7+1 jednoduchých věcí, které chrání před oteklými nohami

Jen málo stačí, aby se dovolená změnila v noční můru – noc v autě, dlouhá cesta v letadle. Místo oddychu vás budou čekat nateklé, bolavé nohy a pocit, že neuděláte ani krok. I když příznaky po několika hodinách odpočinku zmizí, mohou se zase rychle objevit.

Důvodem je pozvolně se zhoršující žilní zánět – základ metliček, křečových žil, trvalých otoků, a dokonce kožních změn a bércových vředů. Příznaky tzv. chronického žilního onemocnění zná 7 z 10 z nás. První příznaky často přichází již kolem 20 let a křečové žíly a metličky pak nejsou žádnou výjimkou již u třicátnic. Už při prvních nepříjemných pocitech je přitom čas zajít k lékaři. Jak již bylo řečeno, základem chronického žilního onemocnění je zánět

– a je všeobecně známo, že zánět má rád teplo. Proto je důležité se právě teplu vyhýbat, nohy vám nezkrásní ani opalováním – spíše naopak. A jaké jsou další tipy pro nohy bez metliček a křečových žil?

7 tipů pro krásné nohy

  • V létě si dopřejte častěji osvěžení např. osprchováním nohou studenou vodou nebo brouzdáním v horském potoce – povzbudíte tak žilní funkci a pocit těžkých nohou rázem zmizí.
  • Zapomeňte na strečové oblečení a vysoké podpatky – ale pozor, ani balerínky nejsou nejvhodnější. Ideální je podpatek 3 cm vysoký (a už víte, jak doma vysvětlit, že potřebujete nové botky).
  • Nechte se namasírovat – začněte u chodidel a pokračujte vzhůru na stehna. Pokud není nikdo nablízku, ulevit svým nohám můžete sama.
  • Už při prvních příznacích (nohy jako z olova, otékání) si naplánujte návštěvu u praktického lékaře – ten vás případně pošle na další vyšetření, doporučí či předepíše léky (venofarmaka zlepšující zdraví žil) a poradí se změnou denního režimu.
  • Komprese je stále in – zatímco naši prarodiče se museli spoléhat na obinadla, my si můžeme vybrat z různých kompresních pomůcek. Předepsat je přitom může i lékař, který vám současně poradí s výběrem.
  • Rozhlédněte se kolem – je léto, tak se schválně podívejte, jak jsou na tom s metličkami a křečovými žílami sousedky a spolucestující v autobuse. Rychle zjistíte, že v tom nejste sama (a při rozhlížení se podívejte i na svého partnera – i když ženy trpí žilním onemocněním častěji než muži, ani u nich není výjimkou).
  • Využijte moderní technologie – na internetu se podívejte např. na stránku www.zilniporadna.cz, pokud dáváte přednost telefonu, pomůže vám aplikace „Bolí Vás nohy?“.

Pohyb, pohyb, pohyb – v práci i na dovolené …

Kromě chůze, běhání a kola existují i speciální cviky zlepšující cirkulaci krve v problematických místech.

– ve stoje v práci i při čekání ve frontě na italskou zmrzlinu

Vytáhněte se na špičky, přenášejte váhu postupně ze špiček na paty a zpátky. Pokud jedete na dovolenou, vzít si s sebou můžete malý míček či měkkou podložku. Tu pak sešlapujte špičkou s tím, že pata zůstává po celou dobu opřená o zem a nezvedá se.

Pokud právě nemáte v práci zákazníka nebo jste na hřišti s dětmi, choďte střídavě po patách a po špičkách. Vyzkoušet můžete také obměnu cviku, kdy budete chodit střídavě po vnitřních a vnějších hranách chodidla.

– při sedavém zaměstnání nebo při čtení knížky

Pokud máte sedavé zaměstnání, cvičení jednodušeji skryjete před zvědavými zraky kolegů a zákazníků. Využít můžete také čas, kdy se díváte na televizi, nebo si čtete na gauči.

 vsedě se střídavě opírejte o špičky a o paty

Vsedě natáhněte nohy před sebe a pomalu postupně propínejte a krčte chodidla střídavě jedné a druhé nohy. Vyzkoušet můžete také variantu, kdy budete nejprve pokrčovat a natahovat jednu nohu a až poté druhou.

– v posteli po dlouhém pracovním dni i na pláži

Vleže s nataženými nohami a propnutými špičkami kružte kotníky, nejdříve jedním, pak druhým směrem. Na každou stranu opakujte 10krát. Vleže zvedněte obě končetiny a střídavě krčte a natahujte prsty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *