Chystáte se koupit novou televizi Smart, 3D, Full HD? Poradíme, jak se v nabídce vyznat

Dosluhuje vaše televize a vy se pomalu rozhlížíte po nové? Výběr nového zařízení není nikterak složitý, ale určitě je vhodné mít přehled v aktuálních trendech. Nechte si proto poradit, jak se ve všech těch 3D, Smart a Full HD televizích vyznat.

Před výběrem konkrétního kousku je třeba zamyslet se nad několika parametry. Prvním by měla být velikost televize. Tu je potřeba zvolit s ohledem na prostory místnosti, ve které má být umístěna, respektive z jaké vzdálenosti ji budete nejčastěji sledovat.
„Základní pravidlo říká, že velikost úhlopříčky by měla odpovídat vzdálenosti, z níž se na televizi budete dívat, podělené třemi. Pokud máte gauč například tři metry od televize, ideální je pro vás úhlopříčka 100 centimetrů,“ radí marketingový ředitel ze společnosti Okay elektrospotřebiče Milan Jansa.

Rozlišení
Dalším důležitým parametrem při rozhodování, jakou televizi si pořídit, je její rozlišení. Na trhu dne nejběžněji najdeme zařízení s rozlišením HD Ready (1366 x 768 bodů) a Full HD (1920 x 1080 bodů). I když většina z nás je zvyklá sáhnout po tom „lepším“, někdy to není potřeba.
Pokud sledujete hlavně klasické televizní programy, bohatě vám postačí televize s nižším rozlišením. „Naopak, pokud se často díváte na filmy z DVD nebo plánujete pořízení Blu-ray přehrávače, je Full HD televize na místě. Pokud můžete, dejte v takovém případě také přednost televizi s úhlopříčkou nad jeden metr,“ říká Milan Jansa.

Důležité pojmy a co znamenají
Už víme, že důležitá je úhlopříčka a rozlišení televize. Co ale další parametry jako jas, kontrast, úhel pohledu, časová odezva a obnovovací frekvence?
U jasu, kontrastu a úhlů pohledu platí čím vyšší, tím lepší. Naopak časová odezva by měla být co nejmenší – ideální je 5 – 8 ms.
Obnovovací frekvence je pak důležitá při hraní her, sledování sportu a sledování filmů s rychlými změnami obrazu. V takových případech hledejte mezi parametry obnovovací frekvenci od 100 Hz výše – jedině pak nebude při pohybu obraz rozmazaný.

Plazma nebo LCD (LED)?
Je lepší plazmová televize nebo LCD? To je téma nekonečných diskuzí mezi příznivci obou technologií. Každá z variant má své pro a proti a konečné rozhodnutí o koupi té nebo oné je nakonec vždy na zákazníkovi.
Pokud chcete co největší obrazovku za nízkou cenu, dobře si vyberete mezi plazmovými televizemi. Plazma dále nabízí široké pozorovací úhly, které oceníte hlavně ve větších prostorách, a výborné zobrazení černé večer nebo v zatemněných místnostech. Tento typ televizí si díky rychlé odezvě chválí především fanoušci fotbalu či hokeje.
Na druhou stranu je nutné počítat s větší hmotností oproti LCD televizím a také větší spotřebou energie. Nevýhodou může být i nedostupnost přístrojů s menší úhlopříčkou – v případě full HD rozlišení seženete nejmenší o velikosti 42 palců.
Mezi výhody LCD televizí patří jejich nízká hmotnost, tloušťka jen několik desítek milimetrů, velmi dobré podání barev a velmi dobrý dynamický kontrast včetně pozorovacího úhlu a odezvy na velice dobré úrovni i za světla.
V obchodech se také často setkáváme s označením LED televize. Nejde o samostatnou kategorii televizí, ale o způsob podsvícení LCD pomocí diod. LED podsvícení u televize znamená zejména nižší spotřebu a tenčí tělo, ve vysokém rozlišení poznáte také kvalitnější obraz.

Digitální tunery a jak se dělí
V přehledu výbavy televizí dnes již běžně najdete také televizní tuner, který vám umožní příjem digitálního vysílání. Je jich však více druhů a je proto dobré vědět, co které označení znamená.
DVB-T tuner je tuner pro pozemní digitální vysílání ve standardním rozlišení a kódování MPEG-2. Standard DVB-T je základem pro příjem vysílání v České republice, v televizi by tedy neměl chybět.
Označení DVB-S patří tuneru pro satelitní digitální vysílání, který využijete v místech bez pokrytí pozemním vysíláním. DVB-C pak značí standard pro kabelové digitální vysílání. „Takový tuner je pak vybaven CI slotem, do kterého vložíte příslušnou dekódovací kartu, která vám umožní sledovat předplacené, ale i bezplatné kanály,“ dodává Milan Jansa.

Smart a 3D
V posledních měsících jsou stále populárnější takzvané Smart TV a 3D. O co jde?
U prvního termínu se dá zjednodušeně říci, že Smart TV je každá televize, která jde připojit k internetu, a která obsahuje různé aplikace, které rozšiřují její základní funkce. Taková zařízení mají přístup k prohlížeči internetu, sociálním sítím nebo třeba hrám.
3D televize pak fungují jako klasická televize, po přepnutí do 3D však dokážou se speciálními brýlemi vytvořit iluzi trojrozměrného obrazu. Ve 3D se však u nás nevysílá a uživatelé jsou tak odkázáni na nepříliš širokou nabídku obsahu na DVD a Blu-Ray. Řešení tohoto nedostatku obsahu nabízí někteří výrobci s technologií přepočtu 2D na 3D, díky které dokážou televize zobrazit běžný program trojrozměrně.
I když třeba o 3D nemáte zájem, měli byste tuto variantu zvážit. Mezi 3D televizemi totiž v současnosti najdeme ty nejlepší a nejvybavenější televize na trhu, které své kvality potvrdí i při klasickém 2D sledování.

2 komentáře u „Chystáte se koupit novou televizi Smart, 3D, Full HD? Poradíme, jak se v nabídce vyznat

  1. Milan Fuksa

    Vážení, je to opravdu dobrý nápad. Myslím, že si tu každý najde zajímavé a užitečné informace. Těším se na další číslo. Přeji Vám hodně spokojených odběratelů. Milan Fuksa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *