Poznávání Tyrolska: Pašerácká stezka, duch soutěsky i převádění ovcí

Tyrolsko je oblíbenou prázdninovou destinací, nabízí pestrou nabídku sportovního i kulturního vyžití. Přinášíme několik zajímavých cestovatelských tipů. 

Dlouhou dobu bylo Tyrolsko díky své poloze především křižovatkou důležitých tras vedoucích od severu na jih a od východu na západ a poptávka po Tyrolsku jako prázdninové destinaci začala pomalu růst až na začátku 20. století. Od té doby se zde rozvinula pestrá nabídka sportovního a kulturního vyžití, které umožňuje poznávat a překračovat geografické hranice.

Na úvod několik faktických informací: státní hranice mezi Tyrolskem a Bavorskem je dlouhá 358 kilometrů, s Jižním Tyrolskem sdílí Tyrolsko 311 kilometrů hranic. Rakouská spolková země Salcbursko rozděluje Tyrolsko na Severní a Východní Tyrolsko. „Srdce Alp“ sousedí v rámci Rakouska také s Vorarlberskem a Korutany a kromě Německa a Itálie i se Švýcarskem.

Sportovní zážitky bez hranic

Po stopách pašeráků

V minulosti pašeráci využívali nezabezpečené a skryté stezky v Alpách k pašování zboží přes hranice. Kromě tabáku, alkoholu, kávy nebo cukru pašovali i hospodářská zvířata, přičemž cílem bylo uniknout celníkům. Některé z tehdejších nebezpečných cest jsou dnes přístupné jako turistické stezky.

Jednou z nich je i Ahrntalská pašerácká stezka, 80kilometrová okružní trasa v několika denních etapách, která začíná a končí v Mayrhofenu v údolí Zillertal a vede přes dva alpské průsmyky do sousedního Ahrntalu v Jižním Tyrolsku a zpět. Cestou po starých pašeráckých stezkách se turisté mohou kochat vysokohorskými výhledy na svěže zelené louky, průzračná horská jezera a ledovce.

Dechberoucí je také pašerácká stezka Samnaun v Paznauntalu. Tato pěší túra vede z Ischglu do svobodného celního pásma Samnaun na švýcarském území. Rozdíly v cenách pochutin, jako je alkohol a cigarety, byly kdysi velmi výrazné, a proto se toto zboží pašovalo ze Švýcarska do Rakouska. Dnes je tato tematická túra úžasným zážitkem nejen díky působivé horské scenérii – její výjimečnost podtrhuje i jízda dvoupatrovou kabinovou lanovkou v Samnaunu.

Starou trasu Samerweg – přepravní trasu pro zemědělce a jejich nákladní koně – na hranici mezi Bavorskem a Tyrolskem využívali k pašování mědi a bronzu už Keltové. Později byla využívána jako trasa pro přepravu vína a soli a do Rakouska se přes ni pašovaly také cigarety, káva a alkohol. Dnes představuje pašerácká stezka Klobenstein v regionu Kaiserwinkl unikátní zážitek s úchvatnými vyhlídkovými plošinami, romantickými odpočívadly a 20 metrů dlouhým visutým mostem.

  • Ahrntalská pašerácká stezka
  • Pašerácká stezka Samnaun 
  • Pašerácká stezka Klobenstein

Přes hranice na kole

V Nauders v regionu Tiroler Oberland se na náhorní plošině Renschenského průsmyku, údolí Vinschgau a Švýcarska nachází bikepark „3-Länder-Bikearena“. Na akčních panoramatických trasách oblasti 3-Länder Enduro Trails překonávají milovníci MTB minimálně jednu, většinou i dvě státní hranice a cestou projíždí kolem protitankových zátarasů a historických bunkrů, které se tu dochovaly z období před druhou světovou válkou.

O něco méně akční, ale neméně malebné a atraktivní jsou přeshraniční cyklostezky pro nenáročné cyklisty, například historická Via Claudia Augusta, která je dlouhá 130 kilometrů a vede po stopách Římanů z Bavorska napříč Tyrolskem až do Jižního Tyrolska. Hranice mezi Německem, Rakouskem a Itálií překročíte také na dálkové cyklotrase Mnichov- Benátky, která vede v délce 560 kilometrů z bavorského hlavního města přes jezero Achensee, údolí Inntal a Wipptal a dále přes Brennerský průsmyk až do Itálie. O něco východněji vede 366 kilometrů dlouhá cyklostezka Drauradweg od pramene řeky Drau v Jižním Tyrolsku přes 50kilometrový úsek ve Východním Tyrolsku a dále přes Korutany až do Slovinska.

