5 věcí, které jste nevěděli o pátku třináctého

V letošním roce nás čeká pouze jediný pátek třináctého. Vyvstává přitom otázka, máme se těšit, nebo bát?

S pátkem 13. se pojí celá řada rituálů, pověr, ale také příběhů. Někteří ho považují za nešťastný, hráči a sázkaři to ale mají přesně naopak. I ti, kteří běžně nesázejí, si chodí setřít los nebo si vsadit. Pátek 13. by se dal podle společnosti Sazka dokonce vyhlásit svátkem všech sázkařů. Přečtěte si zajímavosti, které jste možná o tomto datu nevěděli!

Kdoví, kde se pověra vzala

Původ pověr spojených s pátkem třináctého je nejasný. Někteří historici věří, že jsou poměrně mladé a datují jejich vznik kolem konce 19. století. První zdokumentovaná zmínka o tomto datu, jako ne příliš šťastném, se pak nachází v biografii italského skladatele Gioacchina Rossiniho, který zemřel v pátek 13. listopadu 1868.

Existuje ale i jiný názor, který spojuje pověru s biblickými událostmi. Poslední večeře Páně se totiž zúčastnilo 13 osob a třináctý byl právě Jidáš. Ježíš pak byl ukřižován podle převažujících názorů právě v pátek.

Třináctky se štítí letadla

Strachu z čísla 13 a případným nepříjemnostem spojeným s jakoukoliv negativní situací se snaží předejít i tam, kde byste to nečekali. V mnoha letadlech v číslování přeskakují řadu č. 13, na letišti také často chybí „gate 13“. Výškové budovy vynechávají třináctku v číslování pater, nemocnice a hotely zase nemají pokoje číslo 13.

  1. pátek je sázkařů svátek

Dalo by se čekat, že strach a respekt z tohoto data bude držet na uzdě například sázkaře. Opak je pravdou! Sázkaři si z pátku 13. udělali doslova svátek. Počet prodaných tiketů je pravidelně třikrát vyšší než v jiné dny. Navíc, dle statistik Sazky, je velice populární i samotné číslo 13, které za své oblíbené označuje až pětina sázkařů.

Pátek 17. není omyl

Pokud si myslíte, že pátek 13. je nešťastným dnem na celém světě, není tomu tak. Například v Itálii je číslo 13. považováno za šťastné a smolným dnem je pátek 17. Ve španělsky mluvících zemích, v části Jižní Ameriky a v Řecku zase spojují pověry a strach z neštěstí s úterkem 13.

Statistika nesouhlasí

Navzdory hluboce zakořeněným pověrám, statistiky dopravních nehod, úmrtí, úrazů a přírodních katastrof nevykazují v pátek třináctého žádné zvláštní výkyvy. Ze statistického pohledu se jedná o den, jako každý jiný. Případné vychýlení z běžných statistik pak má často příčinu právě v nervozitě, kterou toto datum budí. Dalo by se to dle odborníků přirovnat k placebo efektu, ale v negativním smyslu.

Marta Molínová

Foto: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.