Kvalitní víno si doma nejčastěji dopřáváme při slavnostních příležitostech, jako jsou rodinné obědy či oslavy nebo pokud si chceme udělat jedinečný večer. Pozornost je však třeba věnovat také správnému výběru sklenice, který zážitek z dobrého vína umocní.
„Výběr sklenice, do kterých se nalévá víno, není radno podceňovat. Aby výsledná chuť vína opravdu vynikla, měla by sklenice splňovat několik základních vlastností. V prvé řadě by mělo jít o tenkostěnnou sklenici vyrobenou z čirého skla bez okrasných maleb nebo ozdobného broušení. Pouze pak lze správně posoudit barvu a čistotu vína,“ říká Filip Jantač z Global Wines.
Tenkostěnné sklenici z čirého skla
Co nejtenčí sklo sklenice na víno má také další význam.
„Jestliže si totiž vyberete tenkostěnnou sklenici, mezi vašimi ústy a vínem bude co nejtenčí překážka. Víno tak bude snáze lahodit vašim chuťovým pohárkům. Nikdy byste totiž neměli zapomenout na to, že víno se vychutnává a nikoli pije,“ dodává Filip Jantač.
Délka nožky a stabilní podstavec
Při výběru sklenice na víno nepodceňujte ani délku stopky, která by měla být navíc i tenká, a stabilitu podstavce. A jak se taková sklenice při pití vína drží? V žádném případě za stěny, protože by se víno zbytečně zahřívalo, nýbrž právě za stopku.
Různé tvary sklenic pro různá vína
„Pro různé typy vín jsou určeny různé tvary a velikosti sklenic. Někteří výrobci dokonce vyrábějí speciální sklenice pro každou odrůdu vína. Obecně se však rozlišují celkem tři základní tvary sklenic vhodné pro servírování šumivých vín a vína červeného a bílého. Konkrétně jde o tvary sklenic zvané „flétna“, „tulipán“ a „balon,“ prozrazuje Filip Jantač z Global Wines.
Servírování šumivých vín
Pro servírování šumivých vín je ideální tvar sklenice zvaný „flétna“. Tato vysoká, štíhlá a k vrcholu mírně zúžená sklenice má schopnost udržet nižší teplotu nápoje a dá vyniknout perlení vína.
Tulipán pro milovníky bílého vína
Pokud jste milovníky bílého vína, a to jak suchého, tak sladkého, určitě si pořiďte sklenici typu „tulipán“. Tento mírně protáhlý typ sklenice, jenž dokáže udržet nižší teplotu vína, se zužuje směrem k hrdlu, aby kumuloval aromatický projev vína. Ovšem má vyhnutý okraj, přes který se z bílého vína lépe do nosu uvolňují aromatické sloučeniny.
Červená vína v otevřenější sklenici
Pro servírování červeného vína je naopak vhodná sklenice typu „balon“, jež se vyznačuje kulatým tvarem a otevřenějším hrdlem. Pro červená vína je totiž důležitý větší styk se vzduchem, což tedy odpovídá větší ploše hladiny vína ve sklence.
„Díky tomu, že má sklenice typu „balon“ kulatý a širší tvar, červené víno přichází do kontaktu s větší plochou skla, a tak se snadněji zahřívá. Vlastnosti tohoto typu sklenice navíc napomáhají také lepšímu vnímání vůně vína,“ uzavírá Filip Jantač.