Letošní Fresh Senior Fetival ukáže cesty k aktivnímu stáří

Jak zůstat aktivní i v pokročilém věku, vyhnout se izolaci, nerezignovat na pozitivní přístup k životu? Odpovědi nejen na tyto otázky najdou návštěvníci jubilejního desátého ročníku Fresh Senior Festivalu, který se uskuteční 12. září od 13.00 hodin na prostranství před Píseckou bránou na Praze 6.

Akce je pro návštěvníky zdarma a nabízí bohatý kulturní program, v jehož rámci se představí mimo jiné Divadlo u Valšů Života 90, flamencová tanečnice Fiesta de Flores, nefalšovaní mexičtí Mariachi Azteca di Praga, retro módní přehlídka portálu i60, divadelní skeč spolku Proměna a další. Festival také nabízí příležitost setkat se s celou řadou odborníků v rámci přednášek a individuálních konzultací, ale i nejrůznější workshopy včetně oblíbeného nordic walking, Taj-ji, Čchi kung nebo sebeobrany pro seniory. V podvečer pak program završí koncert v barvách SeMaForu. Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách www.freshseniorfestival.cz.

Fresh Senior Festival reaguje na současnou komplikovanou ekonomickou a politickou situaci, která přímo ovlivňuje život každého jednotlivce, citlivé seniory nevyjímaje. Hlavní idea programu proto spočívá v boji proti pocitu osamění a ztrátě sociálních kontaktů, které mají vyvážit rozmanité sportovní a společenské aktivity. „Fresh Senior Festival přichází, aby již po desáté představil možnosti volnočasových aktivit pro seniory, ale také jim nabízí inspirativní setkání s celou řadou odborníků. Vedle kulturního programu představí renomované i méně známé organizace, které se zabývají seniorskou problematikou. Věříme, že aktivně trávený život, pěstování starých či nalézání nových koníčků, udržování společenských vazeb i zdravý životní styl dokáží pomoci seniorům i v tak komplikované a tíživé době, v jaké se nyní nalézáme,“ představuje letošní ročník místopředsedkyně spolku Fresh Senior Vladana Rýdlová.

Jednodenní festival se tentokrát odehraje prostranství před Píseckou bránou, na adrese K Brusce 5, Praha 6. Část programu nabídne přednášky, setkání a besedy s odborníky na aktuální témata. Ve spolupráci s organizacemi, jako jsou například Život 90, Mezi námi, Recetas, Remedium, Celesta, Wikimedia, Česká alzheimerovská společnost nebo Centrum duševního zdraví, bude možné využít služeb specialistů z oblasti sociálního, právního, zdravotního a psychologického poradenství, nebo získat nové poznatky a možnosti.

Festivalové odpoledne bude patřit i kulturnímu programu. Návštěvníci se mohou těšit na Divadlo u Valšů ze Života 90, které zahraje představení Jak se hladí duše s úctou ke klasikům, kde účinkují básník František Novotný a Pražské smyčcové duo. Dále se představí Flamenci a Mariachi Azteca de Praga s působivými ukázkami flamenca v provedení tanečnice Fiesty de Flores za doprovodu tradiční mexické kapely. Následný koncert zahájí inspirace pro sólovou kytaru. Tradiční nástroje kapely – vihuela, guitarron, housle a trumpeta zaujmou svojí působivou kombinací. Jejich repertoár zahrnuje klasický mexický pop-folk pod vedením kapelníka Alejandra Tameze Quintanilly, který slibuje letní, melodický, temperamentní a barevný kulturní zážitek. Následovat bude divadelní skeč spolku Proměna (Remedium Praha) s názvem Dialogy všedního dne. Dále proběhne taneční ukázka stylu cha-chy, který předvede finalistka minulého ročníku Seniorské Star Dance, paní Olgy Smržové a tanečníka Filipa Muka. Program vyvrcholí Koncertem v barvách SeMaForu, kde se herci divadla SeMaFor a swingová kapela představí v jedinečném seskupení plném energie, humoru a především skvělé muziky z pera Suchého a Šlitra, které loni oslavilo 60. let na scéně. Na programu budou skladby z muzikálů Dobře placená procházka, Kdyby tisíc klarinetů a Zločin v šantánu a další.

Program:

Hlavní stage

 • 13.00   zahájení festivalu
 • 13:10   předvedení sestavy TAI JI/ČCHI KUNG pod vedením lektorky Marty Dobrovské
 • 13.15   Divadlo u Valšů  Života 90 – představení  Jak se hladí duše s úctou ke  klasikům. Účinkují básník František Novotný a Pražské smyčcové duo.
 • 14.00   Flamenco a Mariachi Azteca di Praga
 • Vystoupí strhující tanečnice flamenca, vystupující pod pseudonymem Fiesta de Flores.
 • Koncert zahájí inspirace pro sólovou kytaru. Tradiční nástroje kapely Mariachi: Vihuela, guitarron, housle a trumpeta zaujmou svojí působivou kombinací a klasický mexický pop-folklór přiveze apela Mariachi Azteca de Praga pod vedením Alejandra Tameze Quintanilla.
 • 15.00   retro módní přehlídka portálu i60 pod vedením E. Zajíčkové
 • 15.45   divadelní skeč spolku Proměna  s názvem (Remedium Praha)
 • 16.30   vyhlášení festivalového kvizu
 • 17.00   Koncert v barvách SeMaForu

Doprovodný program, workshopy, poradny

 • Výtvarný kreativní workshop pod vedením lektorky Ateliéru Pellé
 • Krav Maga  – praktické ukázky sebeobrany pro seniory
 • RECETAS – mezinárodní projekt ve spolupráci s FHS UK, zabývající se předcházení osamělosti v seniorském věku
 • Taj-ji, Čchi kung – otevřená lekce kurzů Fresh Senior pod vedením lektorky Marty Dobrovské
 • NORDIC WALKING – ukázka s lektorkou  R. Hlavičkovou z ÚVN Praha
 • PORADNY : měření krevního tlaku, kardio poradna – vhodné pohybové aktivity
 • STOB – dietetická poradna a měření složení těla

Marta Molínová

Zdroj foto: Fresh_Senior_Festival-e1662879479334.jpg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.