7 tipů, jak ušetřit peníze 
(nejen) v létě

Každá ušetřená tisícikoruna i stokoruna mnoho z nás potěší. A často lze snížit útraty tam, kde to na první pohled nevypadá. Přinášíme několik tipů.

Nemálo produktů a služeb, které používáme každý den či velmi často, zdražilo či stále zdražuje.

Vsaďte na chytrou domácnost. Zhasne za vás a stáhne žaluzie

Investice do technologií chytré domácnosti pomůže držet plýtvání elektřinou, plynem i třeba vodou na uzdě. Aplikace totiž mohou pomáhat automaticky regulovat teplotu v místnosti, když v ní nikdo není, chytře zhasínat při odchodu z místnosti a mnohé další praktické věci – třeba automatické zatahování žaluzií podle aktuální teploty v místnosti a dalších požadavků. Každopádně vám nejen usnadní a zpříjemní fungování v domácnosti, ale také ušetří.

„Doporučujeme zařizování chytré domácnosti dobře plánovat a jednotlivé prvky sladit do jednoho systému. Vrátí se vám to pak jednoduchostí a pohodlím celého ovládání. Nejenže pak díky chytrým a úsporným zařízením a aplikacím ušetříte čas i peníze, ale navíc si budete moci užívat jejich velmi jednoduché a příjemné ovládání,“ říká Michal Černý ze společnosti Audiopro. 

Klimatizujte na vyšší teplotu, u pořízení nové vybírejte podle její spotřeby

Dalším krokem ke snižování plateb za energie je rozumné zacházení s klimatizací a větráky. I ochlazování jen některých částí domu, bytu či kanceláře může v celkovém účtu výrazně pomoci. O dva stupně vyšší teplota v klimatizovaných místnostech pak může snížit celkovou spotřebu o výraznou část. Při zapnuté klimatizace je třeba uzavřít okna a větrat jen nárazově. Klimatizovat by se mělo na teplotu maximálně o pět až sedm stupňů Celsia nižší, než je venku. Když k tomu připočítáte fakt, že větráky nemusí v místnosti běžet stále a rozumně sníženou teplotu vody v boileru, pak výrazně ušetříte peněžence.

Pokud pořizujete novou klimatizaci, vybírejte i podle její spotřeby. „Orientaci vám usnadní energetický štítek, který musí mít každý spotřebič. Ačkoli u některých kategorií spotřebičů prošly energetické štítky proměnou a týkají se jich jednoduché kategorie A až G, u klimatizací se zatím stále pracuje s původním dělením, kdy nejúspornější modely nesou označení A+++, zatímco ty nejméně úsporné jen A,“ doporučuje Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz.

Ušetřete na dovolené

Mnoho lidí dnes jezdí rádo na dovolenou po vlastní ose a adrenalinovým sportem je pro ně vychytávání co nejlevnějších letenek a ubytování. Pomáhají jim v tom aplikace jako je akcniletenky.com, cestujlevne.com, Honzovyletenky.cz. Doporučit lze také různé skupiny na Facebooku, jako Ubytování v Alpách, Itálie – dovolená, recepty, italština, Milujeme Itálii Chorvatsko – dovolená a ubytování či Po světě bez cestovky. Zde lze získat výhodné nabídky a cenné rady na cestování bez cestovní kanceláře.

Pokud chcete ušetřit na ubytování můžete zkusit také booking.com, Airbnb či Hostelworld. Ale také třeba Couchsurfing či Hospitality club, kdy spíte zadarmo na gauči u dalších cestovatelů. Dalším způsobem, jak získat zdarma ubytování i v lukrativních lokalitách je House sitting či TrustedHousesitters, neboli hlídání domu nebo pet sitting, péče o domácího mazlíčka. To nabízí často opravdu skvělé ubytování, a navíc možnost žít v zemi jako místní. Musíte samozřejmě splnit určité povinnosti péče o dům nebo domácího mazlíčka, ale nabídka je zde bytů i domů široká. Od bytu v portugalském Lisabonu až po dům na pobřeží Středozemního či Baltského moře. Řešením je samozřejmě také dovolená v ČR, která nabízí spoustu krásných a finančně dostupných možností.

