Online kalkulačka spotřeby elektrické energie ledniček

Internetový srovnávač cen Srovname.cz spustil šikovný nástroj, který uživateli pomůže s výběrem vhodné ledničky www.srovname.cz/kalkulacka/lednice.

Kalkulačka umí zohlednit počáteční nákupní cenu lednice a spojit jí s výdaji za energii v rámci jejího životního cyklu. Kalkulačka pracuje s průměrnou cenou elektřiny, která podle Eurostatu činí 3,84 Kč /kWh pro rok 2016. Výhodou je, že pokud jí uživatel zná, může použít i vlastní cenu za energii. Do kalkulačky lze zadat až 5 různých ledniček, které lze vzájemně porovnat. S kalkulačkou si tak uživatel snadno spočítá, která lednička bude pro něj nejvýhodnější v horizontu příštích 5, 8 a 10 let.

„Použili jsme data stovek lednic a spočítali, jaké mohou být rozdíly v roční spotřebě elektrické energie u jednotlivých energetických skupin,“ říká David Folprecht, majitel cenového srovnávače Srovname.cz.

Roční spotřeba el. energie lednic dle energetických skupin

  • Průměrné roční náklady u ledniček kategorie A+ jsou 944 Kč
  • Průměrné roční náklady u ledniček kategorie A++ jsou 834 Kč
  • Průměrné roční náklady u ledniček kategorie A+++ jsou 597 Kč

„Výsledky ukazují, že když se budete rozhodovat mezi lednicí s označením A+ a A++, tak A++ by měla být dražší maximálně o 1 100 Kč, pokud se vám má v horizontu 10 let vyplatit. Jestliže naopak volíte mezi A++ a A+++, tak by lednice kategorie A+++ neměla být dražší o více než 2 370 Kč, aby pro vás byla na dalších 10 let opravdu výhodná,“ pokračuje David Folprecht.

Datoví analytici Srovname.cz dále zjišťovali průměrné pořizovací ceny lednic z jednotlivých energetických tříd, kde pracovali s maximální cenou 30 000 Kč.

  • Průměrná cena lednice kategorie A+ je 11 687 Kč
  • Průměrná cena lednice kategorie A++ je 14 317 Kč
  • Průměrná cena lednice kategorie A+++ je 19 108 Kč

Průzkumy dále ukazují, že české domácnosti ukrývají celkem 4,5 – 5 mil. lednic, jejichž průměrná životnost je 10 let. Pokud by se ročně obměňovalo 10 % lednic, pak se bude jednat zhruba o půl milionu kusů, které se v online obchodech a kamenných prodejnách prodají každý rok, přičemž k nejoblíbenějším typům ledniček patří kombinované.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *