Na 20. října připadá Světový den osteoporózy. Tato nemoc se vyznačuje snížením kvality a množství kostního minerálu, tak zvaným „řídnutím kostí“, což vede k závažným zlomeninám kostí i po malém nárazu.
Správná léčba osteoporózy se v České republice dostane jen k malému počtu pacientů, podléčenost se blíží k hranici 80 %. Česká populace stárne a zvyšují se i počty těch, pro které se řídnutí kostní hmoty stává aktuálním problémem. Odhady zveřejněné IOF (Mezinárodní nadace pro osteoporózu) předpokládají, že v roce 2050 bude polovina české populace starší 50 let a čtvrtina populace starší 70 let. Roste proto význam prevence tohoto onemocnění.
Osteoporóza je metabolické onemocnění projevující se úbytkem kostní hmoty. Objevuje se především u postmenopausálních žen a starších osob, ale netýká se pouze jich. S prevencí je možné začít už v mládí. Nemoci lze předcházet správným a pravidelným pohybem společně se zdravou výživou (bohatou na vápník a vitamin D), omezením příjmu alkoholu a nekouřením. Řídnutí kostí se dlouhou dobu nijak neprojevuje. Problém nastává mnohdy až ve chvíli, kdy se na něj přijde kvůli první zlomenině. Každá fraktura totiž podporuje postupující vývoj choroby a mnohanásobně zvyšuje riziko vzniku zlomeniny další. Typickým příkladem může být zlomenina krčku stehenní kosti, po které více jak 20 % pacientů na další komplikace do roka umírá. „Podléčenost v ČR je téměř na 80 %. Jedním z důvodů je, že pacienti o onemocnění neví, dokud si něco nezlomí. Starší osoby se zase domnívají, že jde o součást stáří a je nutné se s nemocí smířit. Osteoporóza je ale vážné onemocnění, které je nutné odhalit včas. Stačí se nechat vyšetřit pomocí přístroje zvaného denzitometr. Jde o bezbolestné a poměrně rychlé vyšetření poskytující podstatné informace o stavu kostí pacienta. Osteoporózu je pak možné řešit a úspěšně ji i léčit,“ doplňuje prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.h.c., z Osteocentra Fakultní nemocnice Hradec Králové, předseda Společnosti pro metabolická onemocnění kostí České lékařské společnosti J. E. Purkyně.
Většina pacientů po osteoporotické zlomenině není správně léčena
Osteoporózu můžeme rozdělit na primární a sekundární. Primární, tzv. postmenopauzální, je typická pro ženy po přechodu. Do této kategorie spadá také osteoporóza stařecká – tou trpí lidé nad 70 let. Sekundární osteoporózu naopak vyvolávají nejčastěji chronická zánětlivá onemocnění, jako je revmatoidní artritida, některá onemocnění zažívacího traktu či onemocnění hormonální povahy. Dalšími příčinami vzniku sekundární osteoporózy mohou být dědičné poruchy nebo nádorová onemocnění. Osteoporóza se může projevit u každého. Největší skupinu ale tvoří starší lidé a ženy, a to především v důsledku snížené hladiny estrogenů. Ženy jsou tak osteoporózou zasaženy 2x častěji než muži. Největší riziko hrozí těm, kteří osteoporotickou zlomeninu už prodělali. Pro tyto pacienty je nezbytné, aby pravidelně podstupovali diagnostická denzitometrická vyšetření. Ta se však provádí pouze u 3–5 % z nich.
Pohyb a strava jako účinná prevence
Pro účinný boj s osteoporózou je nutné věnovat dostatečnou pozornost primární a sekundární prevenci. „Do primární prevence spadá série opatření, která pro sebe a své kosti může udělat téměř každý. Vhodné je začít co nejdříve, ideálně už v mladém věku. Zdravý životní styl s dostatečným pohybem představuje totiž optimální způsob prevence. Vhodná pohybová aktivita podporuje tvorbu kostní hmoty. Na začátek mohou pacienti zvolit svižnou chůzi, pilates, jízdu na kole nebo cvičení s vlastní vahou. Důležité je zaměřit se i na správné stravovací návyky, zejména na dostatečný přísun vápníku, vitaminu D a živočišných bílkovin,“ uvádí Ing. Věra Hrušková, předsedkyně Ligy proti osteoporóze, která zastupuje zájmy pacientů s osteoporózou v České republice. Sekundární prevence představuje opatření po již prodělané osteoporotické zlomenině. U těch se zvyšuje nebezpečí zhoršení průběhu choroby a riziko dalších zlomenin.
Marta Molínová