Nákupní zvyklosti 2016 – Dvě třetiny lidí nakoupí více, než plánovaly

19 % Čechů už nakupovalo potraviny on-line a 2 % z nich takto nakupují potraviny pravidelně. Pro třetinu nakupujících zůstává u potravin rozhodující cena, jejich počet se ale snižuje. Nakupující se naopak stále častěji řídí složením potravin. U mladých lidí roste obliba potravin z EU. To jsou hlavní závěry, které vyplývají ze čtvrtého ročníku průzkumu KPMG Nákupní zvyklosti v České republice.

 

Značku Klasa nakupující uvádějí jako výrobce

„Za zajímavé zjištění považuji umístění značky Klasa na šestém místě mezi
českými výrobci potravin, přesto že o výrobce nejde. Důraz na český původ
potravin je u nakupujících silný napříč generacemi. Mladí lidé jsou k původu
o něco lhostejnější a roste u nich obliba potravin vyrobených v EU. Tyto své
nákupní zvyky ohledně složení a původu potravin si určitě přenesou i do dospělosti. V ostatních ukazatelích ale i u nich nakonec zvítězí ekonomická stránka věci, jak to vidíme u současných starších generací,“ říká Karel Růžička, partner KPMG Česká republika odpovědný za sektor potravinářství a nápojářství.

Hlavní zjištění Nákupních zvyklostí 2016

19 % Čechů už nakoupilo potraviny on-line. 2 % Čechů nakupuje potraviny on-line pravidelně, ve velkých městech takto potraviny nakupuje alespoň občas pětina z nich. Od nákupu potravin on-line nejvíce odrazuje cena za dopravu, největší výhodu spatřují nakupující v pohodlí.
18 % Čechů si na prvním místě mezi českými výrobci potravin vybaví značku Madeta. Každého desátého napadne Olma nebo Hamé. Pořadí na prvních třech místech se nezměnilo od roku 2014.
Pro třetinu nakupujících zůstává u potravin rozhodující cena, jejich počet se ale snižuje. Zákazníci se naopak stále častěji řídí složením potravin.Opačný trend než cena má složení potravin. Letos složení jako hlavní kritérium uvádí 18 % nakupujících, což je nejvíce za poslední čtyři ročníky průzkumu.
Téměř 90 % obyvatel ČR sleduje alespoň částečně původ potravin, které kupuje. Roste obliba potravin pocházejících ze zemí EU, preferuje je téměř desetina respondentů.
Mladí Češi pak mají zboží pocházející z EU výrazně radši než starší generace. Zatímco potravinám s původem v EU dává přednost pětina Čechů mezi 15 a 24 lety, v kategorii 55 až 64 let jsou to pouhá 2 %. Muži jsou k původu potravin o něco lhostejnější než ženy (nezáleží na něm 15 % mužů, resp. 10 % žen).
Většina (71 %) Čechů používá nákupní seznamy. Velká část z nich však nakupuje nad jejich rámec (66 % z těch, co používají nákupní seznamy; 47 % ze všech respondentů).
6 z 10 Čechů si už někdy koupilo prošlé nebo zkažené potraviny. Polovina z nich je však nechodí reklamovat.

O průzkumu Nákupní zvyklosti v České republice

Čtvrtý ročník průzkumu společnosti KPMG Česká republika Nákupní zvyklosti v České republice provedla nezávislá výzkumná agentura Data Collect. Sběr dat probíhal on-line formou ve dnech 10.–15. února 2016 mezi 1 000 respondenty v reprezentativním zastoupení podle věku a kraje. Ve vzorku bylo 70 % zastoupení žen a 30 % mužů. Dotazovaní byli ti, kteří rozhodují o nákupech potravin pro domácnost.