Každý 10. Čech trpí nechtěným únikem moči

V Česku trápí nechtěný únik moči neboli inkontinence přibližně 7 až 10 % populace. Celosvětově je to více než 400 milionů lidí. Přestože existují různé možnosti řešení, je inkontinence stále vnímána jako velké tabu.

Každoročně se proto koná Světový týden kontinence, který se snaží přitáhnout k této problematice pozornost a pomoci tak odstranit stigma spojené s touto obtíží.

Inkontinence je problém, který podle sdružení Incoforum trápí v Česku 7 až 10 procent populace. Počet pacientů s touto zdravotní obtíží je tak velmi blízký třeba počtu diabetiků, jichž je kolem 1,1 milionu. Globální statistiky podle Světové federace pro inkontinenci a pánevní problémy (WFIPP) uvádějí více než 400 milionů lidí potýkajících se s inkontinencí, přičemž obtíže se týkají každé třetí ženy a každého desátého muže.

Problémy s nechtěným únikem moči mají významné dopady na kvalitu života pacientů. Velká část případů je přitom řešitelná, je ovšem nutné vyhledat odbornou pomoc. Zajít k lékaři nebo o problému začít hovořit se ovšem pacienti mnohdy zdráhají. Potvrzuje to například celoevropský průzkum, který v roce 2019 realizovala skupina HARTMANN na inkontinentních pacientech nad 45 let.

„Negativní dopady na život uvedlo šedesát osm procent respondentů. Co je ale důležitější, mnoho z pacientů si při prvních projevech nechtěného úniku moči nechtělo problém vůbec připustit. Více než polovina – padesát dva procent – se domnívala, že se jedná jen o dočasnou obtíž, která zase zmizí. Sedmdesát procent respondentů se pak domnívalo, že si s inkontinencí poradí samo,“ shrnuje Jana Hraběová, brand manažerka pro divizi inkontinence ve společnosti HARTMANN – RICO.

Stejný průzkum pak potvrdil i obavy o nechtěném úniku moči vůbec mluvit. Jako společenské tabu téma inkontinence vnímalo 52 % respondentů napříč Evropou. Dvě třetiny z nich o problému nikdy nehovořily se svými přáteli, více než polovina (53 %) se svou rodinou, a 43 % dokonce ani s partnerem.

Na druhou stranu 6 z 10 dotázaných uvádělo, že by si přálo, aby byla společnost tématu inkontinence otevřenější. Podle 71 % pacientů je potřeba, aby se o problému více mluvilo. „Tím, jak se o inkontinenci hovoří, se pak zabýval i průzkum z jara letošního roku. Pacientů s lehkou inkontinencí nad pětačtyřicet let jsme se ptali, jak se v Česku o problému informuje. Čtyři z deseti uváděli, že příliš málo,“ dodává Hraběová.

Odstranit tabu pomáhá Světový týden kontinence

Přitáhnout pozornost k problematice inkontinence a odstranit stigma spojené s touto obtíží každoročně pomáhá Světový týden kontinence. Letošní ročník běží od pondělí 19. června. V Česku je s akcí již pojedenácté spojen spolek Incoforum, globálně jej zaštiťuje WFIPP.

Akce slouží k informování veřejnosti o prevenci, diagnostice a léčbě inkontinence. Zdravotníci, organizace a jednotlivci se spojují, aby vzdělávali a podporovali ty, kteří nechtěným únikem moči trpí. Světový týden kontinence nám tak připomíná, že nejsme sami a že můžeme společně najít řešení a zlepšit kvalitu života těch, kteří s touto obtíží bojují.

Nela Kleinová

Zdroj foto: Hartmann

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.