Polovina lidí při sexu myslí na někoho jiného

Tělo vaší lásky je sice přitisknuté k vám, ale mysl je dost pravděpodobně s někým jiným. V nové studii přiznala polovina zadaných lidí, že při sexu se svým protějškem často fantazírují o někom jiném.

Výzkumníci z organizace OnePoll se na to ptali 2000 sexuálně aktivních dospělých v průzkumu, jehož výsledky byly nedávno představeny. Co může být důvodem takových představ právě při intimním partnerském kontaktu?

Podle vědecké práce letos publikované v časopise Archives of Sexual Behavior, jsou nejčastějšími důvody nerozhodnost nebo nespokojenost s aktuálním vztahem, touha po novém nebo vzrušujícím zážitku, ale také přechodné ovlivnění libida stresem. „Zjištění, že polovina lidí při sexu utíká do světa představ, hezky ukazuje, že mít různé erotické fantazie opravdu není nic neobvyklého. Ale úsměvným podnětem k zamyšlení by mohlo být to, co uvedlo 61 % respondentů: že mají někdy sex jen proto, že to po nich chce partner. V takových situacích asi není moc divu, že myšlenky zabloudí jinam,” vysvětluje Michal Večeřa z českého online sexshopu YOO.

Fantazírování o někom jiném, než je právě dlouhodobý partner, může přitom být dobrou i špatnou zprávou o vlastní spokojenosti ve vztahu, jak uvedla pro New York Post vztahová koučka Jana Hocking. „Je potřeba se zeptat sebe sama: Využívám tyhle fantazie jako jednoduchou metodu neškodného požitku? Nebo je to ve skutečnosti cesta, jak unikat ze svého nudného milostného života?“ vysvětluje Hocking a dodává: „Pokud vás někdo cizí, mimo váš vztah, přivádí do varu, a vy si prostě chcete jen chvíli užívat ve světě představ, tak si nic nevyčítejte. Patří to ke zdravé sexualitě a ta je i odrazem spokojenosti se vztahem. Ale jestli už jste nějakou dobu ve svém vztahu nešťastní a bez představy někoho jiného máte trable vyvrcholit… pak je možná správný čas se nad stavem svého vztahu zamyslet.“

Podle většiny odborníků je základem pro řešení problémů v intimním vztahu vzájemná komunikace

Jak však ukazuje jiný průzkum, tentokrát mezi Čechy, jednoduše si promluvit je pro mnoho lidí problém. Většina žen (42,5 %) i mužů (47,3 %) v uvedla, že jen zřídka sdělují své lásce zpětnou vazbu o tom, co by příště v sexu potřebovali jinak. To může snadno vést k problémům se vzájemným porozuměním. Například podle psycholožky a spisovatelky Esther Perel je sex jazykem lásky: „Pokud se nemůžeme otevřeně a upřímně bavit o svých intimních potřebách, jak můžeme očekávat, že se budeme moci otevřeně a upřímně bavit o čemkoliv jiném?“ vysvětluje.

 

Nela Kleinová

Zdroj: OnePoll

Zdroj foto: Getty Images

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.