V horkém počasí hrozí přehřátí organismu jak lidem, tak jejich chlupatým kamarádům. Psi nemají tolik potních žláz, takže je pro ně udržení normální teploty organismu těžší. Jak můžete svým mazlíčkům ve vedru ulevit?
Řada lidí horké počasí špatně snáší, avšak naši čtyřnozí parťáci jsou na tom o poznání hůř. Psi na rozdíl od lidí totiž mají jen malé množství potních žláz a spolehnout se mohou pouze na ochlazování tlamou pomocí zrychleného dýchání. Při vysokých teplotách tak u nich snadno může dojít k přehřátí organismu. Jak ho poznat? „Naštěstí je to poměrně snadné, mezi typické příznaky patří usilovné dýchání s otevřenou tlamou, horký čenich i sliznice, vykulené oči. Pes je neklidný, dezorientovaný, může být také malátný či velmi nervózní. Pes se postupně začne stranit a vyhýbat se jakékoliv aktivitě, celkově bude působit velmi vyčerpaně,“ popisuje Jan Moravec, spoluzakladatel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků a jejímž pojistitelem je ČSOB Pojišťovna.
Jak přehřátému psovi pomoci?
Základem je pamatovat si, že přehřátého psa musíte ochlazovat postupně. Pokud byste rovnou sáhli po kýblu ledové vody a psa s ní zlili nebo jej hodili do bazénku se studenou vodou, způsobíte mu tím leda šok. Prvním krokem je ukončit veškeré aktivity, ať už jde o procházku, nebo házení míčku, psa zklidnit a položit na chladnější místo. „Následně mu začněte mokrými ručníky pomalu chladit tlapky, bříško a třísla. Postupujte po částech, nikdy psa ručníky nepřikrývejte celého. Pokud se trochu zklidnil, nabídněte mu po troškách vlažnou vodu. Není-li po chvíli vidět zlepšení, rozhodně neváhejte a vezměte mazlíčka k veterináři,“ doporučuje Jan Moravec.
Prevence je základ
Abyste riziko přehřátí u psa v horkých dnech zmírnili, dopřejte mu přístup na chladnější místa, ať už doma, nebo na zahradě. Vždy je také nutné, aby měl po celý den přístup k čerstvé a chladné vodě. Na zchlazení jistě ocení i chladicí podložky nebo malý bazének. V nejteplejších dnech také omezte hry a aktivity, na procházku vyrazte brzy ráno nebo večer, ideálně do přírody, kde pes může pobíhat po trávě, a ne na rozpáleném asfaltu.
Také vždy a za všech situací pamatujte na to, že psa nikdy nesmíte za horkých dnů nechat samotného v autě. Pokud s ním budete v autě cestovat, naplánujte pravidelné zastávky, kdy se váš chlupatý kamarád bude moct napít a vyvětrat se ve stínu. „Pro jízdu v MHD je pak nutností mít pro psa náhubek. Vzhledem k tomu, že se pes ochlazuje pouze tlamou, nikdy nepoužívejte náhubky fixační. Pro přepravu psů slouží takové, které mají otvory, aby pes mohl otevřít tlamu a ochlazovat se,“ podotýká Jan Moravec.
Zchlazení u vody? Ano, ale pozor na tu chlorovanou a mořskou
V parných vedrech je jistě dobrý nápad strávit se svým čtyřnohým parťákem alespoň pár hodin někde u vody. Mnozí psi koupání a dovádění ve vodě milují, takže určitě nebudou proti. I u vody ale v horkém počasí pamatujte na to, že si pes fyzickou aktivitou a hrami může přehřátí způsobit. Krom toho je zde i několik dalších bezpečnostních rizik.
Pokud se svým psem vyrážíte k vodě poprvé, předně si ověřte, zda vůbec umí plavat. Mnoho lidí se totiž mylně domnívá, že každý pes umí plavat. Není to pravda, některým plavání hned nejde. Dobrým pomocníkem je tak plovací vesta pro psy, která psím neplavcům pomůže. Ke koupání pak vybírejte místa, která už znáte. „Rozhodnete-li se vyrazit na místo nové, zkontrolujte, zda psovi ve vodě nehrozí nebezpečí – například různé předměty ukryté na dně. Je také důležité, aby měl pes do vody pozvolný přístup a dostal se bez problémů na břeh. Do vody jej rovněž nikdy neházejte!“ varuje Jan Moravec.
Před vstupem do vody je také dobré zkontrolovat její kvalitu. Sinicemi zamořený rybník je nevhodný nejen pro koupání člověka, ale i psa. Zároveň psa neberte ani na bazén do chlorované vody. Chlór může u pejska jednak spustit alergii, jednak má při požití neblahý vliv na jeho zažívání. Pokud si bazénové vody lokne, chlór a další chemické příměsi mu způsobí větší žízeň a zároveň působí močopudně, takže pes bude potřebovat častěji močit. Jste-li se chlupáčem na dovolené u moře, dejte si velký pozor i na mořskou vodu. Pokud se jí pes napije, obsažená sůl mu může způsobit průjem, zvracení, malátnost a dehydrataci organismu.
Marta Molínová
Zdroj foto: shutterstock_1527372374