Rakovina prostaty nebo varlat, zvětšená předstojná žláza, erektilní dysfunkce či mužský přechod... Pány ohrožuje celá řada zdravotních potíží, přesto mužské zdraví zůstává stále pro řadu lidí tabuizovaným tématem.
Výskyt obávané rakoviny prostaty v celosvětovém měřítku stále roste, a tento trend kopíruje i Česká republika, kde je ročně diagnostikováno více než 7000 nových případů. Díky pokrokům medicíny se však snižuje procento úmrtnosti; většina pacientů i po pěti letech od stanovení diagnózy žije. Svůj podíl na tom má také včasné odhalení, které zlepšuje prognózu pacientů. I přesto jich však umírá v průměru 1400 za rok. Zatímco riziko rakoviny prostaty roste s věkem, rakovina varlat se naopak nejčastěji objevuje u mladých mužů od 20 do 40 let.
Důležité je proto každý měsíc pravidelné samovyšetření varlat, které může odhalit jakékoliv změny tvaru, velikosti, nárůst bulky či změny na kůži. I zde platí, že čím dříve je problém odhalen, tím je vyšší šance na uzdravení.
S věkem se zvětšuje prostata a způsobuje problémy
Muže ovšem neohrožuje pouze rakovina, ale mohou se potýkat i s řadou jiných zdravotních problémů. S věkem se zvětšuje předstojná žláza neboli prostata, utlačuje močovou trubici a způsobuje řadu nepříjemných symptomů. „Symptomy dělíme na iritativní, způsobující častější nucení na močení, a obstruktivní, kdy muž má slabší mikční proud a musí při močení tlačit. Jestliže se objeví tyto obtíže, je vhodné dojít k urologovi na vyšetření. Příznaky mohou být prvotním signálem vážnějšího onemocnění, kupříkladu nádoru močového měchýře,“ varuje MUDr. Klemenc.
Erekce už není jako dřív…
Zároveň s postupujícím věkem u mužů často přichází obtíže s libidem a erekcí. „Je vždy nezbytné provést klinické vyšetření a krevní odběr PSA doplnit i o odběr testosteronu a hladiny glykemie, jelikož diabetes má často jako komplikující symptom erektilní dysfunkci. Nízká hladina testosteronu signalizuje tzv. mužský přechod. Ten léčíme spolu endokrinologem, doplňujeme preparáty s obsahem testosteronu. V prvotních stavech však tyto hodnoty nebývají patologické. Často stačí uklidnit pacienta a doporučit vhodný doplněk stravy obsahující ověřenou bylinu,“ radí urolog.
Přírodní prostředky podporují mužské zdraví
Mezi přírodní prostředky, které mohou zlepšovat potenci, se podle doktora Klemence řadí například Lepidium Meyenii (maca), známá od dob Inků jako bylina posilující potenci, vitalitu a libido. Dále je to Eleuterococcus Senticocus (sibiřský ženšen neboli čertův kořen), jedná se také o takzvaný adaptogen, normalizující fyziologický cyklus organismu. Při potížích s prostatou zase pomáhají tyto extrakty: Pygeum Africanum (slivoň africká), která inhibuje účinky růstových faktorů a blokuje zvětšování prostaty, Serenoa Repens (trpasličí palma, saw palmetto), blokující přeměnu testosteronu na jeho aktivnější formu dihydrotestosteron. Dále se jedná o Epilobium Parviflorum (vrbovku malokvětou), Urticu dioicu (kopřivu dvoudomou) či cucurbitu pepo (olej z dýně). „Výše zmiňované extrakty bylin můžu s klidným svědomím doporučit i jako prevenci,“ dodává MUDr. Klemenc. Na trhu lze najít různé prostředky, obsahující uvedené přírodní extrakty – patří mezi ně například Cemio Red3, kombinující účinky slivoně africké, macy peruánské, sibiřského ženšenu a dalších bylin, podporujících mužské zdraví a kondici.
Marta Molínová