Mít akvárium pomáhá očím a nervům, shodují se lékaři

Špičkový český oftalmolog, psycholožka a dokonce univerzitní studie mezi lidmi s pokročilou Alzheimerovou chorobou potvrzují, že možnost sledovat akvárium lidskému organizmu prospívá.

Oční klinika Gemini ve Zlíně má v čekárně akvárium. Proč, to vysvětluje její přednosta MUDr. Pavel Stodůlka, průkopník laserových operací očí a přední evropský i světový operatér. „Pohled na pěkné akvárium je velmi uklidňující pro duši, a pokud je přiměřeně osvětlené, také velmi zdravý pro oči. Většina akvárií má zelené rostliny a sledování pomalu se pohybujících ryb mezi rostlinami a kameny je pro oči relaxující. Sledování pěkného akvária je zcela určitě mnohem zdravější než dívání se na televizi nebo tablet. Dá se to přirovnat k oční józe, která je také relaxací pro oči i ducha,“ vypočítává přednosta kliniky.

„Právě z těchto důvodů považujeme akvárium za vhodný prvek v čekárně zdravotnického zařízení. Uklidňuje pacienty čekající na operaci a přispívá k pohodové atmosféře v čekárně,“ dodává Pavel Stodůlka. Jeho klinika si vodní nádrž pořídila prostřednictvím společnosti Akvaria.cz. Ta se specializuje na dodávky sladkovodních i mořských akvárií na míru a na pravidelný měsíční servis jejich majitelům.

„Akvária bývají osvětlena světlem se spektrem podobným dennímu světlu. To je navíc přirozeně rozptýleno odrazem ode dna a objektů ve vodě. Monitory elektronických zařízení naopak září přímo do oka a jejich světlo nebývá rozptýleno odrazy od objektů. Navíc větší akvária vyžadují pohyby očí při sledování plujících ryb, což je pro oči přirozené a zdravé a oční svaly při pohybech očima zároveň oči masírují a stimulují tak jejich metabolismus,“ doplňuje přednosta Gemini výčet pozitivních vlivů na zrak.  Upozorňuje přitom i na to, že zdaleka ne každý člověk si průběžně přizpůsobuje intenzitu záření monitoru okolnímu osvětlení. A pokud monitor vzhledem k okolí září příliš, tak je to nepřirozené a zatěžuje to nejen oči, ale i psychiku.

„Akvárium považuji za perfektní moderní náhražku koukání do ohně. Pozorovat klidné a pomalé dění mezi rybičkami přirozeně zklidňuje mozek a doslova zpomaluje mozkové frekvence. S pomalejším vlněním mozkových vln pomáhá i tmavě modrá barva, která v akváriích často dominuje,“ vysvětluje působení akvária na lidskou psychiku psycholožka Alžběta Protivanská. Potvrzuje přitom, že i zelená barva má blahodárný vliv. „Na mozek působí tyto barvy uklidňujícím dojmem, probouzejí pocity klidu a harmonie,“ upřesňuje.

Podvodní svět má navíc na člověka zjevně pozitivní vliv i v případě, že si sledování akvária možná ani neuvědomuje. Američtí vědci Nancy Edwardsová a Alana Beck, kteří výsledky svého zkoumání zveřejnili v časopise Journal of Nursing Research, umístili na čtyři měsíce akvária do jídelen v centrech, která se starají o pacienty s Alzheimerovou chorobou.

Nejznámějším projevem této nemoci je postupná ztráta paměti, významným problémem je však také nedostatek chuti k jídlu. Kontroly, které u pacientů probíhaly každé dva týdny od umístění akvárií, přitom prokázaly znatelné zlepšení ve třech oblastech:

  • Zlepšení chuti k jídlu (v průměru o zhruba 0,75 kilogramu za sledovanou dobu), což umožnilo snížit množství podávaných doplňků stravy.
  • Výrazně se změnila nálada pacientů, mnozí se například již necítili depresivně, nebo rozhněvaně. Zdravotnický personál také konstatoval obecné zlepšení nálady, které se promítlo do zlepšení vztahu mezi pacienty a ošetřovateli.
  • Po dvou měsících se pacientům zlepšila paměť.

O tom, že sledování světa pod vodní hladinou má na člověka pozitivní účinky tedy zjevně nemůže být sporu. Kde je ale nejlepší si akvárium umístit? „Všude tam, kde trávíme čas a zároveň tam máme tendenci krátit si jej něčím, co jen neplodně konzumuje naši pozornost,“ doporučuje psycholožka Protivanská.

„Když si lidé chtějí pořídit akvárium domů, vedou manželé často spor o tom, zda si pořídí moderní akvárium, nebo krb,“ upozorňuje na zajímavost zakladatel Akvaria.cz. Klienti se podle něj rozhodují mezi tím, zda se jim bude lépe dívat na oheň, nebo na rybičky. „Obojí má podobné účinky, ale můžeme se domnívat, že pořídit si akvárium je výhodnější, protože poskytuje kýženou podívanou stabilně,“ říká s úsměvem Alžběta Protivanská.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.