Netrpíte onemocněním ledvin? Otestujte se zdarma a za pár minut

Chronické onemocnění ledvin postihuje každého desátého Čecha, mnozí o své nemoci ale nevědí. Orientační vyšetření nabídnou v průběhu září zdarma bezplatné test pointy v Olomouci a v Praze.

Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné stanovit diagnózu v počátečních stádiích, a to jednoduchým laboratorním vyšetřením moči a krve v rámci preventivních prohlídek u praktického lékaře.

„Chronické onemocnění ledvin vzniká většinou civilizačními vlivy, mezi nimiž vede vysoký krevní tlak a diabetes. Přibližně u 60 % pacientů je diagnostikováno ve 4. či 5. stádiu, které již znamená selhání funkce ledvin. Na vině je často vynechávání pravidelných preventivních prohlídek. Tyto prohlídky vykonávají u pacientů v riziku praktičtí lékaři,“ vysvětluje Prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., Přednosta Transplantcentra, Přednosta Kliniky nefrologie a Vedoucí Transplantační laboratoře (IKEM) a předseda České nefrologické společnosti, která spolu s Ministerstvem zdravotnictví ČR převzala nad akcí záštitu.

Kde a kdy?

14. 9. 2023, 10:00 – 16:00, Olomouc – Galerie Šantovka (Polská 1)
15. 9. 2023, 10:00 – 16:00, Olomouc – OC City Olomouc (Pražská 255/41)
25. – 26. 9. 2023, 10:00 – 16:00, Praha – OC Nový Smíchov (Plzeňská 8)
27. 9. 2023, 10:00 – 16:00, Praha – OC DBK Budějovická (Budějovická 1667/64)

Jak probíhá vyšetření?

V test pointu strávíte pouze několik minut. Zdravotník vám změří krevní tlak a odebere drobnou kapku krve z vašeho prstu. Přístrojový analyzátor pak během chvíle vyhodnotí, jaké jsou ve vzorku vaší krve hodnoty kreatininu a glykémie. Všechny naměřené hodnoty posoudí přítomný lékař. Buď vám sdělí, že je vaše riziko chronického onemocnění ledvin nízké, nebo doporučí další podrobnější vyšetření a úpravu životního stylu, jídelníčku a pitného režimu.

Účelem akce je podpora prevence a osvěta široké veřejnosti v oblasti chronického onemocnění ledvin. Organizátorem akce je společnost AstraZeneca Czech Republic s.r.o., odbornými garanty Institut klinické a experimentální medicíny a Fakultní nemocnice Olomouc. Akce se koná pod záštitou Ministerstva zdravotnictví České republiky, České nefrologické společnosti a Sdružení praktických lékařů ČR.

 

Nela Kleinová

Zdroj foto: Getty images

2 komentáře u „Netrpíte onemocněním ledvin? Otestujte se zdarma a za pár minut

  1. Polw

    Dobrý den.
    Glykemii a tlak si dokážu změřit sám, je nějaký test na změření kreatininu? A vypovídá to o funkčnosti např. jen jedné ledviny? Nechce se mi jezdit do Olomouce, ale za tuhle akci díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.