  • 3-Länder Bikearena
  • Via Claudia Augusta
  • Drauradweg
  • Dálková cyklotrasa Mnichov-Benátky

Překračování hranic v Allgäuských Alpách

Pokud si chcete na několik dní obout turistické boty a znovu a znovu překračovat osobní i zeměpisné hranice, je pro vás přeshraniční túra v Allgäuských Alpách to pravé. Tam, kde 80kilometrová trasa s převýšením 6 500 metrů nevede přímo podél rakouských a německých hranic, je průběžně překračuje. Hranici mezi Tyrolskem a Bavorskem přejdete minimálně jednou za den – obvykle mnohem častěji. Tato náročná túra vede mezi údolími Tannheimer Tal, Hintersteiner Tal a Lechtal k idylickým horským jezerům, nádherným vodopádům, ponuré severní stěně i jednomu z rozeklaných vrcholů a na mnoha místech skýtá dechberoucí panorama. Přenocovat je možné v chatách uprostřed přírodní rezervace Allgäuské Alpy nebo v hotelech a penzionech v malých údolních obcích.

Kulturní zážitky bez hranic

Převádění ovcí jako světové kulturní dědictví

Speciální přechod hranic a šest tisíc let starou tradici představuje převádění ovcí v Ötztalských Alpách, známé také jako transhumance. Každý rok je více než 5 000 ovcí z jihotyrolského Schnalstalu hnáno ze suché a neúrodné severní strany Alp přes průsmyky Ötztalských Alp až do Ventu, aby zde strávily léto na šťavnatých vysokohorských pastvinách. Ovce jsou převáděny přes průsmyky Timmelsjoch (2 494 m), Hochjoch (2 885 m) a Niederjoch (3 017 m) a jedná se o jedinou přeshraniční transhumanci v Alpách vedoucí přes ledovce. Mezi obyvateli Jižního Tyrolska a Tyrolska se tak napříč generacemi vyvinuly příbuzenské, sociální a kulturní vztahy, což se odráží ve starých rituálech a zvycích, které se dodržují dodnes. Ötztalská transhumance je tak unikátní tradicí, že je od roku 2011 dokonce zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Na nejvyšší horu Německa

Jedenáct kilometrů jihozápadně od Garmisch-Partenkirchenu a šest kilometrů východně od Ehrwaldu se ve výšce 2 962 m n. m. tyčí Zugspitze, nejvyšší hora Německa, přes jejíž západní vrchol probíhá hranice mezi Německem a Rakouskem, tudíž patří jak k Bavorsku, tak i k Tyrolsku. Z jedné země do druhé se dostanete překročením státní hranice u staré celnice. Východ slunce v Bavorsku, západ slunce v Tyrolsku – nebo opačně? Obojí je možné, a to například v rámci speciálních jízd lanovkou na východ slunce ve vybraných letních termínech nebo při pravidelných fondue večerech při západu slunce.

Po stopách ducha soutěsky

Další zážitek bez hranic na vás čeká v říši ducha soutěsky Leutascher Geisterklamm na pomezí Tyrolska a Bavorska. Od roku 2005 vede soutěskou ocelový chodník, který návštěvníkům umožňuje objevovat dobrodružný svět vody a kamene mezi Leutaschem a Mittenwaldem. Od loňského léta láká tato soutěska vhodná i pro rodiny s dětmi na novou tematickou stezku, která vede ve čtyřech různých okruzích a nabízí poutavé příběhy, spoustu her a zajímavých informací i úchvatné přírodní zážitky mezi rozbouřenou vodou a idylickým horským lesem.

Panoramatická túra přes Timmelsjoch v nadmořské výšce 2 478 metrů

Panoramatická jízda přes 2 478 metrů vysoký Timmelsjoch, nejvýše položený silniční hraniční přechod v Rakousku spojující tyrolský Ötztal s jihotyrolským Passeiertalem, skýtá mimořádný zážitek. V letních měsících vede tato zpoplatněná vysokohorská silnice ve 30 zatáčkách kolem futuristických architektonických skulptur, které informují o přírodě, historii, kultuře, společnosti i hospodářství a nabízejí nádherné výhledy na hory.

 

Nela Kleinová

Foto: Getty Images 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.