Srdeční selhání hrozí po čtyřicítce každému pátému, lidé to přitom vůbec netuší

Podle nedávno zveřejněných informací předních kardiologů z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je jeden z pěti Čechů starších 40 let ohrožen srdečním selháním, kdy srdce postupně přestává pracovat jako pumpa.

Ročně lékaři odhalí kolem 40 tisíc těchto případů a celkem už touto chorobou trpí přes 200 000 lidí.

Srdeční selhání není infarkt

Podle vedoucího oddělení srdečního selhání IKEM Vojtěcha Melenovského se odhaduje, že srdeční selháním může postihovat dvě až tři procenta dospělé populace a jejich počet poroste. Mezi současnými čtyřicátníky se rozvine srdeční selhání u jednoho z pěti, onemocní každý třetí současný pětapadesátník. Nad 70 let ho má deset procent lidí.

Lidé přitom o tomto problému vůbec nevědí a často si ho pletou s infarktem. Na chronické selhání srdce přitom umírá víc lidí, než na rakovinu nebo infarkt. Polovina lidí přitom umírá do pěti let od stanovení diagnózy a přitom často zbytečně. Pokud se totiž toto onemocnění odhalí včas,

dá se kontrolovat.  Většina lidí ale neumí rozpoznat příznaky a přisuzuje je například vlivům stárnutí. Mezi nejčastější příznaky patří dušnost (zejména v leže v noci), narůstající únava, otoky kolem kotníků nohou a břicha, nárůst hmotnosti i přes nechuť k jídlu (tělo zadržuje vodu), častější močení.

Pozor na vysoký tlak a cukrovku

Vysokým předpokladem pro rozvoj choroby je vysoký tlak, cukrovka či obezita a v nejhorším případě vše dohromady.  „Vysoký krevní tlak u pacientů s diabetem výrazně zvyšuje riziko cévních komplikací a proto je u nemocných s cukrovkou a hypertenzí nutné krevní tlak snížit,“ uvádí kardiolog Doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. Ke snížení krevního tlaku se obecně doporučuje dodržovat zásady zdravého životního stylu, u pacientů s cukrovkou je pak ve většině případů nutné nasadit i další léčbu. „Principy zdravého životního stylu pomáhají snížit krevní tlak i v této situaci, ale velká většina pacientů musí současně užívat léčbu. Dosažení uspokojivé kontroly krevního tlaku je nezbytným předpokladem úspěchu prevence nebo oddálení onemocnění cév a srdce, které se u diabetiků s hypertenzí vyskytuje pravidelně,“ doplňuje kardiolog Michal Vrablík.

Prevence a selfmonitoring tlaku

Kromě dodržování pravidel zdravého životního stylu je tedy po „čtyřicítce“ velmi důležité myslet častěji na prevenci. Pravidelná návštěva lékaře spojená s měřením krevního tlaku, dostatek pohybu, omezené pití alkoholu a vyhýbání se cigaretám jsou samozřejmostí. Abyste měli svůj krevní tlak vždy pod kontrolou, zaměřte se také na domácí kontrolu krevního tlaku – tzv. selfmonitoring.  „Domácí měření se musí provádět podle jasných pravidel a správně. Nezbytným předpokladem je použití klinicky ověřených tlakoměrů (ideálně vybavených Intelli manžetou např. Omron M6 Comfort), které jsou uživatelsky příjemné a na výsledky měření se lze spolehnout,“ vysvětluje docent Vrablík. Naměřené hodnoty si navíc můžete zapisovat do formuláře na www.zaznamtlaku.cz a budete tak mít pro další návštěvu svého lékaře spolehlivé informace o svém krevním tlaku, díky kterým vám v případě nutnosti může lépe stanovit diagnózu a tím i léčbu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *