Možná je to zvláštní, ale na podpoře imunity je potřeba pracovat celý rok, nejen v zimě. To, že vás v létě trápí viróza a nachlazení může být i důsledkem špatně léčené virózy v minulém období. Přecházení viróz totiž vede k oslabování imunitního systému i k jejich opakování. Zajímali jste se někdy o to, jak může obyčejný vitamín C posílit organismus? Ne nadarmo se mluví o tom, že je to všelék budoucnosti. Proč ale běžné perorální podání nestačí?
„Běžným příjmem vitaminu C z potravy má organismus omezenou schopnost vstřebat celou dávku přes střevní stěnu,“ říká MUDr. Martina Čapková z polikliniky I. P. Pavlova a dodává: „Je-li potřeba významněji podpořit detoxikační schopnost organismu, tvorbu syntézu žlučových kyselin, zlepšit vstřebávání železa z trávicího traktu, zvýšit syntézu kolagenu a nastartovat imunitu jedince, je vhodné podat vitamín C ve vyšší dávce infuzní formou.“
Není vitamín jako vitamín
Běžná dávka vitamínu C, který získáte z potravy, stačí zdravé populaci. „Větší účinnost je prokázána infuzním podáním, protože je tak možné dosáhnout vyšší hladiny vitamínu C v krvi. Tuto terapeutickou hladinu není možné dosáhnout perorálním podáním vitamínu C ani v maximálních dávkách,“ upozorňuje MUDr. Čapková a dodává: „Ošetření vitamínem C s epoužívá především u pacientů se sníženou imunitou, po těžkých infekcích po chemoterapiích nebo jako prevence virových a bakteriálních onemocnění u rizikových osob v populaci.“
Ptáte se proč? Se zvyšováním dávky vitaminu C v potravě postupně dochází k nasycení transportních kapacit a dalším zvyšováním perorální dávky už absorpce nenarůstá. Při podáni dávky 200 mg se vstřebá 100 % podaného množství vitamínu C, z dávky 1000 mg méně než 50 % (tj. méně než 500 mg).
Co infuzní forma vitamínem C obnáší? Jedná se o dvacetiminutovou proceduru, která je obdobná jako odběr krve. Vyškolená zdravotní sestra zajistí žilní vstup stejným způsobem, jako když se odebírá krev. Vstup se spojí s infuzním setem vysokodávkovaného vitamínu C, vitamín se dostane přes žilní vstup do celého těla a během 20 minut je procedura hotová a pacient může odejít domů.
Je to vědecky dokázáno!
Aktuální vědecké poznatky však ukazují, že při výrazně vyšších plazmatických koncentracích vitamínu C (10- až 100násobek běžné plazmatické koncentrace), kterých lze dosáhnout pouze infuzí, se začne projevovat příznivý podpůrný efekt vitamínu C. Významný efekt je zaznamenán u onemocnění, jako snížená imunita, infekční onemocnění chronického i akutního charakteru, kardiovaskulární choroby zejména ateroskleróza, hypertenze, deprese, demence, autoimunitní onemocnění, zvýšený cholesterol – dislipidémie, hormonální dysbalance, degenerativní onemocnění kloubů, osteoporóza, nádorové onemocnění, stavy po chemoterapiích a ozařování. Vysokodávkovaný vitamín C se využívá se i ve sportovním lékařství, kdy díky zvýšenému výkonu organismu je zvýšena poptávka tkání po vitaminu C v rámci zachování optimálně fungujících fyziologických funkcí.
Obvykle se terapie doporučuje pro prevenci imunologických, kardiovaskulárních, infekčních onemocněni a chronicky zánětlivých reakci podávat jednu infuzi vitamínu C 7,5 g týdně v nejrizikovějších obdobích (jaro/podzim), toto schéma dávkovaní pozitivně ovlivňuje nejen imunitní, ale také nervový a kardiovaskulární systém, podporuje jaterní funkce, pozitivně působí na regeneraci svalové tkáně a díky zvýšené tvorbě kolagenu urychluje hojeni a zpevňuje stabilizační systém pohybového aparátu.