
7. dubna každoročně slavíme Světový den zdraví, který nám připomíná, jak důležité je starat se o své zdraví a myslet především na prevenci.
Kromě pravidelných lékařských prohlídek a dodržování zásad zdravého životního stylu je nedílnou součástí prevence také očkování, které pomáhá efektivně chránit před řadou infekčních onemocnění, jako je například žloutenka, pásový opar nebo RS viry. Zatímco očkování dětí je na velmi dobré úrovni, u dospělých je v tomto ohledu stále velký prostor pro růst a zlepšení. A to i přesto, že očkování pomáhá chránit nejen před samotným onemocněním, ale i před jeho komplikacemi, které jsou často velmi nepříjemné, bolestivé a mohou vést k dlouhodobé pracovní neschopnosti, či výraznému omezení při každodenních činnostech.
Světový den zdraví, který se od roku 1948 pravidelně koná 7. dubna jako připomínka založení Světové zdravotnické organizace (WHO), je globálním dnem povědomí o zdraví a je vnímán jako příležitost věnovat pozornost tématům, která se týkají zásadního významu celosvětového zdraví. Způsobů, jak zajistit zdraví populace, je celá řada. Patří mezi ně kvalitní a dostupná lékařská péče, edukace veřejnosti, podpora zdravého životního stylu a také prevence v podobně očkování, díky kterému je možné předcházet řadě infekčních onemocnění, mezi které patří například pásový opar.
Pásový opar (odborně herpes zoster) je nepříjemné a bolestivé virové onemocnění, které může postihnout každého, kdo v minulosti prodělal plané neštovice. Po prodělání neštovic zůstává tento virus v těle v neaktivní, tzv. spící formě. V případě oslabení imunitního systému se virus může znovu aktivovat a způsobit pásový opar, což může být v průběhu života až u 1 ze 3 lidí. Pásový opar je tedy poměrně častý, přesto z průzkumu společnosti GSK vyplývá, že o možnostech prevence tohoto onemocnění ví pouze necelá třetina lidí ve věku 50 let a více.
Právě věková skupina 50+ je pásovým oparem ohrožená nejvíce, jelikož s přibývajícím věkem dochází k přirozenému slábnutí imunity. Oslabená imunita je hlavním důvodem reaktivace viru způsobujícího pásový opar. Proti onemocnění pásovým oparem existuje efektivní prevence v podobě očkování. V České republice je k dispozici vakcína Shingrix, která pomáhá chránit dospělé jedince před pásovým oparem a postherpetickou neuralgií (dlouhodobou bolestí nervu po onemocnění pásovým oparem). Shingrix je určen pro dospělé ve věku 50 let a starší, a dospělé ve věku 18 let a starší se zvýšeným rizikem výskytu pásového oparu. Mezi rizikové skupiny patří lidé trpící cukrovkou, chronickým onemocněním plic (CHOPN, astma), chronickým onemocněním ledvin, kardiovaskulárním onemocněním, revmatoidní artritidou, aj.
Je důležité zvýšovat podvědomí veřejnosti o pásovém oparu, protože toto onemocnění může postihnout každého, kdo v minulosti prodělal plané neštovice. Typicky se projevuje vyrážkou ve formě puchýřků, které se obvykle objevují na jedné straně těla nebo obličeje podél postiženého nervu. Onemocnění je často doprovázené silnou, nepříjemnou bolestí, která může přetrvávat týdny i roky a může velmi ovlivnit běžný život pacienta. Pacienti bolest často popisují jako velmi intenzivní a omezující. To potvrzuje také pacient Michal, který pásový opar prodělal ve svých 60 letech. „Bolest spojená s pásovým oparem byla nejhorší, jakou jsem kdy v životě zažil. Dva týdny jsem nemohl pracovat, byl jsem omezený při každodenních činnostech i spánku. Naštěstí mi bylo onemocnění diagnostikováno včas a byla mi nasazena správná léčba. Přesto jsem se s následky potýkal ještě několik týdnů po prodělání onemocnění“, uvádí.
Právě možnost předcházet onemocněním, či dlouhodobým komplikacím, které jsou typické třeba pro pásový opar, jsou důvodem, proč je důležité kromě zdravého životního stylu a pravidelných návštěv u lékaře dbát i na prevenci v podobě očkování.
Marta Molínová
Foto: Shutterstock