Očkování je důležitou prevencí proti nebezpečným chorobám

Rýmy, chřipky, virózy, už je to tu zas a v plné síle. Máme se ještě nechat očkovat? Na to jsme se zeptali MUDr. Zuzany Blechové, Ph.D. z 2. Lékařské fakulty UK a Kliniky infekčních onemocnění Nemocnice Na Bulovce.

Očkování má smysl vždy, i když například proti chřipce je lepší očkovat se ještě před začátkem sezóny, tedy v září či v říjnu. V současné době nemocných s různými virózami, chřipkami, covidem a respiračními potížemi stále přibývá a lze očekávat, že v následujících dvou měsících bude tento trend pokračovat.

Očkovat se proti chřipce lidé ještě stále mohou nechat, a to buď u svých praktických lékařů, nebo ve specializovaných očkovacích centrech.

A co očkování proti covid-19?
Samozřejmě, přestože pandemie v celosvětovém měřítku ustoupila, i u nás tato onemocnění zcela nezmizela a naopak opět dochází k významnému nárůstu počtu případů, naštěstí s mírným průběhem, ovšem i těch, které vyžadují hospitalizaci. Takže ano, i proti covidu.
Lidé ale tvrdí, že i přes několik dávek vakcín nemoc stejně nakonec prodělali. Co Vy na to?
Tak jako většina vakcín proti podobným onemocněním, nelze zcela stoprocentně garantovat, že po podání vakcíny člověk nemůže onemocnět. Ale díky očkování má případné následné onemocnění daleko lehčí průběh než bez něj. To je důležité nejen pro jinak zcela zdravého člověka, ale zejména pro lidi, kteří trpí nějakou chronickou chorobou, jako jsou kardiovaskulární a plicní onemocnění, diabetes, nádorová onemocnění, s imunosupresivní léčbou a podobně. Chronicky nemocní pacienti by očkování vůbec neměli podceňovat, a to nejen proti covidu a chřipce, k čemuž vyzývalo na podzim i ministerstvo zdravotnictví, ale i proti dalším chorobám.

Proč zrovna tito lidé?
V těchto rizikových skupinách totiž dlouhodobě zaznamenáváme, že pokud onemocní, infekce má často vážný průběh, nezřídka vyžadující hospitalizaci, někdy dokonce s fatálním koncem, tedy úmrtím pacienta. Sama bych doporučovala očkovat se kromě chřipky proti pneumokokům i nově proti RS virům, jejichž výskyt byl v loňském roce velmi vysoký a v letošním roce se bude zřejmě opakovat. Ale nejde jen o chronicky nemocné, ale třeba i o seniory. S věkem se totiž imunitní systém opotřebovává a stárne, klesá jeho výkonnost. Proto již od roku 2015 mají lidé starší 65 let, stejně jako lidé chronicky nemocní a další rizikoví pacienti, některá očkování hrazená ze zdravotního pojištění.

Přesto ale obecně proočkovanost zejména v seniorské populaci rok od roku během pandemie výrazně klesala. Výskyt nejrůznějších infekcí přenášených respirační cestou během pandemie covid-19 razantně poklesl, ale nikoli pouze v důsledku očkování, ale především kvůli významným izolačním opatřením. V loňském roce jsme zaznamenali významný nárůst výskytu různých infekcí, jako jsou RS viry, chřipky, pneumokokových infekcí, a to jak v rizikových skupinách, tak i v běžné populaci. Počty pacientů jsou již na podobné úrovni, jako byly před vypuknutím pandemie.

Očkování je podle mého názoru a dlouhodobých zkušeností z praxe nejúčinnější a často jedinou možností, jak zabránit komplikacím a zbytečným úmrtím. Navíc máme nové a účinnější možnosti vakcinace – na trhu je další vakcína proti pneumokoku, která míří proti 20 různým typům této bakterie, dále inovovanou vakcínu proti omikronové variantě covid-19, vakcíny proti chřipce, posílené pro starší osoby a nově i vakcíny proti RSV.

Můžeme se nechat očkovat i najednou proti více nemocem?
Obecně ano, ale vždy záleží na tom, proti čemu konkrétně, například lze bezpečně kombinovat vakcínu proti chřipce a pneumokokům, dále proti chřipce a covidu. Já doporučuji vždy vše probrat s praktickým lékařem a držet se jeho doporučení.

 

AL

Foto: shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.