Ušetřete na jídle

Potraviny tvoří významnou položku v rozpočtu, ale i při jejich nákupu lze výrazně ušetřit.  Nakupujte podle seznamu a sestavujte si týdenní jídelníček, tím zabráníte impulzivním nákupům a plýtvání potravin. Sledujte slevy a akce v obchodech, porovnávejte ceny za jednotkové množství a kupujte jen to, co opravdu potřebujete a spotřebujete. Zužitkujte maximum z koupeného, zbytky jídla nevyhazujte, ale využijte je k přípravě dalších pokrmů. Například zeleninových vývarů, polévek, salátů, pomazánek a podobně. Zajímavým řešením je také aplikace a služba Nesnězeno, která umožňuje koupit jídlo z restaurací a obchodů za sníženou cenu.  Stačí si stáhnout aplikaci do mobilu a najít podniky a obchody ve svém okolí. Jedná se o jídla, která jsou uvařena ten den, nebo o potraviny, kterým se blíží datum expirace. Takové jídlo je prodejcem vždy nabízeno minimálně s 30% slevou, často ale i výrazně vyšší. Pokud bydlíte nedaleko hranic s Polskem či Německem, vyplatí se vyrazit nakoupit sem.

Co využijete jen občas si půjčte 

Další dobrou radou, jak ušetřit, je využívání sdílení a půjčoven věcí, které to umožňují a které jsou dražší na pořízení. „Například velkou příklepovou vrtačku, brusku či tlakovou myčku, pokud je využijete jen jednou za čas a máte možnost si je pohodlně půjčit, se vyplatí sdílet se sousedy či přáteli nebo si je půjčit na pár hodin v půjčovně nástrojů. 

„Ušetřit lze sdílením dražších pomocníků pro dům, byt a zahradu. Vypůjčení na den či víkend vyjde často na pár stovek a u věcí, které člověk potřebuje jednou dvakrát za rok se to opravdu vyplatí. Některým lidem se zase vyplatí, když si koupí tři čtyři rodiny například sekačku dohromady a vzájemně ji sdílejí. Tento přístup pak ušetří jak peníze, tak i místo,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Další příkladem, jak si lze věci půjčit je Knihovna věcí – Library of things, kde si lze za malý poplatek komunitně půjčit věci do domácnosti, na sport, hry či kempování. Nabízí i hudební nástroje, fotoaparáty či šicí stroje.

Využijte srovnávače cen a konkurenční nabídky

Není nic jednoduššího než pomocí internetového srovnávače zjistit, zda pořizovanou věc nebo službu nejde koupit jinde levněji. Na portálech typu Heureka.cz nebo Zbozi.cz najdete během pár minut tu nejvýhodnější nabídku na požadovaný produkt. A také si nezapomeňte pročíst recenze uživatelů na vybraný výrobek, stejně tak na prodejce. Pozor dejte na podezřele levné nabídky, může se jednat o neseriózního prodejce. Zde se určitě vyplatí pročíst reference na daném portálu i jinde na internetu.

To samé platí pro energie a finanční služby. „Pro porovnání nabídek energií, pojištění, půjček a úvěrů je ideální využít specializovaný srovnávač. Můžete si zajistit nejlevnější elektřinu, plyn, pojištění nebo úvěr a ušetřit tak i tisíce korun,“ říká Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz. „Odborníci vám poradí i v dalších otázkách. Například, zda neplatíte příliš velké zálohy na energii či zda a jak ideálně vypovědět stávající smlouvu. Ušetřit se dá také na nákladech za telekomunikační služby, tedy, mobilní tarify, internet a TV, zde se také vyplatí porovnat si nabídky.“

Auto, jen když ho potřebujete

Náklady na provoz vlastního automobilu jsou také výrazným zásahem do rozpočtu. Drahé pořízení, často na splátky, opravy, pojištění, pneumatiky a drahé pohonné hmoty, to vše stále leze do peněz. Ušetřit se přitom dá třeba tak, že budete jezdit sdílenými automobily. Výpočty potvrzují, že pokud nenajezdíte ročně více než 10 tis. km, pak se vám vyplatí auto sdílet. Pak platíte pouze za používání automobilu, všechny ostatní náklady jsou na provozovateli.

„Pro lidi, kteří automobilem tolik nejezdí, je výhodnější využívat flotilu sdílených vozů. Finančně to vyjde do hranice 10 tis. km za rok levněji a máte pak jízdu bez starostí. Stejně tak se sdílené auto vyplatí rodinám jako druhý vůz, který je občas potřeba. A není potřeba jej vlastnit,“ říká Milan Beutl, ředitel společnosti Anytime.

 

Nela Kleinová

Foto: 89Stocker

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.