VZP nabídne seniorům 2 tisíce na očkování proti RS virům

Nárok na dvoutisícový příspěvek na očkování proti RS virům budou mít od 1. září všichni klienti VZP starší 60 let.

„Věková hranice byla určena v souladu s doporučením České vakcinologické společnosti. Zároveň jde o vůbec nejvyšší příspěvek na očkování, který VZP aktuálně nabízí,“ říká Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP pro služby klientům.

RS virové infekce mohou především u osob starších 60 let způsobovat závažné zdravotní komplikace. „Závažný průběh doprovázený nutnou hospitalizací hrozí pacientům s chronickým onemocněním srdce či ledvin, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), astmatem či diabetem mellitu,“ vysvětluje Tom Philipp, předseda Správní rady VZP. RS virus je RNA virus vyskytující v průběhu celého roku, zvýšený až epidemický výskyt je obvyklý v průběhu zimních měsíců.

Zájem o příspěvky letos vrostl o čtvrtinu, objem čerpaných peněz o 45 %

Nárůst počtu vyplacených příspěvků, i celkového objemu čerpaných peněz z fondu prevence je v letošním roce jednoznačný. Počet žádostí o příspěvek VZP v prvním pololetí vzrostl téměř o čtvrtinu na letošních 506 tisíc a objem čerpaných prostředků dokonce o 45 % na více než 400 mil. Kč. Klienti nejvíce žádají o příspěvek na pohybové aktivity pro děti či dospělé a na dentální hygienu. Důvodem razantního růstu objemu čerpaných peněz je navýšení vybraných benefitů v reakci na inflaci i rozšíření jejich nabídky o některé zcela nové.

Nejvyšší meziroční nárůst počtu žádostí VZP eviduje u čerpání příspěvku na pohybové aktivity pro děti do 18 let. V prvním pololetí letošního roku si o něj zažádalo více než 100 tisíc pojištěnců, což je o třetinu více než ve stejném období loňského roku. Na pohyb také více čerpají i dospělí a senioři, kde VZP zaznamenala nárůst o 25 %, resp. 16 %. Roste zájem i o příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě pro děti, který činí 700 Kč a o který si během prvních šesti měsíců roku zažádalo bezmála 30 tisíc klientů pojišťovny (o 6 % více než za loňském první pololetí).

Více než 73 tisíc dospělých klientů si také v prvním pololetí požádalo o příspěvek (500 Kč) na dentální hygienu. Čerpání benefitu je podmíněno účastí na preventivní prohlídce u praktického lékaře v posledních 24 měsících (pozn.: u dětí je nabízen bez této podmínky) a lze o něj žádat pouze prostřednictvím aplikace Moje VZP. I tak se jedná o jeden ze tří nejžádanějších příspěvků fondu prevence v letošním roce.

 

Nela Kleinová

Zdroj foto: SHOTPRIME