Doba pandemie dopadla na každého z nás. Na naši psychiku negativně působí i válečný konflikt na Ukrajině. Jaké jsou osvědčené tipy na duševní hygienu a čemu se raději vyhnout?
Během roku většinou přichází hned několik momentů, kdy máme tendenci se zamyslet nad sebou a svými návyky, a něco ve svém životě změnit. Jedním z těchto momentů je začátek roku, který nám přináší pocit něčeho nového a očistného. U většiny z nás chuť do změny ale velmi rychle vymizí. Jak to změnit a udržet si psychickou pohodu po celý rok?
Neberte si práci domů
Jakmile zavřete dveře kanceláře, obraťte své myšlenky o 180 stupňů. Váš pracovní den skončil a zbytek času patří jen vám, rodině, koníčkům a odpočinku. Není jednoduché se naučit nenosit si práci domů, ale je to velmi podstatná část vaší psychohygieny. Bez tohoto kroku si budete věčně připadat, že něco nestíháte, nemáte hotové připravené úkoly a kolegové na něco čekají. Připravte si každý den plán, co chcete za svou pracovní dobu stihnout a toho se držte – bez prokrastinace, brouzdání po sociálních sítích a internetu, a to platí i pro home office. Doma je všude kolem ještě více podnětů, které vás mohou odvádět od soustředění, ovšem nenechte se zlákat chvilkou odpočinku.
Nastavte si režim a ten dodržujte, večer si ukliďte pracovní stůl a diář s rozpisem úkolů zaklapněte, ony do druhého dne počkají. Pokud si zvládnete nastavit pracovní režim, budete mít dostatek času i na své koníčky, které jsou ideálním prostředkem k tomu, abyste na chvíli vypnuli a uvolnili se. Ať už je to sport, kultura, čtení nebo čas strávený s přáteli – právě tyto volnočasové aktivity dokáží uvolnit nahromaděný stres a navodit příjemný pocit odpočinku.
Nezapomínejte na pohyb a čerstvý vzduch
Pohyb je ideálním parťákem vaší psychické rovnováhy. Fyzická námaha pomáhá vyplavovat hormony štěstí a tím posiluje organismus. Mimo to, že se dostanete do formy, bude se vám také lépe spát, uvolníte svalové napětí a tělo se snadněji zregeneruje. Nezapomínejte však, že ve stresu a nervozitě jste mnohem náchylnější k úrazu – stačí chvilka nepozornosti a můžete si zvrtnout kotník, ukopnout palec nebo natáhnout šlachu. Doba pandemie nás naučila, že kvalitně hýbat se můžeme i doma, takový obývák se během mrknutí oka snadno promění v tělocvičnu. Alespoň třicet minut denně si na sebe najděte, pomůžete tak nejen svému tělu, ale také mysli. „Tělo a mysl jsou velmi úzce propojeny, dokonce mnoho psychologů je považuje za neoddělitelné. To, co se děje v naší psychice, silně ovlivňuje to, co se děje v těle a naopak. Existuje celá komplexní věda tzv. psychosomatika, která se tímto fenoménem zabývá,” říká Miroslav Zachovalý, psycholog a vedoucí terapeutického centra Společnosti Podané ruce.
Fyzická aktivita nám tak může s ohledem na psychický stav velmi prospět. „Při fyzické aktivitě tělo produkuje mnohé chemické látky, které přímo působí na psychickou kondici, náladu, pocit pohody, štěstí atd. Jedná se například o hormony dopamin, endorfin. Lidé si často mylně myslí, že nepříjemné pocity mohou zvládnout myšlenkovou prací, ovšem to nefunguje tolik, jako když pozornost přesuneme k jiným podnětům skrze tělo,” dodává Miroslav Zachovalý.
