skleněné nebo nerezové. Úplně se vyhněte ohřívání pokrmů v plastu.
„Svému zdraví také přispějete, pokud se vyhnete nákupu a konzumaci vody z plastových lahví. Nejenže pomůžete snížit spotřebu plastu, ale také eliminujete mikroplasty, které se uvolňují z lahví s pramenitou či minerální vodou ze supermarketů. Tomu však lze čelit filtrací běžné kohoutkové pitné vody a její speciální úpravou. Příjemnou variantou je tzv. poddřezové řešení, kdy následně lze mít chutnou a zdravou vodu přímo z kohoutku v kuchyňce nebo v kancelářích stále oblíbenější výdejníky vody. Tato voda je navíc obohacena o hořčík, který pomáhá předcházet únavě a může přispívat ke schopnosti organismu relaxovat a bojovat se stresem. Hořčík také podporuje funkci svalového a nervového systému,“ říká Jaroslav Žák z BWT.

Olovo – regulace nebo kumulace?
Díky regulacím je otrava olovem v dnešních dnech již vzácná. Studie však ukázala, že se olovo může hromadit v těle i několik let. V roce 2016 odborníci prokázali spojitost mezi množstvím olova v krvi a hladinami reprodukčních hormonů. Co dělat lépe? S olovem si v dnešní době už nemusíte dělat tolik starostí, stále se ale může nacházet v některých barvách nebo kovech, zejména starší výroby. Pokud s nimi někdy pracujete, dobře si pak umyjte ruce a vyměňte oblečení.

Hormony v pitné vodě
Nejen chemikálie, ale také další hormony, které přijímáme zvenku, si mohou pohrát s naším endokrinním systémem. Vědci zjistili, že v posledních letech se v pitné vodě nacházejí hormony (převážně estrogen), které tam nemají co dělat. Na vině je množství spotřebované antikoncepce, která spolu s močí končí v odpadních vodách. Řešením zde je pak pořídit si kvalitní filtr pitné vody.

Vyměňte klasiku za BIO
Pesticidy se používají při pěstování plodin a výzkumy jejich vlivu na naše zdraví stále probíhají. Některé ale ukazují na to, že mohou ovlivňovat funkci štítné žlázy (zejména u těhotných žen). Ta hraje významnou roli v endokrinním systému – produkuje hormony, které ovlivňují srdce, svaly nebo zažívání, ale i ovulaci nebo menstruaci. Co dělat lépe? Snažte se jíst potraviny s označením bio, které jsou bez pesticidů. Ovoce a zeleninu před jídlem důkladně omyjte.

al

Zdroj: BWT

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.