Bitva tří císařů ve Slavkově: empírový bál a vojensko-historický program

O víkendu 1. a 2. prosince se Slavkov u Brna vrátí do atmosféry roku 1805, kdy se stal centrem jednoho z nejzásadnějších střetů evropských dějin.

Návštěvníci se letos mohou těšit na dvoudenní program, který budou vytvářet historičtí nadšenci nejen z Česka, ale i dalších evropských zemí. V pátek připomenou zásadní události, které se odehrály přímo na zámku Austerlitz.

Francouzského velvyslance, který se sešel v předvečer krvavého střetu s nejmocnějšími muži „staré Evropy“ ztvární herec Václav Vydra. Ten se po příjezdu na zámecké nádvoří přesune do Historického sálu, kde se zúčastní empírového bálu. Unikátní pohled na oživený noční zámek se návštěvníkům naskytne i v dalších sálech a saloncích, které kostýmovaní účastníci promění v dobu před 218 lety.

„Jakkoli je program připomínající události Napoleonova triumfu divácky atraktivní, nesmíme zapomínat na to, proč naše město, kraj a uniformovaní účastníci vynakládají tolik úsilí k jejich uskutečnění. Na pozadí dobové atmosféry je stále vzpomínka na desetisíce padlých a zmrzačených mužů, zbídačené obyvatelstvo a mnohaletou chudobu. A tento obraz musíme mít stále před očima, když nás bude někdo přesvědčovat o výhodách rozdělené Evropy,“ uvedl starosta Michal Boudný.

V sobotu nebude v centru Slavkova chybět adventní jarmark, historický program, vojenská ležení, bitevní ukázky, bubenická vystoupení nebo jízda koňským povozem. Návštěvníci se budou moci zapojit také do hry, při které poznají historické památky města.

Celodenní program vyvrcholí ve 20.00 v zámeckém parku nástupem vojsk všech zúčastněných armád. Součástí bude unikátní multimediální ztvárnění okamžiků bitvy u Slavkova s pyrotechnickými efekty. Noční podívaná bude zakončená ohňostrojem věnovanému nedávno zesnulému Ivanu Martinkovi. Ohňostrůjci, který spoluzakládal mezinárodní přehlídku ohňostrojů Ignis Brunensis a byl dlouholetým tvůrcem i ve Slavkově u Brna.

Pořadatelem je město Slavkov u Brna a Zámek Slavkov – Austerlitz. Akce se koná za podpory Jihomoravského kraje. Generálním partnerem je BC Logia.

 

Nela Kleinová

Zdroj foto: Slavkov u Brna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.