Relaxujte po svém
Odreagovat se můžete nejen pohybem, ale také jinou cestou. Někdo rád relaxuje u knížky, či u stále oblíbenějšího pletení, kterému propadla nejedna filmová hvězda. Máte hravého ducha a neposedné děti k tomu? Zaměstnejte je i sebe nějakou deskovou hrou, ať už je to hra se slovy nebo strategická se spoustou postav a vlastností, zaručeně vám pročistí hlavu a zdokonalí vnímání. V neposlední řadě můžete vyzkoušet meditaci, neboli být alespoň deset minut opravdu jen sami se sebou. Utřiďte si myšlenky, nahlédněte do svého nitra a zaměřte se na své životní priority a cíle. Nebo si naopak rádi dopřejete trochu adrenalinu? Široká nabídka sázení v online prostoru způsobila příchod řady nových hráčů včetně žen. Mějte ale na paměti, že především k hazardu byste měli přistupovat zodpovědně a myslet na základní pravidla. Máte-li stres, pociťujete úzkost nebo jste smutní, tuto činnost vypusťte, můžete se totiž dostat do velkých problémů. Vždy je také potřeba mít čistou hlavu.
Buďte v kontaktu s lidmi, které máte rádi
I když máte pocit, že už nikoho dnes nechcete vidět, nenechte se touto myšlenkou ovládnout. Zůstávejte se svými kamarády, rodinou či kolegy v kontaktu, i přesto, že nemáte náladu si s nimi povídat – svět sociálních sítí nám dává prostor se spojit s lidmi, kteří nám jsou blízcí různými kanály. Přemýšlejte nad věcmi pozitivně a snažte se vyvarovat negativním komentářům a zprávám. Pokud cítíte, že něco není v pořádku, obraťte se na své blízké nebo rovnou na odborníka. Zároveň vnímejte i to, v jaké psychické kondici jsou lidé kolem vás, nemusí si o pomoc umět říct a sami se začnou utápět v temnotě.
„Lidé jsou přirozeně sociální a pěstování kontaktů s lidmi, možnost sdílení s nimi nebo pocit sounáležitosti jsou esenciální. Kontakt lze nahradit například u telefonického rozhovoru nebo videokonferenčního rozhovoru, kdy se vyplavují podobné látky jako při fyzickém kontaktu a zážitek blízkosti může být velmi podobný. Zároveň je ale třeba počítat s tím, že u obou těchto forem některé kanály chybějí, mohou proto být pro člověka vysilující (např. fenomén zoom fatigue),” upozorňuje Anna Rejmanová, vedoucí programu Centra komplexní péče v Jihomoravském kraji, který se zaměřuje na práci s hazardními hráči a sázkaři. Zoom fatigue je únava, obavy nebo vyhoření spojené s nadměrným používáním virtuálních komunikačních platforem.
Dopřejte si detox
Naše práce i trávení volného času se přesouvá stále častěji do online prostředí. V době moderních technologií, chytrých telefonů a nejrůznějších aplikací tak není úplně jednoduché naordinovat si digitální detox. Oči ale i mysl to však sem tam potřebují. V důsledku covid-19 jsme začali být všichni více na internetu – online řešíme školu, práci, ale hledáme i formy úniku z reality, což s sebou nese také rizika. Proto si již na začátku nastavte reálné limity, kolik času chcete online strávit. A ty za každou cenu dodržujte.
To platí jak o běžném fungování na sociálních sítí, vyhledávání, čtení zpráv, ale například i hraní online her či online sázení. „Nastavit si limity je důležité obecně pro každou činnost, nejen při hraní online her. Nastavením limitů dostáváte do rukou snadný nástroj pro seberegulaci, která vás udrží daleko od všech rizik a negativních aspektů. V případě hazardních her si limity můžete nastavit přímo na stránkách provozovatele nebo v aplikaci,” doporučuje Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her, který stojí za projektem Zodpovědné hraní. A máte-li dojem, že vám závislost na internetu zasahuje do soukromí a nejste schopni s ní přestat, je čas se obrátit na odborníka!
Marta Molínová