Kupte svému vnoučeti za dobré vysvědčení IGRÁČKA

IGRÁČEK v rámci putovní výstavy Fenomén IGRÁČEK opustil Českou republiku a zamířil k našim sousedům na Slovensko. Slovenské technické múzeum - Múzeum dopravy Bratislava představuje originální IGRÁČKY zbojníka Juraje Jánošík a Milana Rastislava Štefánika. Tyto figurky z dílny Miroslava Svobody nebyly doposud vystaveny.

Doplnily tak oblíbenou výstavu představující téma historie, současnost, vývoj a výroba legendární hračky. Slovenské technické múzeum bude hostit výstavu až do 3. září tohoto roku. K vidění je celá řada IGRÁČKŮ, jak těch současných, tak těch, které vznikaly po celou čtyřicetiletou éru výroby této hračky. Výstavu pořádá Slovenské technické Múzeum ve své bratislavské pobočce Múzeu dopravy ve spolupráci s českým výrobcem hraček, společenských her a IGRÁČKA, společností EFKO – karton, s.r.o. a Technickým muzeem v Brně.
„Pro naše muzeum je výstava Fenomén IGRÁČEK příležitostí, ukázat našim mladým návštěvníkům zajímavou technickou hračku, dokonce se společnou československou historií,“ uvádí Ing. Ernest Huska, ředitel Múzea dopravy. „Vyhradili jsme pro ni samostatné oddělení muzea, kde se mohou děti nejenom dívat, ale také si aktivně hrát. Pro mě, jako ředitele slovenského muzea, je velkým potěšením vidět IGRÁČKA jako zbojníka Jánošíka nebo generála Štefánika. Je z toho cítit, že si tvůrci z firmy EFKO umí stále ještě sami hrát,“ dodává Ernest Huska.
„Výstava je instalována v prostorách Slovenského technického muzea – Muzea dopravy Bratislava. Je umístěna v jedné z nádražních skladových hal z počátku 20. století,“ uvádí Zdeněk Rauš, kurátor výstavy. „Nad vstupem do výstavního prostoru je i balon s přilétajícími IGRÁČKY. Hrací část je tentokrát na dvě části. Hrací komerce s ROTEM a IGRÁČKY s MultiGO sestavami. Nechybí ani IGRÁČKOVA soutěž,“ dodává Zdeněk Rauš.
„Naše zahraniční spolupráce, pokud to takto můžeme nazvat, mě těší. IGRÁČEK vznikl v době Československa, nerad bych si tedy přivlastňoval práva na to, že se jedná pouze o hračku českou. IGRÁČEK je zkrátka mezinárodní,“ říká Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO. „Ztvárnění IGRAČKA v podobě Jánošíka považuji za vtipné a milé. Připomíná mi to náš boj na mezinárodním poli v oblasti hraček. Jako malá česká firma bojující s velkými nadnárodními výrobci hraček, budeme mít ale zcela jistě jiný osud, než jaký měl Jánošík,“ dodává Miroslav Kotík.
Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy Bratislava
Bratislavské Múzeum dopravy se nachází v prostorách kolejiště první bratislavské stanice parostrojní železnice, ještě z 19. století a přilehlých skladů. Nachází se hned vedle hlavní železniční stanice, pěšky cca. 5-6 minut.
Cestovní dopravu prezentuje sbírka vozidel od prvních dopravních prostředků s motorem i bez něho přes bicykly, osobní a nákladní automobily meziválečného období, až po vozidla z 60. a 70. let 20. století. Sbírku tvoří především československá vozidla. Návštěvníka zaujmou prototypy, vyvinuté slovenskými automobilkami po druhé světové válce, ale i vojenská vozidla a malá expozice lodní dopravy na řece Dunaji.
Na kolejišti je k vidění výběr parních lokomotiv, nákladních vozů a speciálních kolejových železničních vozidel. Jedna z výstavních hal muzea je vyhrazená expozici železniční signální, zabezpečovací a oznamovací techniky, zařízení pro údržbu tratí, uniforem a dalších předmětů z historie železnic na území Slovenska.