Vysoké teploty ovlivňují reakční dobu řidičů. Jak se horku v autě bránit?

Evropu sužují letní horka. Uvnitř vozu může být až o 30 °C tepleji než venku. Při venkovní teplotě 30 °C pak může být v autě smrtelných 60 °C. Černý volant a palubní deska se mohou zahřát až na 85 °C. Takové teploty mají vliv na reakční dobu řidiče za jízdy. Odborníci připomínají, co jsou příznaky přehřátí a jak se mu při cestování vyhnout.

Rychlost, s jakou se mohou auta zahřívat, je znepokojující. Pokud je venku příjemná teplota 24 °C a auto stojí na slunci, během 10 minut může teplota uvnitř dosáhnout 38 °C a za 30 minut se teplota přiblíží 50 °C.

Podle skandinávských vědců – Davida Wyona, Inger Wyonové a Fredrika Norina – může i mírné zahřátí ovlivnit úroveň bdělosti řidiče při řízení. Autoři studie zjistili, že řidiči jedoucí při teplotě nad 26 °C o 50 % častěji přehlédnou semafory a o 22 % pomaleji reagují na podněty než řidiči jedoucí při teplotě nad 21 °C.

„Udržování přijatelné teploty ve voze je především otázkou bezpečnosti, nikoliv jen komfortních podmínek, ve kterých s ním jezdíme. To je důležité zejména při dlouhých cestách s cestujícími, za které je každý řidič zodpovědný. Při přemýšlení o bezpečnosti na cestách přitom toto většina řidičů podceňuje, včetně dostatečného množství tekutin. Podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin je doporučené množství denního příjmu vody pro ženy 2 litry a pro muže 2,5 litru. Jedná se však o množství doporučené k vypití při mírných teplotách a průměrné fyzické aktivitě," uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO.

Pokud pociťujete únavu, ospalost, zhoršující se náladu nebo dezorientaci, je nezbytné sáhnout po vodě. I mírná dehydratace negativně ovlivňuje naše fungování. První příznaky dehydratace se mohou objevit již při ztrátě tekutin o něco vyšší než 1 %. Tehdy se snižuje fyzická výkonnost, zhoršuje se termoregulace a klesá chuť k jídlu. Při ztrátě tekutin nad 4 % se stále více snižuje fyzická výkonnost, což je doprovázeno zhoršenou koncentrací, bolestmi hlavy, podrážděností, zvýšenou tělesnou teplotou a dechovou frekvencí. Pokud se deficit tekutin zhorší a překročí 8 %, může dojít až k úmrtí.

Podle odborníků z AAA AUTO je sice v horkých dnech ideální zapnout klimatizaci v autě, abyste se příjemně ochladili, ale vyplatí se dodržovat několik dalších rad, abyste zabránili přehřátí organismu:

  • plánovat jízdu, když už slunce nesvítí naplno,
  • před odjezdem se osprchovat chladnou vodou,
  • nosit světlé, volné oblečení,
  • dělat si během jízdy přestávky,
  • nechat otevřená okna, aby teplý vzduch mohl unikat ven,
  • pít hodně chladných tekutin – zejména vody,
  • použít mokrý ručník jako obklad,
  • zakoupit si žaluzie na zakrytí oken, pokud nejsou skla tónovaná.

 

Nela Kleinová

Zdroj foto: Dimaberlinphotos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.