Podle průzkumů jimi trpí každý třetí Čech. Postihnout může i čistotného člověka.
Kožní mykóza nohou je nepříjemné infekční onemocnění, které postihuje muže, ženy i děti bez rozdílu věku. Nejnáchylnější skupinou však bývají aktivní lidé mezi 25 až 50 lety, kteří sportují, navštěvují veřejné bazény či sauny.
S tím dále souvisí, že se více potí či nosí neprodyšnou obuv nebo ponožky z nevhodných materiálů. Mykózy se navíc velice snadno přenáší, nejlépe se jim daří na vlhké, zapařené kůži. Neútočí tak jen na ty, kteří podceňují hygienu, potrápit mohou i čistotné jedince. Důležité je proto myslet na prevenci a v případě onemocnění zahájit léčbu včas.
Kde se můžete mykózou nakazit?
Semeništěm různých onemocnění a mykóz jsou především veřejná sportoviště, jako fitness centra či bazény. Obezřetní buďte také při návštěvách wellness center. Rizikový je i bowling, pokud si nenosíte vlastní obuv, ale půjčujete si erární. Plíseň totiž v ideálních podmínkách přežije i několik měsíců. K nákaze často postačí šupinka uloupnuté kůže. Mykózou ale můžete onemocnět také v případě, že nosíte neprodyšnou obuv či ponožky z umělých materiálů, ve kterých se vám více potí nohy.
Jak poznat mykózu nohou?
Přesto, že různé druhy mykóz nohou či nehtů trápí téměř každého druhého člověka, řada z nich neví, že se jedná o plíseň. „Příznaky onemocnění lidé často podceňují, ale plíseň se může dále šířit a působit další komplikace. Prvními signály mykózy nohou bývá zarudlá či olupující se kůže, svědění až bolestivé popraskání kůže. Plísně se zpravidla objevují nejdříve mezi prsty,“ upozorňuje dermatoložka MUDr. Jitka Řezáčová.
Důležitá je prevence
Riziko kožní mykózy lze snížit především dodržováním správných hygienických návyků a udržováním kůže nohou v suchu. „Pomůže změna obuvi za kvalitnější, prodyšnou, stejně tak přísnější hygienické návyky v případě návštěv veřejných sportovišť, koupališť nebo wellness. Zdraví nohou pak můžete podpořit také vhodně zvolenými přípravky, jako jsou například přírodní spreje Dezinox,“ říká dermatoložka MUDr. Jitka Řezáčová.
Jak si s plísní poradit, pokud se objeví
První příznaky mykózy můžete zkusit zahnat vhodně zvolenými přípravky. Vyzkoušejte například antiseptické, antifungální a antibakteriální směsi bylinek jako je máta, šalvěj, borovice či tea tree, které seženete i ve formě přírodních sprejů. Pokud se však toto onemocnění u vás projevuje opakovaně, rozhodně nepodceňujte návštěvu lékaře, který vám předepíše vhodné léky. Důležité je zahájit vhodnou léčbu včas, protože neléčené mykózy se velmi rychle šíří a mohou způsobit řadu nepříjemností také na dalších částech těla.