5 způsobů, jak snížit množství škodlivého abdominálního tuku

Nadměrné hromadění tělesného tuku může mít vliv na váš zdravotní stav. Kdykoli spotřebujete více kalorií, než vydáte, hromadí se ve formě tuku. Tukovou tkáň je možné hromadit v kterékoli oblasti těla, ale právě abdominální tuk, uložený v oblasti pasu, je zdraví nejškodlivější.

„Abdominální tuk umístěný v blízkosti jater, slinivky břišní, ledvin a střev bude působit jako jakési cizí těleso. Imunitní systém těla si ho vykládá jako něco, co tam nemá co dělat. Je to nejčastější příčina cukrovky druhého typu, změn krevních tuků a hypertenze,” říká doktor Nataniel Viuniski, člen poradního sboru pro výživu společnosti Herbalife.

Je důležité mít na paměti, že tyto zdravotní komplikace mohou vzniknout i z jiných příčin, takže řešení obezity nemusí nutně snížit nebo odstranit zdravotní riziko.

K diagnostice a měření abdominální obezity existuje řada nástrojů, včetně ultrazvuku, počítačové tomografie a dalších. Nejjednodušším měřením, kterým lze základní informace získat, je obvod pasu. V dnešní době to číslo hraje důležitější roli pro lepší pochopení zdravotního stavu člověka než například váha.

Jak si správně změřit obvod pasu?

Pro správné změření obvodu pasu je potřeba být vestoje a měřit část mezi posledním žebrem a nejhořejší částí kyčle.

„U mužů by průměrný obvod pasu neměl měřit více než 94 cm. U žen je doporučené maximum 80 cm. Kdykoli jsou tato čísla větší než 102 cm u mužů a 88 cm u žen, existuje velmi vysoké riziko vzniku cukrovky nebo kardiovaskulárních onemocnění,“ říká doktor Viuniski.

Nejúčinnějším způsobem řešení abdominální obezity je osvojení si zdravého a aktivního životního stylu.

Odborníci na výživu a zdraví doporučují:

  1. Pravidelné aerobní a anaerobní cvičení, včetně co nejčastější chůze, tance, plavání a jízdy na kole.
  2. Zvýšenou konzumaci vysoce hodnotných bílkovin (sója, vejce, libové maso a syrovátka).
  3. Zařazení kvalitních zdrojů vlákniny, vitaminů, minerálů a fytonutrientů s antioxidačními vlastnostmi do každodenní stravy. Velmi důležité jsou také kvalitní sacharidy, tedy ty s nízkým glykemickým indexem.
  4. Zařazení doplňků stravy, které obsahují složku Fiit-NS™. Fiit-NS™ obsahuje vitamin B3, který společně s vybranými polyfenoly a kofeinem podporuje metabolický proces, při němž tělo přeměňuje potravu na energii, čímž pomáhá snižovat únavu a vyčerpání. Studie naznačují, že antioxidační a protizánětlivé vlastnosti rostlinných sloučenin pomáhají podporovat zdraví kardiovaskulárního systému, což následně může zlepšit fyzické funkce a vitalitu.
  5. Vyhýbejte se nadbytečným kaloriím z jednoduchých cukrů, cukrem slazených nápojů a tučných jídel.
  6. V neposlední řadě nezapomeňte, že v boji proti abdominální obezitě je důležitá také kontrola stresu a kvalitní spánek.

 

Zdroj:

  • Cases, J., et al., Regular consumption of Fiit-ns, a polyphenol extract from fruit and vegetables frequently consumed within the Mediterranean diet, improves metabolic ageing of obese volunteers: a randomized, double-blind, parallel trial. Int J Food Sci Nutr, 2015. 66(1): p. 120-5.
  • Romain, C., et al., Sixteen Weeks of Supplementation with a Nutritional Quantity of a Diversity of Polyphenols from Foodstuff Extracts Improves the Health-Related Quality of Life of Overweight and Obese Volunteers: A Randomized, Double-Blind, Parallel Clinical Trial. Nutrients, 2021. 13(2)

Nela Kleinová

Foto: Getty Images 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.