S přibývajícím věkem dochází v lidském těle k několika podstatným změnám. Mezi jednu z nich patří i úbytek svalové hmoty a nárůst tukové tkáně.
Týká se to nejčastěji žen, které ve věku kolem padesáti let prodělávají menopauzu. Jak na změny reagovat a čemu se vyhnout? V dalším díle video seriálu Vím, co jím vám poradí odborníci na výživu Petr Havlíček a Karolína Hlavatá.
Nezapomínejte na pitný režim
„Ve vyšším věku dochází k vymizení pocitu žízně, proto pravidelně myslete na to, že musíte pít,“ upozorňuje Petr Havlíček. Doporučuje se samozřejmě voda, ale i ovocné
a bylinkové čaje. Řada lidí si také neuvědomuje, že alkohol může být problém. „Stačí jedna nebo dvě sklenky denně a tuk se ukládá do oblasti břicha,“ dodává dietoložka Karolína Hlavatá.
Rybou proti rizikům
„S vyšším věkem se zvyšuje riziko cukrovky druhého typu, vysokého krevního tlaku a osteoporózy. Proto by v jídelníčku žen v menopauze neměly chybět ryby. A to hlavně kvůli kvalitním bílkovinám a kvalitním tukům,“ říká výživový specialista Petr Havlíček. Ryby obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají s nadváhou, s vyšší hladinou cholesterolu v krvi, působí jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním. Denně bychom měli přijmout 1–2 gramy těchto kyselin, což je v praxi asi 50 gramů sledě.
Nepřestávejte jíst
Na nárůst váhy ve vyšším věku řada žen reaguje i tím, že přestává jíst, což je velká chyba. „Omezit drasticky svůj energetický příjem a nemít žádný pohyb je velkou chybou,“ varuje Petr Havlíček. Jídelníček stačí jen upravit, když k tomu přidáte pohyb, významně tak zmenšíte zdravotní rizika spojená s rostoucím věkem. Karolína Hlavatá upozorňuje na další nešvary: „Problémem je nepravidelný jídelní režim a například i vynechávání snídaní.“ Na vynechávání jídel si dejte pozor. Řada žen řeší omezení příjmu potravy tak, že přestane jíst přílohy. Ty jsou ale zdrojem komplexních sacharidů, které například zeleninový salát nenahradí. V menopauze se také často mění nálady. „Pokud ženy z důvodu rychlého úbytku hmotnosti vynechávají přílohy, nálady se ještě zhoršují a mohou se objevovat i deprese,“ dodává Hlavatá.