Jak při venčení pejska poznat, že se schyluje k psí rvačce? Jak jí zabránit a jak bojující psy dostat od sebe? A jak pomůže pojištění odpovědnosti?
Rvačka mezi psy je jedním z největších strašáků pejskařů. Každý, kdo svého psa venčí v místech, kde se mohou vyskytovat jiní psi, by měl vědět, jak se v takové situaci zachovat. Ač se často jedná o nepříjemnou situaci, hlavní je zachovat klid a chladnou hlavu. Zároveň se vyplatí vnímat při venčení své okolí – psi vydávají poměrně jasné signály, a je tak možné rvačce předejít.
Když vidíte, že na vás nebo vašeho psa cizí pes vrčí, naštvaně štěká, cení zuby nebo se mu ježí chlupy, vyhněte se mu obloukem. Pokud jste na takový manévr příliš blízko, přitáhněte si vlastního psa nakrátko nebo ho přivolejte k noze a stoupněte si mezi něj a druhého čtvernožce. Roztáhněte ruce, vytáhněte ramena a snažte se působit větší. Své psy se raději nesnažte brát do náruče, ty malé můžete raději zkusit postavit někam do výšky: na auto, vyšší zídku, popelnici a podobně. Pokud není šance, abyste psí rvačku odvrátili, raději svého psa pusťte z vodítka – má tak šanci utéct, anebo alespoň lépe manévrovat, navíc se do vodítka nezamotá ani nepřidusí.
Jak utnout psí rvačku?
Je-li ve rvačce aktivní váš pes, je důležité na něj nekřičet. Povely, aby s útokem přestal, pronášejte důrazně, ale rozhodně na něj hystericky nekřičte ani jej nebijte. Tím totiž jeho agresivitu jen přiživíte. „Pokud bojující psi na povely nereagují, zkuste jim přes hlavu hodit mikinu, bundu či deku, aby na sebe neviděli a zklidnili se. Zkušenější pejskaři mohou použít hmat, kdy psa vezmou za zadní nohy nebo slabiny a zvednou ho či jej svalí na bok. Musejí počítat s tím, že se po nich pes může ohnat, takže je lepší si opět třeba bundou chránit ruce,“ radí Jan Moravec, spoluzakladatel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků a jejímž pojistitelem je ČSOB Pojišťovna. Jsou-li psi pevně zakousnutí do sebe, lze vyzkoušet i krátké přidušení zatáhnutím za obojek anebo psovi strčit prst do konečníku, což je pro něj tak nepříjemné, že velmi pravděpodobně druhého psa pustí.
Majitel agresora hradí zranění. Pomůže pojištění odpovědnosti
Jakmile je po šarvátce, majitelé psů by měli zůstat na místě a zkontrolovat své mazlíčky. I na první pohled hrůzostrašně působící rvačky nemusí ve světě zvířat znamenat nic dramatického a mohou skončit bez zranění. Přesto je vždy dobré vyměnit si s druhým pejskařem telefonní kontakt pro případné další řešení. Je-li jasné, který pes útok začal, je za jakékoliv zranění oběti odpovědný majitel, dokonce se jedná o přestupek a majitel zvířete je povinen zaplatit všechny výlohy spojené s veterinárním ošetřením.
Pro takové případy je tedy velmi vhodné mít pro svého psa sjednané pojištění odpovědnosti za škody způsobené zvířetem. „Při řešení pojistné situace, kdy váš pes napadne jiného psa, budete potřebovat několik dokumentů, například uplatnění poškozeného, vyjádření pojištěného, průkazy obou psů s uvedením majitelů nebo doklady k vyčíslení újmy, tedy doklady z veterinární kliniky o nákladech na léčení,“ uvádí Jan Moravec.
Nela Kleinová
Zdroj foto: Jay Heike, Unsplash