4 tipy, jak vdechnout starým šperkům nový život

Víte, jak vyčistit šperky doma? Co je upcycling? A jak naložit se starými rodinnými klenoty? Stačí několik jednoduchých triků, které vdechnou těmto kouskům nový život a opět budou moci sloužit. 

původně nádherné šperky z cenných kovů mohou bez náležité péče nebo v průběhu času ztratit svou krásu a lesk. Pokud však váháte, zda je vyhodit, zpomalte.

Tip 1: Šperky vypucujete pastou z jedlé sody, šperkař provede replating

První, co byste se starými šperky měli udělat, je dopřát jim zaslouženou očistnou lázeň. Zde existuje několik jednoduchých možností. Pokud se chcete do čištění pustit na vlastní pěst, může vám posloužit několikaminutové naložení šperku do teplé vody s troškou jemného mycího prostředku a jeho následné otření měkkým hadříkem. Pokud potřebujete šperk zbavit intenzivnějších nečistot, zkuste směs jedlé sody a vody, a tuto pastu pak prsty jemně naneste na šperk. Chvíli nechte působit a opláchněte. „Jestli domácí metody na znečištění nestačí, můžete vyzkoušet speciální čisticí roztok. Ten si poradí i s intenzivnějším zanesením a skvěle šperk zbaví oxidace,“ radí Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka šperkařské značky USHI, která se specializuje na výrobu originálních českých stříbrných náušnic. Pokud si však na domácí čištění netroufáte, případně vlastníte šperk vysoké hodnoty, potom by měly vaše kroky vést ke zlatníkovi. „Šperkaři a zlatníci mají totiž k dispozici profesionální nástroje a chemikálie, navíc dovedou v rámci této péče odstranit i hluboké škrábance. V případě potřeby mohou provést také takzvaný replating, tedy nanesení nové vrstvy kovu na povrch šperku. Obvykle se jedná o zlato nebo vzácné rhodium,“ upřesňuje Dominika Šťovíčková. Klenot pak bude zářit jako nový.

Tip 2: Opravy svěřte zlatníkovi, umí obnovit kameny i vytvořit přesnou kopii

Staré šperky obvykle vedle řádného vyčištění potřebují také nějaké opravy. Někdy je třeba
vyměnit zámek nebo spojit roztržený řetízek, jindy třeba opravit zapínání nebo upravit
velikost prstenu, který již nesedí. Často je také třeba znovu usadit či zcela nahradit původní
kameny. Tím šperku vrátíte nejen funkčnost, ale také zvýšíte jeho estetickou hodnotu.
Speciální kategorii pak tvoří historické klenoty, které si rodiny dědí někdy i celá staletí. Po
takové době totiž u nich někdy bývá problém s chybějícím materiálem nebo hrubě
poškozenými kameny. Ani v takovém případě však není nutné se s cenným klenotem loučit.
Zdatný zlatník si totiž poradí – chybějící materiál citlivě doplní a poškozené kameny přebrousí
a opětovně usadí. Pokud si to budete přát, pomocí 3D scanování někteří zlatníci dokážou
starožitný šperk zdokumentovat a podle této předlohy pak vytvořit přesnou kopii.

Tip 3: Šperky mají zastaralý vzhled? Zkuste upcycling nebo redesign

Pokud máte doma šperky, které už nenosíte pro jejich nemoderní vzhled, můžete je kreativně přetvořit. Takzvaný upcycling je skvělý způsob, jak dát starým kouskům nový život. Tímto způsobem si můžete například letitý prsten použít jako unikátní přívěšek nebo použít části původního šperku pro výrobu úplně nového, který bude odpovídat vašemu vkusu a aktuálním trendům. Do této kategorie často spadají také rodinné klenoty, které mají velkou sentimentální hodnotu, ale ne vždy odpovídají modernímu vkusu. Jejich přetvořením ponecháte historickou hodnotu i rodinného ducha, ale budou dobře nositelné i dnes. Ze starých rodinných klenotů si tak můžete odlít například snubní prsteny, které v sobě budou kloubit vzácnost a unikátnost dědictví s moderním designem.

Tip 4: Klíčem je správná údržba a skladování

A jak se o obnovený šperk starat, aby vydržel co nejdéle krásný? V tomto případě je dobré dodržovat několik základních pravidel. „Nenoste šperky při sportu, plavání nebo do sauny. Zde totiž ve vyšší míře dochází ke kontaktu s agresivními látkami obsaženými v potu nebo s chlorem,“ upozorňuje Dominika Šťovíčková. Šperky skladujte samostatně, v měkkých obalech či šperkovnicích, což je chrání před nechtěným poškrábáním. Pro čištění pak používejte měkké hadříky. Vyvarujte se používání nástrojů a prostředků, které mají abrazivní schopnosti – šperky by se poškrábaly.

 

Nela Kleinová

Foto: Getty Images Signature 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.